Z času na čas zablúdim na stránky e-shopu tchibo do sekcie zľavy a väčšinou tam nájdem za super ceny oblečenie na cvičenie alebo takéto kreatívne sady. Na jeseň som neodolala kriedovým farbám a teraz tomuto koženkovému setu, pomocou ktorého si môžete vyrobiť kľúčenku alebo držiaky na uteráky. Cena bola okolo 8 EUR a set obsahoval všetko potrebné na tvorbu. Vybrala som si kľúčenku a jednu takú som si vyrobila. V článku vám poradím ako si vyrobiť takúto kľúčenku aj keď nemáte k dispozícii túto sadu a ako nahradíte jednotlivé komponenty 🙂 Poďme na to. Btw. nejde o sponzorovaný článok.
sada obsahuje:
 • koženku nastrihanú na pásiky
 • dierovač
 • skrutky, matky a podložky z mosadze

ďalej budete potrebovať:

 • nožnice
 • kladivo alebo veľkú silu
 • kľúče
ako nahradiť dierovač?
 1. môžete použiť iný dierovač, nemusí byť presne tento – na fotke nižšie vidíte dierovač, ktorý používam ja a mám ho už celé roky.  Výhodou tohto, ktorý nájdete v sade je, že má presne takú veľkosť ako skrutky, ktoré sú pribalené v sade. Teraz príde ale … ALE dôležité sú aj tak dierky na kľúčoch, mne sa napríklad nezmestili úplne všetky resp. jeden kľúč má menšiu dierku. Takže sada má aj nevýhody a ak máte menšie dierky na jednotlivých kľúčoch, tak si budete musieť dokúpiť správnu veľkosť, čím sa to celé predraží.
 2. tým, že skrutka/matka dieru prekryjete môžete použiť čokoľvek na vytvorenie, vystrihnutie dierky na kľúče. Môžete použiť nožnice a vystrihnúť si dierku alebo predierovať ostrým nožom.
čím nahradiť koženku?
 1. koženku asi veľmi nenahradíte, ale na výrobu kľúčenky môžete použiť zbytky z koženky, ktorú nájdete doma, napríklad ak ste v minulosti niečo šili
 2. ak máte starú kabelku, ktorú nenosíte, a chcete ju vyhodiť, odstrihnite si kúsok z nej na výrobu kľúčeniek
 3. skúste sa opýtať v metrovom textile, či nemajú nejaké zvyšky – väčšinou sú lacnejšie
 4. takisto sa môžete opýtať aj v brašnárstve – aj keď si osobne myslím, že oni zúžitkujú každý kúsok koženky/kože
Nevýhoda koženky zo sady je, že je už pokrčená, stopy budú viditeľné. Môj kľúč bol však dostatočne veľký/malý aby sa zmestil do “predzloženej” veľkosti koženky.postup práce so sadou:

najprv si odmerajte najväčší kľúč, ktorý chcete nosiť v kľúčenke. Potom si naskladajte na seba všetky kľúče, ktoré chcete mať v kľúčenke a uistite sa, že cez všetky prejde skrutka, že vám tam zostane priestor na zašróbovanie spodnej časti + podložku. Nezabudnite, že dierku nebudete robiť úplne od kraja, nechajte si aspoň 0,5 cm. Až potom odstrihnite 🙂
Potom si zoberte dierovač alebo čokoľvek čím urobíte dieru. Opäť si priložte kľúč a nezabudnite na hornú záložku aspoň 1 cm. Urobte jednu dierku na jednej strane a potom aj na druhej strane. Môžete si pomôcť napríklad ceruzkou a urobiť značku cez už urobenú dierku. Takto budete mať istotu, že budú na rovnakom mieste a rovnako vzdialené od okraja. Ak máte dostatočnú silu, tak môžete urobiť aj obidve dierky jedným razom. 🙂
Potom z jednej strany priložte podložku, vložte skrutku, kľúče, druhú stranu koženky a matku. Všetko pevne zaskrutkujte a vaša práca je na konci. 

Voilá a kľúčenka je na svete 🙂 Podľa toho ako silno zakrútite matku, tak tak silno budú držať kľúče pokope 🙂

 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply