V Rakúsku sa ukrýva ďalší zámo(če)k, ktorý som chcela navštíviť. Bolo to začiatkom júna a ja som mala na výber, či pôjdem za kultúrou alebo do hôr. Vyhrala to kultúra a výlet do Rakúska, ktorý spájal zámok Mayerling, mesto Baden a Rosarium t.j. výstavu ruží. Tento krát som cestovala s mamou. O Mayerlingu som veľa nevedela, ale keď som si uvedomila, že ide o zámok, tak som sa veľmi tešila. Určite viete o mojej vášni pre zámky, hrady a kaštiele 🙂 Nie? Tak vás pozývam do záložky “castles“. Navštívila som ich už presne šesťdesiati v rámci Európy a Mayerling bol šesťdesiaty druhý v poradí 🙂 Výlet do Rakúska rozdelím do dvoch článkov a v tomto prvom vám napíšem zážitky z Mayerlingu, zaujímavosti a informácie, či sa ho oplatí navštíviť.


Hisoria zámku
Mayerling
Zámok Mayerling bola ž do roku 1889 lovecký zámok v Mayerlingu. Čím je
Mayerling známy?  V noci na 30. Januára 1889
tu zomrel rakúsky korunný princ Rudolf Habsbursko-Lotrinký. Dôvod úmrtia a bližšie
okolnosti nie sú dodnes vyjasnené. Prečo? Viedenský dvor dokumenty zničil a svedkovia
tej doby boli zaviazaní doživotným mlčaním. Verzií je viacero, buď spáchal
samovraždu, zabila ho milenka alebo jednoducho zomrel na zlyhanie srdca.
Najpravdepodnobnejšia verzia je, že Rudolf, ktorý trpel depresiami,  spáchal samovraždu resp. najprv zastrelil
svoju milenku, len sedemnásťročnú barónku Máriu Vetserovú. Prípadne to ešte
mohlo byť naopak, že Rudolf presvedčil Máriu aby ho zastrelila a potom zastrelila
aj seba, pretože vraj človek v depresii sám seba len ťažko zastrelí. Takže
nikto presne nevie. 
Cisár František Jozef I., otec Rudolfa, nechal ešte v tom istom roku
lovecký zámok prestavať. Miesto, kde bola Rudolfová spálňa, bola zbúraná a na
rovnakom mieste paláca bol postavený kostol. Oltár kostola sa nachádza presne
na mieste, kde stála jeho izba. Zámok bol potom premenovaný na „kláštor rádu
bosých karmelitánok“.  Rudolf si želal
byť pochovaný so svojou milenkou Máriou, ale to mu nebolo splnené. Máriu takmer
okamžite zo spálne odniesli preč a Rudolfa pochovali vo Viedni.  Takto vyzeral kedysi TU.
Pri loveckom zámku resp. kláštore je malé parkovisko. Vstup nájdete hneď lebo tam nič iné nie je iba zámok, ktorý je obkolesený plotom. Vstupné bolo 6 EUR ak sa nemýlim a musím povedať, že na to, čo sa tam dalo vidieť to bolo veľmi prehnané vstupné. Nečakajte honosné miesta a nábytok, čalúnené kreslá a ukážky oblečenia. Ako som písala vyššie, tak zámok bol prestavaný a je z toho kláštor a kostol. Takže ako to vyzerá a čo tam môžete zažiť? Hneď v mieste kd esi kúpite vstupenky nájdete aj malé múzeum. Je to iba jedna miestnosť resp. polovica je obchod so suvenírmi a druhá časť vyzerá ako vidíte na fotkách vyššie. Vitríny, historické fotky a veľa textu. Takže múzeum sú vlastne iba dve steny. Potom sa dá ísť iba smerom k zámku. 
Malým kopčekom sa dostanete ku kostolu, ktorý je sprístupnený verejnosti. Kláštor je za ďalším múrom a tam sa nedostanete. Takže to čo vidíte na fotke vyššie je všetko kam sa dostanete. Bolo tam však krásne. Kláštor je vsadený do nádherného prostredia obkolesený je kopcami a krásne upravenou zeleňou. Takže môžete si vychutnať krásne okolie a potom ísť napríklad najprv do tejto kaplnky. 


Ak som správne pochopila, tak je to pamätná izba korunného princa Rudolfa. Má nádherne vyzdobený strop, na každej strane okno a v strede mohutnú bustu Rudolfa. Na stenách sú obrázky vtákov.  Je to tam krásne a časovo je to tak na 30 sekúnd.
Potom sa dá prejsť do kostola. Ten je skutočne nádherný z vonka aj zvnútra. Pred vstupom je jednoduché schodisko a všade okolo kvetiny, ruže. No nádhera. Kedže sa tu toho nedá až tak veľa robiť, resp. si to celé prejdete za chvíľu, tak nie je problém urobiť si fotku bez ľudí (ako vidíte prvú). 
Kostol má nádherné stropy, aj oltár. Vždy ma fascinuje s akou precíznosťou a ako detailne vypracovali a vyzdobili celý kostol. Aj keď nie ste veriaci, dá sa tu iba tak sedieť a užívať si to ticho a čerpať energiu. Ja sa nikdy neviem vydadívať na tei nádherné stropy a všetko okolo. Naľavo je kaplnka, myslím, že je to tá spomínaná, kde bola predtým izba Rudolfa. 
Napravo je ďalšie múzeum. Tu sa mi veľmi páčilo. Bolo prudko fotogenické. Vo vitrínach bolo množstvo vecí z 19.storočia. Sú to približne 3-4 miestnosti a jedna je venovaná artefaktom, ktoré našli pri Rudolfovi. Je to zbraň, ktorou spáchal samovraždu a takisto aj list na rozlúčku. Nájdete tu model kláštora/zámku a množstvo fotografií. Tento zámok sa rozhodne oplatí vidieť ak máte cestou ešte niečo. Neopdorúčala by som ho ako jediný cieľ výletu, lebo je to tak na hodinu. My sme si potom ešte sadli na lavičku pred kláštor a naobedovali sa 🙂  Potom sme pokračovali ďalej do Badenu a na výstavu ruží Rosarium. 

photo Nikon D5600

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply