Vianočná Praha nepatrila medzi moje cestovateľské sny. Bolo mi jasné, že tam bude veľmi veľa ľudí. Navštívila som ich a som rada, že som to videla na vlastné oči. Už v lete to bola tlačenica a všade bolo plno ľudí no koľko ich tam bolo v decembri si asi ani neviete predstaviť. Pripomínalo mi to benátsky karneval, kde sa jednoducho zaradíte a necháte sa unášať prúdom ľudí. Do Prahy sme dorazili v sobotu na obed, trošku sme si oddýchli a vyrazili do mesta vychutnať si atmosféru. Boli sme tam iba chvíľu resp. jeden večer a druhý deň sme vymysleli iný výlet, ale o ňom si budete môcť prečítať v druhom článku. V Prahe sme okrem vianočných trhov navštívili aj zopár iných atrakcií a námestí. Inšpirujte sa.

Najprv sme si to namierili na Staromestské námestie (v češtine ľudovo Staromák). Prešli sme popri Prašnej bráne, ktorú sme si vytipovali ako atrakciu, ktorú chceme vidieť zvnútra a vychutnať si nočný výhľad na Prahu. Kedže už o štvrtej bolo všade veľmi veľa ľudí, snažili sme sa to obísť dookola. Pre mňa zaujímavé zistenie bolo, že si všetci privlastňujú trdelník :D. Ten tu predávali na každom kroku (aj v Nemecku, ale o tom neskôr článok). Kto vie odkiaľ vlastne prišiel? Aj na Slovensku máme, tradičný skalický trdelník :D. Potom sme sa dostali až k spomínanému námestiu. Už z diaľky sme videli, že to bude tlačenica. Pripomínalo mi to Benátky počas karnevalu … dobre dobre tu bolo menej ľudí. Urobili sme si zopár fotiek, videí a dohodli sme sa, že toto nemá zmysel a nemá to nič spoločné s pohodovou atmosférou vianočných trhov. O pár minút sme zistili, že tie davy ľudí čakali na rozsvietenie vianočného stromčeka. Každý deň sa rozsvecuje za sprievodu hudby a každý to chcel vidieť. My sme sa tam v tomto čase ocitli náhodou. Potom sa ten dav ľudí pohol a to bolo ešte horšie. Aby sa nepovedalo, tak sme si tie trhy kúsok prešli, ale naozaj sa tam nedalo hýbať ani nič obdivovať. Išli sme radšej na Prašnú bránu. S odstupom času ste mi na IG písali, že tam napríklad 23.12. už bolo úplne v pohodičke. Tak sme možno vychytali naozaj najaktívnejšiu sobotu.
Prečítajme si, čo o tejto pamiatke píšu na internete: “Jedna z nejvýraznějších památek pozdně-gotické Prahy z r. 1475 je monumentálním vstupem do Starého Města, kterým na území města vcházely korunovační průvody českých králů. Prašná brána, která dříve sloužila jako sklad střelného prachu, tak i dnes zahajuje Korunovační či Královskou cestu na Pražský hrad. Vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 44 metrů.” (zdroj) Vstup stál 100 KČ, ale hmm nestálo to za to. Brána vyzerá pekne iba zvonku. Keď si vyšlapete tých cca 190 schodov, ocitnete sa na streche. Žiaľ je brána nasvietená veľmi veľkými a silnými reflektormi, takže nevidíte ani nič okolo seba, ani pod nohy a už vôbec sa nedá vychutnať výhľad. Je to naozaj nedomyslené. Choďte tam radšej cez deň. Najhoršie bolo to, že nás reflektory tak oslepovali, že sme nevideli kam stúpame, je to tam poriadne úzke, a pár krát som zakopla. Celkom zaujímavé je, že hore nie je žiadna mreža ani sieť, síce sú tam upozornenia, že tam nemáte ísť so sklenenou fľašou a podobne, že nemáte nič vyhadzovať, ale nečudovala by som sa, keby to niekto urobil. Možno preháňam, len ma to zaskočilo. 
Potom sme sa presunuli na Jiřák t.j. Náměstí Jiřího z Poděbrad. Bol to oveľa väčší kľud, menej ľudí aj stánkov. Chcela som sa tu najesť, ale predávali iba klobásy a punč. Od stánkarov sme sa dozvedeli, že sú radi, že im povolili predávať aspoň niečo. Vraj sa ktosi sťažoval a tento rok tam nemali byť vôbec žiadne stánky. Myslím, že tam ani nehrala hudba. Zvyšok rodiny sa najedli a ja som si vo večierke kúpila bagetu, takže som bola spokojná aj ja. Inak teploty boli veľmi príjemné, nebola ani zima, stačila čiapka. Super. Potom sme sa ešte išli prejsť na Václavák – Václavské náměstí, ktoré bolo krásne vysvietené a opäť plné ľudí, ale to ma neprekvapovalo. Skôr by ma prekvapilo, keby tam nikto nebol. Každých cca 20 sekúnd osvetlenie na stromoch menilo farby od modrej cez fialovú a červenú a zelenú. Bolo to krásne. Druhý deň sme sa dohodli, že pôjdeme do neďalekého Nemecka do Drážďan a zámok Moritzburg, kde sa natáčala Popoluška. Asi vám nemusím písať ako som sa potešila. O tom vám však napíšem v ďalšom článku. 

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

One comment

praha je cez vianoce naozaj krásna 🙂 len to kazí to obrovské množstvo turistov 🙁

WHEN PIGS FLY

Leave a Reply