S otázkou “ako vymeniť pokazený zips” sa stretávam často. Ak máte zips pokazený iba tak, že do seba nezapadajú zuby, oprava je jednoduchá. Stačí bežec stlačiť kombinačkami. Ak sa však bežec alebo niektoré zuby vytrhli, zips je potrebné celý vymeniť. Nebudem vám klamať, nie je to až také jednoduché ako prišiť gombík. Najprv je potrebné pokazený zips vypárať a potom našiť nový na rovnaké miesto. Odporúčam použiť šijací stroj. Používaním zipsu látku veľmi napíname a po čase by ručné šitie nemuselo tlak vydržať. V tomto článku sa dočítate ako vymeniť pokazený zips. Pracovať budem s nohavicami a video postup nájdete na youtube.

How to replace a broken zipper? It is not so difficult but not too easy as sewing a button. At first, I recommend you to watch a video tutorial on my youtube. Use a sewing machine, not a hand sewing needle. In this blog post, I show you how to replace a zipper on a pair of jeans. Follow my instruction.

VIDEO TUTORIAL:

Pomôcky:

 • páradlo na švy alebo malé nožničky
 • krajčírsky meter
 • špendlíky
 • nový zips
 • niť
 • šijací stroj

Supplies You’ll Need:

 • seam ripper
 • measuring tape
 • pins
 • replacement zipper
 • thread
 • sewing machine

1. Odstráň pokazený zips

Ako prvé je potrebné vypárať pokazený zips. Najlepší pomocník je páradlo na švy. Nožničkami môžete prestrihnúť čo nechcete. S páradlom sa to stáva iba ojedinele. Odpárajte celý zips z obidvoch strán nohavíc. Bude potrebné nadpárať aj pásik na strane kde je gombík a aj na druhej kde je gombíková dierka. Inak sa k zipsu nedostanete. Bude to vyzerať ako veľký chaos, ale nebojte sa, opravíme to.

Step 1 – Remove the broken zipper

Use a seam ripper to remove the stitches that hold the zipper into the fly of the pants. When you reach the top or bottom of the zipper (at the waistband and the base of the fly), simply cut the zipper as close to the fabric of the pants as you can. Don’t remove the stitches in these areas.

2. Nový zips

Najprv si odmerajte dĺžku pôvodného zipsu, prípadne ho zoberte do obchodu a vypýtajte si v rovnakej dĺžke. Neverili by ste koľko druhov a dĺžok zipsov existuje. Takto budete mať istotu, že bude presne sedieť na pôvodné miesto. Krytý zips sa všíma trošku inak ako takýto klasický. Takisto si rozmyslite či chcete takýto kovový alebo plastový. Prípadne si vyberte úplne v kontrastnej farbe. Dôležitá je dĺžka.

Step 2 – Slip the new zipper into place

Measure the length of the zipper in jeans, and purchase a separating zipper in the same length from your local craft or sewing store. Put a new zipper on the place where was a broken zipper. Pin it into place with pins. I recommend pinning pins horizontal ways. It will be easier to sew through pins with a sewing machine. If you have a special zipper foot on your sewing machine, use it.

3. Prišijeme o látku

Zips rozzipsujte a pripevnite pomocou špendlíkov o ľavú stranu látky, ktorá vám zostala po vypáraní medzi dvoma stranami nohavíc. Pripevnite si ho pomocou špendlíkov horizontálnym smerom. Takto môžete opatrne prechádzať strojom aj po špendlíkoch.

Step 3 – Stitch the zipper

Make a straight line of stitching as close to the edge of the fly top as you can. Tip: Make sure to use the same color thread as the rest of the stitching in the pants.

4. Jedna strana, druhá strana

Potom sa presuňte pod stroj. Prišite prišpendlený zips o časť látky pod gombíkom. Tak ako to vidíte na fotke a vo videu.

Step 4 – Stitch the other side of the zipper.

Unzip the zipper and pin the unsewn side to the inside of the fly overlap. Working on the inside of the jeans, use a sturdy needle and thread to hand sew the zipper tape into this position. Make sure to only catch the inner layer of fabric on the fly overlap, so your stitches will not show through on the front of the pants.

5. Opravíme pásik

Následne zazipsujte zips a prišite z rubu o druhú časť látky. Najlepšie pozri video, tam presne uvidíš ako to myslím. Uff veru je to náročné opísať už aj v slovenčine v angličtine to bude challenge.

Step 5 -7 Stitch everything together

All parts on jeans where you removed stitches, stitch together again. Belt part, the bottom side of the zipper.

6. Opravíme čo sme rozpárali

Teraz už zips pevne drží na svojom mieste. Potom je potrebné opraviť pásik na opasok, ktorý sme rozpárali na začiatku. Pekne si všetko dáme dokopy a opäť pomôžeme špendlíkmi. Prešijeme po pôvodnom šití pod gombíkom a pod gombíkovou dierkou tak, aby všetko pekne držalo pokope.

7. A je to

Potom prejdeme na spodnú časť zipsu. Z vnútornej strany spojíme dokopy dve látky a zips. Všetko dokopy zošijeme a je to.

You May Also Like

Leave a Reply