Posledný mesiac roku 2018 sa niesol v znamení šitia motýlikov. Začalo to celkom nevinne. Upratovala som skrinku s pomôckami na šitie a rozmýšľala som, či ešte niekedy využijem zbytky z látok alebo ich jednoducho všetky už vyhodím. Doma máme zbytky látok aj z takých kúskov oblečenia, ktoré už dávno nenosím resp. ani nemám v šatníku. Len pre predstavu, boli to dve veľké krabice plné zbytkov látky. Vlastne si ani nepamätám, kedy som vyhodila nejaký zbytok látky. Všetko odkladám, pretože si myslím, že sa všetky zbytky látok dajú využiť. Buď v prípade ak niečo spálim (čo sa mi stalo už 3x) alebo jednoducho na niečo pekné. Na gumičku, na opasok alebo na šaty pre bábiku. Ako som tak upratovala a sedela medzi tým množstvom látok rozmýšľala som, čo sa z nich dá ušiť hneď bez toho, aby som musela hľadať strih alebo návod. Bol mesiac do Vianoc, a tak som si povedala, že z nich vyrobím darčeky. Najjednoduchšie bolo ušiť motýlika. Je to veľmi jednoduché, aj keď to chce určitú dávku trpezlivosti, a maximálne čo som potrebovala dokúpiť bola gumička okolo krku. Už ani neviem, či som to vyslovila prvá ja alebo mama, alebo nám to napadlo naraz. Uvažovala som, že z nich môžem ušiť darčeky pre všetkých mojich bližších kolegov, bratov, známych a kamarátov, a tak sa vyhnúť nákupným centrám a tomu neuveriteľnému chaosu a stresu okolo celých sviatkov, ktorý vládne v shoppingoch. Pustila som sa do toho a začalo ma to tak baviť, že nakoniec každý dostal dva alebo tri motýliky. Kedže sú motýliku unisex t.j. vhodné aj pre dámy aj pre pánov, tak som nimi obdarovala aj niektoré kamarátky a namiesto motýlika okolo krku pretvorila na gumičku do vlasov alebo čelenku. V článku vám ukážem ako si motýlika môžete ušiť na šijacom stroji, ale aj verziu, ktorá sa dá zvládnuť bez šitia. Inšpirujte sa.

<<< VIAC DIY >>>
 
Potrebujeme:
 • zbytky látky
 • gumička alebo ramienka na podprsenku (kúpite v galantérii)
 • lepiace plátno
 • ihla, niť alebo lepidlo na látku alebo šijací stroj
 • nožnice
 • krajčírsky meter
 • krajčírska krieda alebo niečo na označenie 
 • špendlíky
 • žehlička
 • pomôcka na otáčanie látky (je to taká tenučká palička s háčikom na konci) alebo si môžete pomôcť aj hačkovkou alebo niečim ostrejším len nie nožnicami prosím
ak sa rozhodnete pre ďalšie varianty, popísané nižšie, tak aj:
 • ozdobná stuha
 • čelenka
 • gumička do vlasov
 • zicherka 
Ako prvé si vystrihnite zo zbytkov látky štvorec. Veľkosť závisí od toho akého veľkého motýlika chcete ušiť/vyrobiť. Veľkosť látky vám napíšem nižšie k postupu na šijacom stroji a bez stroja, aby sa to neplietlo. Potom si vystrihnite z lepiaceho plátna rovnakú veľkosť ako z látky a nalepíme ho na látku. Týmto ju spevníte a motýlik bude pekne držať tvar. Z rovnakej látky vystrihnite stred motýlika. Veľkosť je opäť veľmi individuálna. Závisí od hrúbky látky, z ktorej budete tvoriť/šiť motýlika, a takisto aj od hrúbky samotnej látky. Je iné keď šijete z menčestru a iné keď šijete zo šatovky. Nižšie vám opäť napíšem približné rozmery z látky, z ktorej som šila ja, a takisto aj výsledné rozmery motýlika. Pri rozhodovaní sa o veľkosti (šírke, dĺžke) motýlika vám odporúčam ísť si do obchodu vyskúšať hotového motýlika a odmerať ho. 
Keď máte vystrihnutú látku a na nej nalepené plátno zostáva nájsť správny odtieň niti, ktorou budete šiť. Odporúčam vždy niť trošku rozmotať a uložiť na látku. Neporovnávajte celú niť namotanú na cievke. Môže sa od nej odrážať svetlo a v skutočnosti môže mať úplne inú farbu, keď je v jedno. Keď máme všetko pripravené môžeme sa pustiť do samotného šitia alebo výrobe motýlikov. Teraz ako som dopísala článok som si uvedomila, že na videu by to bolo oveľa lepšie a zrozumiteľnejšie. Asi si dám záväzok, že natočím aspoň zopár video DIY postupov :).
 

