Prečo nakupujem nové šaty a potom ich nechám visieť na vešiaku? Väčšinou čakám na vhodnú príležitosť alebo mi chýba nejaký doplnok. Stojím ráno pred skriňou a zistím, že si k novému kúsku z výpredaja nemám čo obliecť. Alebo sa k nemu hodí iba jedno tričko, a nechcem vyzerať stále rovnako. Spoznali ste sa v tomto texte? Ak sú aj vaše prvé ranné slová pred skriňou „Nemám si čo obliecť“, tak sa váš šatník zmenil na sklad oblečenia. Ako vytvoriť zo svojho šatníka priestor, kam keď sa pozriete, hneď viete čo si obliecť? Začína to už pri nakupovaní. Prezradím vám moje tipy ako nakupovať efektívne a tak, aby ste mali funkčný šatník a nie skladisko. Inšpirujte sa.

Everyone loves shopping. Lovely dresses, sparkling shoes, trendy jewelry, or an amazing skirt. Why we buy more and more new clothes every season? Do we need them? No, we want them. We just want something new. Something from sales. Then we came home and we realize that we have no suitable accessories. Finally, we spend more money on new clothes in “sales” as its real price. “I have nothing to wear”. How often did you say this sentence? How to make a wearable closet and not a warehouse for clothes? The first step starts at shopping. Here are my 10 tips on “How to buy new clothes and how to build wearable and workable wardrobe”.

cover photo by Janka Šipková photography

Half Bangle Bracelet (cooperation)

Prečo nakupujeme nové oblečenie?

Urobila som si malý prieskum medzi kamarátkami a kolegyňami. Zisťovala som prečo si kupujú nové oblečenie. Dozvedela som sa, že väčšinou preto lebo je za výhodnú cenu. V kabínke si väčšina žien povie „… a za tú cenu, aj keby som to nosila po byte“. Takto si kúpite nohavice, sukňu, šaty, svetre a zrazu máte v skrini toľko vecí, že na niektorých nájdete cenovku aj o pol roka. Oblečenie sa nedá medzi sebou kombinovať farebne ani materiálovo. Doma zistíte, že k šatám nemáte vhodné topánky a k dlhším šatám kabát. Následne sa do obchodu vrátite, aby ste si dokúpili vhodné topánky a prípadne kabát. Šaty možno ani nebudete nosiť. O pár týždňov zistíte, že vás nebaví nosiť stále tie isté topánky s šatám a tak si idete kúpiť ďalšie. Presne takto sa z vašich šatníkov stávajú skrine plné oblečenia, ktoré vás potešia iba na pohľad.

Why we buy new clothes?

I made a small research. I have asked my friends one question. “Why you buy new clothes?”. The most common answer was “Because it is affordable.” They just want it because is cheap. But if you buy clothes randomly, you never create a quality and workable closet. Is this saved money? No. You spend more money.

10 tipov ako nakupovať efektívne

 1. Urobte si poriadok v šatníku. Spravte si prehľad o farbách a materiáli. Porozmýšľajte čo idete nakupovať. Stanovte si budget.
 2. Prvá otázka „Potrebujem to vôbec?“ Položte si ďalšiu otázku: „Nemám už dosť oblečenia vo svojej skrini?“. Ak je odpoveď “áno a nie” čítaj ďalej moje odporúčania, ako si nezaplniť skriňu nenositeľnými kúskami.
 3. Neťahajte na nákupy svojich partnerov. Iba ak sa sa s ním chcete pohádať. Vášmu partnerovi je jedno ako v tom vyzeráte. On sa do toho nevyzná. Nevie, či to má na vás vyzerať tak ako to vyzerá. Česť výnimkám. Choďte nakupovať sama alebo s dobrou kamarátkou, ktorá vám povie pravdu.
 4. Vždy keď si kupujete nové oblečenie, porozmýšľajte, či ho máte s čím kombinovať. Máte vhodné topánky, kabelku? Hodí sa vám farebne k oblečeniu, ktoré už máte doma? Máte ten kúsok kam nosiť?
 5. Keď skúšate oblečenie v kabínke, pozrite sa do zrkadla, ktoré je pred kabínkou. Je tam lepšie osvetlenie a budete sa vidieť inak ako v malom priestore. Dajte si pozor aj na zrkadlá, niektoré zoštíhľujú.
 6. Vyskúšajte si viacero odtieňov jednej farby. Niektoré farby sú naozaj krásne na prvý pohľad. Každej žene sa však môže hodiť iný odtieň. Opäť porozmýšľajte, či viete a máte s čím tento farebný kúsok kombinovať.
 7. Nenakupujte len preto, lebo ste sa nechali vytočiť. Vtedy sa iba poprechádzajte po obchode a inšpirujte sa.
 8. Popozerajte sa doma, či tam náhodou nemáte niečo, čo je aktuálne trendy. Koženka sa nosí už niekoľko rokov. Možno ju doma máte.
 9. Nekupujte si oblečenie len preto, lebo je v 70% zľave. Potom zistíte, že daný kúsok nemáte s čím kombinovať a budete si musieť niečo dokúpiť. Nakoniec miniete viac ako keby ste kúpili kúsok v plnej sume.
 10. Opýtajte sa inej ženy na jej názor a nebojte sa osloviť personál.

Star Stud Earrings (cooperation)

10 steps How to shop for clothes effectively

 1. Make a list of items you already own. Check the color, material, too. Keep a wish list, what you want to buy. Set a clothing budget
 2. It is possible that you have an actual fashion trend in your closet. An audit is so important before you go shopping.
 3. Ask yourself “Do I really need new clothes?” If your answer is “yes”? Read my tips below and create a wearable wardrobe.
 4. Never go shopping with your partner. Go shopping alone or with your best friends. She tells you the truth in the changing room.
 5. When you buy something ask yourself if you have another combination or variation to wear with these clothes.
 6. Ask yourself a question: “Where will I wear this?”. Too many of us buy impulsively with no thought to what we’ll do with the things we buy. Buy the clothes which you can wear now.
 7. Try more shadows of one color. Every color has a warm and cool variation. Have you more combinations in your closet for this color?
 8. I don´t recommend you to shop when you are upset. Spending money on a $20 skirt that you never wear is a waste of that $20.
 9. Don´t buy something only because it is 70% of sales. The quality of the fabric is important, too.
 10. Don’t be afraid to talk to sales associates. If you need advice, ask another woman in the changing room for her opinion.

Ako zorganizovať šatník?

V ďalšom článku vám prezradím ako si šatník zorganizovať a ako si v ňom urobiť inventúru. Všetko tak, aby ste ráno nestrácali čas pred skriňou, ale odišli z domu s úsmevom na tvári a bez stresu, že nestihnete autobus. Veľmi dôležité je mať v šatníku dobre kombinovateľné oblečenie. Na odkaze nižšie nájdete viac stylingových tipov.

You May Also Like

Leave a Reply