Vzory, znaky, farby. Keď to všetko spoja šikovné ruky do jedného, vznikne niečo krásne. Výšivka, ozdoba alebo znak, ktorý vystihuje kultúru. Už dávno sa verilo, že, napríklad, červená farba má ochrannú funkciu. Nevesty by mali nosiť biele šaty, lebo vstupujú do niečoho nového. V iných kultúrach nosia bielu práve na pohreby. Veria, že aj zosnulých čaká niečo nové. Na to, čo čakajú celý život. Zaujímavé. Cez leto som mala možnosť navštíviť múzeum amerických indiánov vo Washington D.C.. Keď som uvidela ich spôsob zdobenia odevov, takmer som ani nedýchala. Chodila som s otvorenými ústami okolo vystavených replík. Ešte že som mala rúško. Chcela som si to všetko zapamätať, vnímať očami, ale aj všetko zaznamenať, nafotiť a natočiť. Toľká krása.

šaty: Klepáčová (handmade & kontakt); kabelka, riflová bunda, okuliare: vintage; klobúk & sandále: reserved

Ako zdobili odev v Amerike

Pôvodní obyvatelia Ameriky zdobili odev a textílie vzormi. Nepoužívali iba bavlnky (alebo lepšie povedané farebné nite) ako u nás. Používali malinké gorálky, mušle, kosti, kamienky alebo aj pierka. Všetko čo našli. Toľká krása a tak podobná našim vzorom. Neverila som vlastným očiam. Urobila som malú anketu na instagrame, kde to skončilo 50:50. Nie každému to prišlo podobné ako slovanské. Najviac ma dostali opasky, ktoré ako keby z oka vypadli tomuto môjmu. Samozrejme tie americké boli menej farebné a vzor bol úplne iný. Viem protirečím si. Prišlo mi to všetko prepojené. Tak ako Slovania používali rovnaké vzory pred ochranou pred zlými duchmi alebo verili sile rôznych farieb pre počatie potomka, tak som sa na chvíľu zastavila. “Žeby sme to mali rovnaké? Je možné aby sa nejako tieto vzory dostali v tom čase cez oceán? Alebo je to náhoda, že je to veľmi podobné?”, pýtala som sa sama seba, keď som slintala nalepená na ochrannom skle pri výstave opaskov pôvodného obyvateľstva Ameriky. Mala som rovnaké pocity ako v múzeu v Martine.

Dvakrát a možno bude aj tretí

“O tomto chcem vedieť viac”, povedala som si a hneď som začala zisťovať kde môžem získať viac informácii. O vzoroch, farbách, textile a ich význame. Chcem to všetko porovnať, zmapovať, vedieť. “Dýchaj Ivana dýchaj”, musela som sa ukľudniť a ísť na to racionálne. Všetko som zdokumentovala, o tom sa rozpíšem v inom článku, a doma začala zisťovať. Hľadať knihy, dokumenty, informácie Nakoniec som si návštevu múzea vyžiadala ešte raz a prešla som si ho s chladnou hlavou a plno nabitým telefónom. Pri odchode som si kúpila skvelú a aj krásne predraženú knihu na túto tému a vypila si espreso v kaviarni múzea.

Fascinovaná

Fascinujúce. Všetky tradície, povery, pranostiky, všetko čomu kedysi ľudia verili. Ako si vysvetľovali to čomu nerozumeli. Podľa čoho sa riadili, ako ich ovplyvňovala sila prírody. Ako sa snažili pomocou rôznych znakov alebo predmetov ochrániť. Fascinujúce veľmi fascinujúce. Iné slovo mi nenapadne. Teším sa, ako túto tému rozlúsknem. Porovnám. Nájdem rozdiely a spoločné znaky. Juj. Btw. na opasku, ktorý vidíte na týchto fotkách je vzor výšivky z bacúšskeho tradičného odevu, ktorý je vyšitý krivou ihlou. Spojila som nespojiteľné? Vzor by mal byť po správnosti vyšívaný krížikovým vzorom a v iných farbách. Opasok však nemá byť kópia mojej najobľúbenejšej slovenskej výšivky. Výšivka mala poslúžiť ako inšpirácia na súčasnú módu, čo aj splnila.

Museum of American Indians

This summer I had an amazing opportunity to visit a museum of American Indians in the capital city of the USA, Washington D.C. I am a big lover of traditions. I love patterns and the way how were clothes decorated. This way of decorating clothes was very similar to our Slovakian embroidery.

European vs. American

I decided to go deeper into this topic and I want to know more about the difference between European and American ways of decorating clothes. Did they think similar? Are there any common signs? In this museum, I was two times and I bought a book about American Indian’s textile. I will write more a blog post about this museum and ways of decorating clothes too.

Opasok je vďaka svojej farebnosti nositeľný na rôznych šatách (pozri tento príspevok). Tieto zelené sú najnovšie a som z nich nadšená. Cítim sa v nich skvelo. Hodia sa k sandálam aj k teniskám. Krásne vyzerajú s riflovou bundou aj tričkom zaviazaným v páse na uzol. Skvelé šaty. Aký je váš názor? Páčia sa vám šaty? A čo hovoríte na opasok?

foto: Marián Klepáč

You May Also Like

Leave a Reply