V článku o vianočnej Prahe som spomínala, že sme na také množstvo turistov neboli pripravení. Bratovi napadla super myšlienka, že by sme mohli ísť do Drážďan. Už pred rokom spomínal ako tam bolo krásne a hneď v blízkosti je aj zámok, na ktorom sa natáčala rozprávka Tri oríšky pro popelku. Bola som týmto nápadom uchvátená a bolo mi jedno, že som za posledný týždeň spala veľmi málo, kvôli rôznym večierkom a stretávkam so známymi. Privstali sme si a vyrazili sme skoro ráno. Cesta z Prahy bola ako keby sme prechádzali všetkými podnebnými pásmami. Raz pršalo, potom snežilo, vošli sme do takej hmly, že sme nevideli ako pokračuje cesta a nakoniec nás Drážďany a Moritzburg privítal krásnou modrou oblohou a slnkom. Ako prvé vám predstavím Drážďany, alebo po nemecky Dresden, môžete si prečítať o zaujímavostiach mesta a trasu, ktorou sme sa vydali. V januári mám pripravený článok zo zámku Moritzburg. Inšpirujte sa.

<<<VIAC CESTOVANIA>>>

Drážďany sú od Prahy vzdialené cca 140 km, čo je podľa google máp približne 1 hodina a 40 minút cesty autom. Z Banskej Bystrice je to trošku pridlhý výlet autom. Cestu sme mali super, žiadne zápchy. Najvtipnejšie bolo, že sme mali všetci poväčšine české koruny, ja som si však pred cestou , pre istotu, vybrala aj eurá a mama takisto. Takže všetko bolo v poriadku. Do centra mesta sme prišli až podvečer okolo štvrtej. Bolo však super, lebo sa práve rozsvecovala vianočná výzdoba a stromčeky. Auto sme odstavili na parkovisku a po meste sme si dali niekoľkohodinovú pešiu prechádzku. Prešli sme si hlavné námestia, obdivovala som okolitú architektúru, ochutnali sme niekoľko špecialít, punč btw.väčšinou tu podávali vaječný likér (plný hrnček uff), prešli sme sa popri rieke a išli späť domov.

// Čo by ste nemali vidieť:

 • Najcharakteristickejšou pamiatkou mesta je rezidenčný zámok postavený v dvanástom storočí. Napriek tomu, že bol počas stoviek rokov vystavený častej devastácii, budova sa vďaka systematickým opravám dochovala dodnes. Rezidencia je odrazom architektonických štýlov a čo je najdôležitejšie, celej saskej kultúry. Extrémne dlhú chodbu zdobenú početnými arkádami môžete obdivovať v konských stajniach v blízkosti zámku.
 • Zvláštnej pozornosti sa teší zrekonštruovaný protestantský kostol Panny Márie (Frauenkirche) Ide o evanjelicko-luteránsky kostol postavený v barokovom štýle.  Navrhnutý bol mestským architektom Georgom Bährom a postavili ho v 18. storočí. Najvýraznejším stavebným prvkom kostola je kupola, Kamenný zvon (die Steinerne Glocke), siahajúca do výšky 95 metrov. Počas bombardovania Drážďan, z 13. na 14. februára 1945, bol kostol zničený. Kostol bol zrekonštruovaný a v roku 2005 znova vysvätený. V roku 1991 sa začala jeho kompletná rekonštrukcia. 
 • najväčší katolícky kostol v meste Hofkirche
 • Pýchou barokových Drážďan je kráľovský palác Zwinger, ktorý je jedinečným symbolom historického Saska. Barokový palác, v ktorom sa nachádza jedna z najväčších zbierok porcelánu. Vystavené sú tu aj obrazy od slávnych maliarov ako je Raffael, Holnein a Cranach, ale aj strelné zbrane a zbierka brnení. Palác leží na miestach pôvodných mestských hradieb, preto sa označuje aj ako Parkán.
 • Najznámejšou stavbou je stará zbrojnica Albertinum, kde sú dnes prezentované diela majstrov moderného maliarstva a sochárske zbierky. Umelecké diela si môžete prezrieť aj v Japonskom paláci. (zdroj)
 • Brühlsche Terrasse – balkón Európy – nachádza sa na ľavom brehu rieky Labe – ide o opevnenie mesta, ktoré časom stratilo svoju funkciu a kúpil ju knieža Heinrich von Brühl a dal tu postaviť niekoľko naozaj architektonicky zaujímavých stavieb. Stojí to za to, my sme vychytali západ slnka.
 • Semperoper – Saská štátna opera 
 • Neues Rathaus – nová radnica
 • Albertinum – múzeum výtvarného umenia (zdroj)


prikladám aj jednu z odporúčaných trás po meste: námestie Theaterplatz – Semperova opera – Talianska dedina – katolícky dvorný kostol – rezidenčný zámok – strážnica Schinkelwache – Zwinger – palác Taschenberg – stavovský dom – Brühlova terasa – kniežací sprievod – Múzeum dopravy – Ženský kostol – Nové námestie – Vysoká škola umenia – Albertinum (zdroj)

// Vianočné trhy boli v roku 2019 na viacerých miestach:
 1. Striezelmarkt – hlavný trh
 2. zámocné nádvorie Stallhof
 3. Dresdner Hüttenzauber na Postplatz
 4. Dresdner Winterlichter  na ulici Prager Strasse
 5. Neumarkt
 6. trhy za kostolom  Frauenkirche
 7. Romantischer Weihnachtsmarkt pri Rezidenčnom zámku
 8. Augustusmarkt na námestí Neumarkt
 9. Elbhangfest Weihnachtsmarkt v štvrti Loschwitz
// História
Prvé písomné záznamy o Drážďanoch sa viažu k roku 1206. Predtým sa tam nachádzala malá slovanská rybárska osada a až v 16. storočí si saský vojvodca Albrecht vybral toto miesto ako sídlo vlády a odvtedy sa mesto začalo kultúrne rozvíjať.

Z hľadiska architektúry a umenia ho najviac ovplyvnil vládca August Silný a jeho syn August III. v 18. storočí, podľa ktorých obdobie ich panovanie dostalo pomenovanie „Augustínska éra“.

Nemecký aj slovenský názov vznikol z lužickosrbského názvu Drežďany, ktoré označovalo ľudí bažín a lužných lesov. Z pôvodne rybárskej dediny, sídla kupcov a sídla markgrófa sa Drážďany vyvinuli na kúpeľnú a kráľovskú rezidenciu a stali sa krajinským hlavným mestom Saska.

Kvôli svojej prírodnej polohe a barokovému a mediteránnemu architektonickému pôvabu sa mesto prezýva „Polabská Florencia“. Najvyšším vrcholom Drážďan je Triebenberg. Mesto je svojou rozlohou po Berlíne, Hamburgu a Kolíne nad Rýnom štvrtým najväčším veľkomestom Nemecka.

V roku 1958 boli Drážďany rozdelené na 5 obvodov: Dresden-Mitte, Dresden-Ost, Dresden-West, Dresden-Süd, Dresden-Nord. Od roku 1991 je mesto rozdelené na 10 častí. 

Kvôli svojej prírodnej polohe a barokovému a mediteránnemu architektonickému pôvabu sa mesto prezýva „Polabská Florencia“. Najvyšším vrcholom Drážďan je Triebenberg. Mesto je svojou rozlohou po Berlíne, Hamburgu a Kolíne nad Rýnom štvrtým najväčším veľkomestom Nemecka. (zdroj)

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply