Tohtoročné veľkonočné sviatky sme strávili opäť v Taliansku. Tento krát bol výlet kratší, trojdňový, ale to vôbec nevadilo. Vybrali sme si poznávací zájazd do Benátok a cestou sme navštívili aj krásny zámok Miramare, o ktorom si môžete prečítať a pozrieť si fotky v tomto článku. Zámok som obdivovala na fotkách už dávno a chcela som ho navštíviť (ale povedzme si pravdu, ktorý zámok ja nechcem navštíviť 🙂 🙂 ). V článku sa dozviete niečo o histórii a hlavne moje zážitky a množstvo zaujímavých informácii.
Zámok Miramare mi veľmi pripomínal český zámok v Hlubokej nad Vltavou, ktorý sme navštívili cez Veľkú noc v roku 2015, článok si môžete pozrieť TU a posúďte 🙂  Zámok Hluboká je taký “oválnejší” a tento “hranatejší” (veľmi polopatisticky napísané) inak vyzerali takmer rovnako. Kedže bola naša nebola priama do Benátok, ale prvá zastávka bol hrad Miramare, naša cesta viedla cez Slovinsko. Táto krajina ma očarila. Nádherné zelené kopce, lesy, všetko vyzeralo naozaj nádherne a určite by som chcela tento štát vidieť aj inak ako z diaľnice. Keď sme sa blížili k slovinsko-talianskym hraniciam sprievodkyňa nám rozprávala veľmi veľa o histórii hradu. Autobus nás vyložil na zbernom parkovisku, ktoré je vzdialené asi 10 minút vychádzkovým krokom od zámku. Hneď na parkovisku sú aj WC pre turistov, čo je dôležitá informácia hlavne pre tých, ktorí cestujú autobusom, na zámku nie sú, ale sú v záhradách, takže je to úplne OK. Neplatí sa za ne a aj tak vyzerajú no otras 😀 Počas celej cesty od parkoviska až k zámku viedla krásna cesta lemovaná stromami, ktoré vytvárali príjemný tieň a už tu ste cítili, že sa blížite k zámku. Úplne som si predstavovala ako popod veľké koruny stromov išiel koč 🙂 Výhľad bol úžasný na celý Terst a Slovinsko až po bránu k zámku Miramare. Fascinovala ma farba mora, ktorá bola zeleno-modrá, nádhera. More je bez pláži iba skaly a všade je množstvo vtáctva. Samozrejme domáci ležali aj na tých skalách a opaľovali sa, niektorí odvážnejší sa už aj kúpali 🙂
Zámok Miramare je postavený na skalnatom výbežku približne 7 km od mesta Terst. Dal ho postaviť arcivojvoda Ferdinand Maximilián Habsburský, mladší brat rakúskeho cisára Františka Jozefa, ktorý sa stal v roku 1863 mexickým cisárom. Jeho manželkou bola Charlotta Belgická, dcéra belgického kráľa Leopolda I. Zámok bol postavený v 2. polovici 19. storočia. “Projekt mal v rukách rakúsky architekt Carl Junker. Charakterizuje ho biely vápenec dovezený z Istrie. Práce začali v roku 1856 a už o štyri roky neskôr v zámku arcivojvoda s manželkou bývali. Majiteľ zámku si však toto svoje sídlo so svojou rodinou dlho neužil. Už v roku 1863 bol vymenovaný za cisára Mexika, kde sa so svojou manželkou Charlottou odsťahoval. Po čase sa však Charlotta vrátila späť do Európy a rok 1867 sa pre Maximiliána stal osudným, lebo ho v Mexiku zavraždili. Charlotta začala trpieť duševnou chorobou, ktorá sa po smrti jej manžela ešte viac prehĺbila. Odišla do Belgicka, odkiaľ sa už viac nevrátila. Z kaštieľa, kde mala bývať rodina Habsburgovcov, sa postupne stalo ich letné sídlo, ktoré slúžilo na krátke návštevy rodiny. V časoch prvej svetovej vojny premiestnili všetky vzácne diela spolu s nábytkom do zámku Schönbrunn a paláca Belvedere vo Viedni. Po dohode oboch vlád boli v roku 1929 opäť vrátené na ich pôvodné miesto.” (zdroj)
V zámku sa nemohlo fotografovať, ale sprievodkyňa nám hneď povedala, že fotiť môžeme, že sa ešte nikdy nestretla s tým, že by to niekomu nedovolili, tak sme teda fotili. Videli nás aj zamestnanci zámku a iba sa na nás usmievali, inde by nás asi rovno vyhodili. Bolo im to úplne jedno. Zámok je neuveriteľne krásny aj z vnútra nie len z vonka.  Nádherné stropy, zdobenie stien, postele, množstvo kníh a najrôznejší porcelán. Veď sa pozrite na fotky. 
Pri takýchto poznávačkách sa musíte rozhodnúť, či chcete vidieť zámok alebo záhrady. Ja som bola rozhodnutá, že stihneme aj aj, ale trošku som sa pozabudla a na záhrady nám nezostal čas, tak sme ich iba tak prebehli a radšej sme si zostávajúcich desať minút vychutnali na terase s výhľadom na more. Super bolo, že ste si zámok mohli prejsť celý dookola, sadnúť si na terase alebo v prístave a počúvať šum mora. Úplne si viem predstaviť, že by som pár dní na tomto čarovnom mieste strávila bez mobilu, bez internetu len tak by som sa vyhrievala alebo sa prechádzala po spomínanej záhrade. “Park je tvorený rozličným rastlinstvom z Mexika, Ázie a Ameriky, ako aj lesnými porastmi. Nájdete tu cédre z Libanonu a jedle zo Španielska. Jeho atraktivitu dopĺňajú fontány, jazierka s labuťami či cestička pri pobreží mora.(zdroj)
// Moje odporúčania a informácie o návšteve zámku:
Vstupné – lístok pre dospelého stál 8 EUR, zľavnené 5 EUR, zľavy sú aj pre učiteľov a študentov, všetko je na stránke, pripravte si drobné, často nemali na vydávanie – prehliadka nie je časovo limitovaná, môžete sa tam túlať toľko hodín koľko chcete; my sme tam boli asi 45 minút; zámok má dve poschodia; ruksak a vetrovky si môžete odložiť v skrinke, kľúč si vypýtajte pri kupovaní lístkov, je to bezplatné, stačí ukázať, že chcete kľúč od skriniek, sú oproti. Majú to dosť zvláštne vyriešené, najprv sú suveníry a potom pokladňa a tá pani so suvenírmi už bola dosť nervózna, že si u nej chcel každý kupovať lístky, no zatiaľ som vždy videla, že k suvenírom sa dostanete až keď vychádzate z hradu, ale sú tam aj ceduľky, že lístky vedľa; zaplatiť si môžete aj audio guide, ktoré my väčšinou nevyužívame (s ním trvá prehliadka  hodinu) dostupný je v 6 jazykoch (čeština ani slovenčinu nenájdete).
WC – ako som spomínala jedno je na zbernom parkovisku, a potom v záhradách, sledujte tabuľky, je to dole schodmi pri vstupe do mora, ja som využila iba tie v záhradách zámku, boli bezplatné a aj tak vyzerali, katastrofa, takže si radšej zoberte aj vreckovky a dezinfekčné utierky.
Fotenie – je zakázané, ale pri pokladni aj sprievodkyňa nám povedala, že fotiť môžeme, tak nerozumiem tomu zákazu 
Fajčenie – zakázané v záhradách, všetci fajčili okolo zámku ach jaj
Otváracie hodiny – zámok je otvorený od 9:00 do 19:00, lístky si môžete kúpiť do 18:30
Web – http://www.castello-miramare.it/ 

photo by Nikon D3100, Nikon P310
******
Inšpirácia o cestovaní v zálože >>>  CESTOVANIE
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na “urob si sám” projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

One comment

Velmi pekny. V Hlubokej som bola, aj interier je ako cez kopirak, veeeeelmi podobne. Asi ide o rovnake obdobie. Nepatrilo to aj jednej rodine? Lebo v Hlubokej oni travili len par tyzdnov v roku inak mali hrady a zamky kade tade po Europe…

Leave a Reply