Highline 179 je názov mosta, ktorým sa dostanete z hradu Ehrenberg, ponad diaľnicu,  na druhý vrchol kopca Fort Claudia. O hrade Ehrenberg ste si mohli prečítať v predchádzajúcom článku, v ktorom som aj načrtla náš ďalší dovolenkový cieľ, a práve tento most. Každý, kto cestuje po diaľnici B179 cez Reutte, môže vidieť nad cestou most, ktorý sa jednoducho nedá prehliadnuť. Prvá myšlienka na prepojenie dvoch hradov ponad diaľnicu sa zrodila na prelome rokov 98/99 v hlave architekta Armin Walch. Plány sa niekoľko krát menili, most mal byť podstatne kratší, až nakoniec dosiahol 406 metrovú dĺžku, čím sa stal najdlhším visutým mostov pre chodcov na svete v tibetskom štýle. Most bol pre verejnosť otvorený v novembri 2014. 
Most je 406 metrov dlhý, 1,2 metre široký a má 70 ton. Názov Highline 179 dostal preto lebo je nad diaľnicou B179, takže číslo v názve je číslo diaľnice. Keď som videla videá a fotky na internete hneď som si povedala, že tam musím ísť. V práci sme sa smiali, že sa ľudia boja a musia sa držať, no keď sme vyšli na most pochopili sme prečo sa držali. Takto vyzerá most z diaľnice … … bližšie 
… a takto keď ste priamo pod mostom, ľudia vyzerajú ako mravce a vidíte, že sa skutočne každý jeden drží.  Inak by ste neurobili ani krok a asi by ste boli poriadne otlčení. Most sa hýbal zo strany na stranu. Nie je to nič pre ľudí zo slabším žalúdkom 🙂  My sme skúšali ísť aj bez držania, ale nešlo to už iba vplyvom množstva ľudí a ich chôdze. Samozrejme sa našlo pár ľudí, ktorí schuti most rozkývali alebo jednoducho fúkal vietor. Natočila som aj video, keď som Tomáša nahovorila aby sa nedržal a nemohla som sa prestať smiať. Vyzeral ako totálne opitý a chodil zo strany na stranu. Neodporúčam to skúšať, radšej sa držte. 
Vstupné na most stojí 8 EUR pre dospelých. Kúpite si ho priamo pred vstupom na most a pod hradom Ehrenberg. Nájdete tu automat, berie aj papierové peniaze a aj vydáva. Dostanete lístok, ktorý označíte (je to čiarový kód) a prejdete cez turniket. Lístok si odložte, budete ho ešte potrebovať. Na druhej strane môžete prejsť na miesto kde bol predtým hrad Fort Claudia, no musíte opäť prejsť cez turniket. S lístkom môžete prejsť iba 1x von a dnu, takže si urobte všetky fotky, vychutnajte si prírodu a potom vstúpte naspäť na most. Druhý krát sa už nedostanete na most a museli by ste si kúpiť nový lístok. Niekde som čítala, že sa lístky kupujú už dole na parkovisku, ale nenašli sme žiadne automaty, mali by byť lacnejšie, tak pohľadajte, my sme nenašli. Btw. na moste môžete byť ako dlho chcete, nie je tam žiadne časové obmedzenie.
Na moste je veľa detí, niektoré plačú, niektoré sa smejú a niektoré sú zmätené. Môžete stretnúť aj psov, nie je to zakázané, ale upozorňujú, že každý musí prejsť turniketom a takisto je tam odporúčanie aby dali psom topánky (hahahahhaha). Na moste všeobecne panuje veľmi dobrá nálada, všetci sa smejú a je to poriadna dávka adrenalínu.  Jediné čo mi prišlo nebezpečné bolo to, keď rodičia držali deti na rukách. Zábradlie siaha do úrovne ramien a presne nad diaľnicou je natiahnutá sieť, asi aby ste nič nehádzali na autá (to by hádam nikoho nenapadlo). Na a tie deti na rukách rodičov oj mala som pocit, že vypadnú. Inak bolo všetko bezpečné.
Laná, ktoré držia most sú hrubé ako plechovka od nápojov, je to celé bezpečné a mne sa na moste veľmi páčilo. Z mosta bol krásny výhľad na hrady, Alpy aj údolia z úplne inej perspektívy. My sme niekoľko krát zastavili a opreli sa o zábradlie a len tak sa pozerali hore a dole a všade okolo seba. Aspoň som si vyskúšala, že moja fóbia je skutočne iba z drevených mostov (a schodov), na iných som úplne v pohode. Napríklad na Marienbrücke, na moste z ktorého si môžete vychutnať čarovný výhľad na zámok Neuschwanstein, ktorým postavil “šialený” