Druhý deň z veľkonočnej dovolenky sme strávili v krásnych Benátkach. V Benátkach som nikdy nebola a počula som samé negatívne informácie. Je tam veľa turistov, je tam zápach a veľký neporiadok. Iba od jedného kolegu som počula samú chválu, že sa do Benátok veľmi rád vracia a je tam nááádherne. Ja som sa nenechala ovplyvniť informáciami, ktoré som sa dopočula a do Benátok som išla (v podstate) bez (prehnaných) očakávaní a povedala som si, že sa nechám prekvapiť. Či bola táto skúsenosť dobrá alebo zlá sa dočítate v článku 🙂

Do Benátok sa môžete dostať po vode t.j. loďou alebo po ceste autom, prípadne aj vlakom. Mesto je však najväčšia pešia zóna na svete a ak si vyberiete auto, musíte ho pred vstupom do mesta odstaviť. My sme odstavili autobus na parkovisku a plavili sme sa z Punta Sabbioni do Benátok. Plavba trvala asi 45-60 minút. Cena spiatočného lístku je 15 alebo 20 EUR.  Ak sa chcete v Benátkach plaviť aj po Grande Canal, kúpte si lístok za 20 EUR ak sa chcete dostať iba do Benátok a späť tak vám stačí ten za 15 EUR. My sme si kúpili 20 EUR a podľa mňa by to mal urobiť každý, kto sa nechce plaviť gondolami, ktoré sú príšerne drahé. Nastúpte na “linku” alebo loď číslo 2 a máte hodinovú okružnú plavbu po Grande Canal, koľko krát len chcete. Aj keď bude pršať na lodi sa môžete skryť pod strechu, ak bude zima ísť dnu, na gondole asi zmoknete a zamrznete 😀 ale chápem je to zážitok na celý život. Jediný problém je, že na oknách lode je polep/reklama t.j. pozeráte sa cez mriežku a presne v úrovni očí je okno rozdelené, takže nič nevidíte – preto odporúčam buď sa postaviť do uličky, k oknu alebo ísť von aby ste z plavby niečo mali. 
Na gondoli sme sa neplavili, ale ceny sú nasledovné. Buď 100 alebo 80 EUR závisí to od obdobia, počasia a hodiny. Táto cena je na gondolu a najviac sa tam zmestí 6 osôb t.j. odporúčam aby ste sa nazbierali viacerí a cenu si rozpočítali. Cena je za 30 minút, a keď som videla ako stoja v “zápche” aj 5 minút hmm no neviem, ale zážitok to musí byť super. O Gondolle sme sa dozvedeli, že je postavená z niekoľkých druhov dreva a z veľkého množstva častí. Presné čísla som si nezapamätala. Všetky musia byť natreté 7x čiernou farbou a vpredu majú sedem výčnelkov (asi z kovu, hliníku). Tých šesť značí šesť častí benátok a siedma je oproti ležiaci ostrov. Ceny sú všade rovnaké. Gondolier musí mať predpísané oblečenie väčšinou pásikavé tričko – červeno-biele alebo modro-biele, čiernu vestu keď je chladno a slamený klobúk keď svieti slnko. Vraj už spievať nemusia vedieť 🙂 Inak skladajú skúšky a všetci sú chlapi, ženu nenájdete. Vraj sa o to raz jedna pokúšala a jednoducho jej tú skúšku nedali, a pracuje niekde v hoteli ako gondolierka 🙂
Po vystúpení sme smerovali rovno na námestie svätého Marka, najväčšie námestie, alebo teda jediné, ostatné sú veľmi malinké.Cestou sme mohli obdivovať most vzdychov, ktorý vedie zo súdov do väznice a podľa legendy na ňom vzdychali odsúdení, keď posledný krát videli krásu Benátok. Dozvedeli sme sa, že symbolom Benátok je lev, váhy a meč, a nájdete ich úplne všade od mostov cez lode až po domy. Námesite svätého Marka ma očarilo architektúrovu, veľkosťou a čistotou. Bolo to veľa kaviarničiek a v každej hrala živá hudba a pritom sa nevyrušovali, zaujímavé. Na námestí bol orloj, ktorý ukazoval čas, znamenia zverokruhu (alebo lunárne to už si nepamätám),  dátum a úplne hore bol zvon na ktorý odbíjali hodiny dve postavy. Jedna toľko krát koľká hodina skončila a druhý toľko krát koľká hodina nastala. Celá hodina sa prevracala v rímskych čísliciach a minúty v arabských, ale po piatich minútach, čo bolo veľmi zaujímavé. Autorov týchto hodín po dostavaní oslepili, aby už takéto dielo nikdy nepostavili. 
Potom sme sa presunuli k najstaršiemu a najslávnejšiemu mostu ponad Grande Canal. Ponte di Rialto je jeden zo štyroch benátskych mostov, ktoré vedú cez Canal Grande. Prvýkrát bolo možné prekročiť Canal Grande suchou nohou cez pontónový most, ktorý v roku 1181 postavil staviteľ Nicolò Barattieri. Súčasnú podobu mosta navrhol Antonio da Ponte a bola dokončená v roku 1591. V súčasnosti je kamenný 🙂 Bolo tam tak strašne veľa ľudí, či už na ňom, pod ním stálo množstvo lodí, všetci si ho fotili, no bol to adrenalín odfotiť sa bez ľudí a selfie tyčiek, ale podarilo sa 😀 Pri tomto moste sme nasadli na loď použili sme opäť naše 20 EURové lístky a išli k námestie svätého Marka, kde sme dostali rozchod. Chceli sme ísť na ostrov Burano ale vraj bolo veľmi ďaleko a už by sme to nestihli, tak sme sa plavili po Canal Grande 🙂 Neboli sme ani v žiadnom múzeu alebo pamiatke, ja ich vždy radšej obdivujem zvonku, iba hrady a zámky zvnútra 🙂
Hore na fotke vidíte ostrov smrti. Je to ostrov, na ktorom pochovávajú mŕtvych.  Na fotke nižšie, vidieť po mojej pravej ruke nemocnicu a záchranné člny, ktoré slúžia ako naše sanitky 🙂 Videli sme aj policajtov v akcii a aj taxíky 🙂 Bolo to zaujímavé, ale neviem či by som si len tak zvykla, že všade musíte ísť loďou alebo pešo. V autobuse sme pozerali dokument o tom ako mesto ničí morská voda. V čase keď postavili mesto, nikto nepočítal s motorovými člnmi a loďami. Tieto spôsobujú väčšie vlnky ako gondoli a tým naráža voda na múry domov. Múr nasiakne morskou soľou a ničí ho soľ. Úplne bolo vidno biele stopy na stenách. 
Na fotke nižšie vidíte cestu do mesta a železnicu, fascinujúce však? 🙂  V meste sme si 2x dali kávu, raz kdesi pri strome, ktorý vidíte na fotkách 🙂 nikto tam nebol iba my a pes majiteľov, káva nás stála 4 EUR a potom ešte pri odchode, pri mieste odkiaľ nám išla loď z Benátok a tam sme si už priplatili 7 EUR. Kaviarne sme vyhľadávali kvôli toaletám. V meste ich je strašne málo, hľadajte nálepky na zemi a mostoch a schodoch a dostanete sa k WC (naozaj boli všade) ale cena je 2 EUR, preto sme si radšej dali kávu v kľude posedeli a išli aj na WC v kaviarni. Inak sme si tam nekupovali ani jedlo ani zmrzlinu. Bolo dosť chladno. Magnetky sme objavili aj za 0,99 EUR a tie isté pri lodiach za 3 EUR, takže iba hľadajte, majú ich aj v obchodoch  s kabelkami aj v potravinách. Jasne ešte som si kúpila chipsy lebo som mala chuť na slané a malý balíček stál 2 EUR ehm no comment. Dajte si pozor na čajky, ktoré normálne ľuďom kradli z rúk jedlo, deťom z kočíkov a boli drzé. Takisto pozor aj na predavačov ruží, ktorí vám ružu dobre že nedá do ruksaku, samozrejme, že za ňu musíte zaplatiť. Všade bolo veľa žobrákov, a boli to úplne normálny ľudia, s taškami z drahých obchodov, jednoducho iba zneužívali ľútosť turistov. Strach o veci som nemala, všetko som mala v ruksaku a pri sebe iba mobil a peniaze, ale nemala som pocit, že by sa tam kradlo. Určite si zoberte dáždnik alebo nepremokavú bundu, pršiplášť, sem tam prší, sem tam svieti slnko.
Benátky pre mňa, ako milovníčku resp. obdivovateľku architektúry, boli fascinujúce a nádherné. Úplne som si predstavovala ako tam bola Sisi a tak 🙂 Fascinovala ma celá story o tom ako sú postavené (na dreváááách) a fakt boli nádherné. Je tu niekoľko stoviek kostolov, krásnych budóv, ale aj ako vidíte na fotkách, také o ktoré sa už nikto nestará,a lebo im to asi nepríde efektívne opravovať to dookola. Bol to taký kontrast krásneho starého zachovalého a zničeného zanedbaného a zhnitého. Orientácia v meste je úžasná. Biele tabule ukazujú kde sa nachádzate a žlté vám ukazujú ktorým smerom sa kam dostanete, asi sa tam nedá stratiť, len trošku poblúdiť, ale ak budete sledovať šípky na žltých tabuliach, tak sa dostanete tam kde potrebujete. Keď sme hľadali prechod k akadémii, tak sme sa ocitli v nejakej časti plnej luxusných obchodov od Channel cez všetky zvučné mená achvíľu som sa cítila ako šupák :DD Je tam príšerne veľa schodov a mostov, tak kočíky veľmi neodporúčam, aj keď ich tam bolo veľa, čím zdržiavali davy ľudí. Pre obchodníkov boli cez mosty a schody urobené cestičky, aby nemuseli tovar tlačiť cez schody, všade iba počujete “attenzion” 🙂 vtedy naozaj pozor, lebo idú z tovarom na vozíkoch a chodia dosť rýchlo.  Počujete tu všetky jazyka sveta, je tu hlavne veľa Nemcov. Všade sme ale mali problém dohovoriť sa, nechceli s nami komunikovať ani po anglicky ani nemecky, aj keď nám rozumeli. Ak chcete espresso t.j. malinká káva pýtajte si espresso a ak naše slovenské presso (neznášam to slovo) tak si pýtajte espresso lungo alebo americano. Jedlo ukážte v lístku, tam už boli aj anglické preklady. To je asi všetko čo ma napadá 🙂 Boli ste už niekedy v Benátkach? Páčilo sa vám?

photo by Nikon P310
******
Inšpirácia o cestovaní v zálože >>>  CESTOVANIE
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na “urob si sám” projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

2 comments

Benátky sú krásne! 🙂 hneď by som sa tam vrátila 🙂
MakeUpByVeo

Krásné fotky! 🙂
Mr. Kev

Leave a Reply