// bez šitia na šijacom stroji

Aj keď na fotkách vidíte šijací stroj, nemusíte ho použiť. Môžete ho nahradiť napríklad ručným šitím t.j. ihlou a niťou alebo lepidlom na textil. Ja však lepidlo veľmi nerada používam a ani neodporúčam, lebo ak ho použijete veľmi veľa, tak po zaschnutí stvrdne a látka je veľmi tvrdá a celé to pôsobí neprirodzene. Lepidlo patrí na papier nie na textil. V tomto prípade striháme z látky obdĺžnik. Dĺžka aj šírka je veľmi individuálna. Vyskúšať si to môžete tak, že látku po dĺžke preložíte na polovicu (ako na 2.fotke), a potom k sebe zložíte konce (ako na 7. a 8. fotke) a v strede stlačíte dokopy (ako na fotke číslo 10). Ak by ste chceli motýlika širšieho, tak pridajte pár centimetrov do dĺžku, ak sa vám zdá úzky, tak pridajte na šírke, prípadne ak široký tak uberte zo šírky. V podstate potrebujete 2x dĺžku hotového motýlika. Ja som pracovala s rozmermi 30 x 15 cm. Po zošití sa zúžil cca a 0,5 cm + ešte sa trošku “skráti” keď ho prevlečiete cez stred, a takisto aj zúžil o 0,5 cm.
Postup je pomerne jednoduchý. Tým, že bude látka vo viacerých vrstvách, nemusíte ju podliepať plátnom, ak však použijete látku z letných šiat, tak ju odporúčam podlepiť, aby držala tvar. Látku zohnite na dve polovice, lícnou stranou dovnútra a na strane zošite. V tomto bode môžete použiť šijací stroj, ručné šitie alebo aj lepidlo na textil. Ak sa rozhodnete pre lepidlo, tak látku zohnite lícom von a zlepte ju v strede. Pri šití šijeme na strane, pretože látku budeme otáčať t.j. šitie bude vnútri. Lepidlo by sa vám nepodarilo otočiť, preto postupujeme inak. 🙂 Potom otočne látku lícom von a prežehlite tak, aby šitie bolo v strede. Ak ste použili lepidlo, tak opakujem, že látku lepíte tak, že na stole máte položenú lícnu stranu a smerom hore rub a “šitie” (lepenie v tomto prípade) bude takisto v strede. Pozri napríklad tento postup. Ak máte dosť látky resp. namiesto 30×15 cm pridáte 30×20 cm, tak nemusíte použiť ani lepidlo ani ihlu a niť. Jednoducho ho iba poskladáte a zažehlíte. Ale vráťme sa k postupu. Máme otočené a zažehlené a teraz zostáva zošiť kratšie strany dokopy. Opäť šijeme tak, aby šitie bolo vnútri . Potom už iba stlačíme motílika dokopy a vyskúšame šírku strednej časti, ktorú sme si predpripravili rovnakým postupom ako motýlika t.j. vystrihnúť, zošiť po dĺžke a otočiť. Poznačíme si šírku stredu a zošijeme. Opäť otočíme a na motýlika navlečieme zo strany. A je to. 


// na šijacom stroji

Ak sa rozhodnete pre túto verziu, tak určite odporúčam šijací stroj, nie ručné šitie. Samozrejme ak máte vymakané šitie v rukách, tak smelo do toho. V tomto prípade striháme z látky štvorec. Ja som vo všetkých prípadoch strihala 15 x 15 cm. Látku odporúčam podlepiť lepiacim plátnom na spevnenie, ale ak použijete napríklad rifľovinu alebo niečo pevné, tak podliepať nemusíte. Opäť si vystrihneme aj strednú časť. Látku zložíme na polovicu po dĺžke a zošijeme tak ako vidíte na štvrtej fotke. V strede necháme 1 – 1,5 cm otvor, cez ktorý budeme motýlika otáčať. Preto sa nezabudnite vrátiť, aby sa netrhal pri otáčaní. Potom otočte šitie do stredu a zošite po stranách kratšie časti ako to vidíte na fotke 5 a 6. Potom pomocou ihlice alebo háčika otočte motýlika na líce cez otvor, ktorý sme nechali v strede. Sem tam to ide ľahko a niekedy ťažšie, všetko závisí od látky, ktorú ste použili. Potom odporúčam hotový obdĺžnik vyžehliť 🙂 Dieru v strede môžete buď zašiť v rukách alebo nechať tak. Ja som nezašívala. Potom si už iba odmerajte stred, zošite a navlečte.  Tento stred vám zamaskuje dieru, nebude nič vidno. Voilá a je to.
 
// rozdiel
Takýto je rozdiel medzi motýlikom, ktorý sa dá urobiť bez šitia a ten, ktorý sa šije na stroji. Ušitý na stroji je tenší, látka je v jednej vrstve a pôsobí elegantnejšie. Môžete priložiť aj dva dokopy, buď rovnakej veľkosti alebo zvoliť jeden menší a jeden väčší na seba. 

// folklórny so stužkou

Na tento druh motýlika budete potrebovať trošku viac trpezlivosti a presnosť, ale výsledok stojí za to. Pri motýlikoch je asi najkomplikovanejšie neustála výmena nití. Ak zvolíte podobné farby látky a stuhy, bude potrebná iba jedna farba, ak však použijete veľmi kontrastnú, bude potrebné nite meniť. Dôležité je uvedomiť si, že budeme šiť rovno po stužke a nechceme aby tam svietila nitka inej farby, len preto, lebo sa nám nechcelo meniť a dúfali sme, že to nebude nikomu vadiť. Ja som si však vybrala takmer rovnaké farby, takže som pracovala iba so zelenou niťou.
Ako prvé si opäť odmeriame a odstrihneme látku. Na látku nalepíme plátno a vytvoríme si aj stred. Potom si pripravíme stuhu a našijeme ju na látku. Buď na strany alebo po dĺžke. Toto je už na vašej fantázii. Nezabudnite, že budete ešte motýlika dokopy zošívať, takže od strany šite stuhu aspoň 0,5 cm. Nič nepokazíte ak stuha nebude úplne na koncoch motýlika, ale bližšie k stredu. Keď máte pripravenú látku aj s prišitou stuhou, postupujeme podľa postupu vyššie. T.j. zošiť najprv po dĺžke nechať otvor na otočenie, potom otočiť šitie do stredu a zošiť po šírke a otočiť motýlika. Pri otáčaní si dajte pozor, aby ste nevytrhli stuhu alebo nezachytili šitie. Museli by ste začať od začiatku. Potom prišite stred a je to. Tieto výtvory som si tak zamilovala, že som si ich nakoniec nechala pre seba. 
Ďalšia možnosť ako ozvláštniť motýlika, aby po čase nezačal nudiť, je vytvoriť vymeniteľný stred a priložiť aj bielu a čiernu gumičku na výmenu. Mne sa osobne páčia kontrasty. Preto som k modrému motýliku priložila červený stred a k čierno-bielemu bordový. Jediná drobná chybička krásy je, že pri každej výmene riskujete, že zle potiahnete a motýlik sa začne párať a hlavne sa vždy pokrčí, takže je potrebné ho trošku prežehliť (tak aby ste ho nezničili žehličkou). Bielu gumičku oceníte pri svetlých košeliach a čiernu pri tmavých. Ak máte chuť a energiu a hlavne presne miery, môžete vytvoriť z rovnakej látky aj pásik na zapínanie. Môžete priložiť aj osmičky a zapínanie, ale podľa mňa je to veľmi komplikované a pracne, preto som zvolila radšej gumičky. 
 
Extra tip:
namiesto gumičky, osmičky a zapínania kúpte ramienka na podprsenku, z jednej strany pomocou kliešťou odstráňte háčik a je to. Ramienak sa dajú kúpiť v galantérii za cca 1,80 EUR a v čínskom obchode za 0,50 EUR.

// rôzne variácie a spôsoby nosenia alebo aby motýlik nezačal nudiť

Okrem výmeny stredu, ktorý drží motýlika spolu a dáva mu tvar, môžete nosiť motýlika aj inak.

Napríklad na pevnej čelenke, gumičke, ktorá slúži ako členka (pre malé baby napríklad), ako gumičku alebo brošňu. Využití je naozaj množstvo. Ramienka kúpite aj kratšie, tie sú vhodné pre deti.

A na záver malá ukážka ako vyzerali zabalené motýlika … objednala som čierne krabičky, ktoré som skladala, vystlala farebným hodvábnym papierom a ozdobila vianočnými nálepkami.

ĎALŠIE POSTUPY NA MOTÝLIKOV:

foto: Ivana Klepáčová

You May Also Like

One comment

výborný článok 🙂 skúšala si ušiť motýlika aj z kravaty? ako napr. tu? ako ušiť motýlika, čo myslíš – bolo by to cítiť na kvalite?

Leave a Reply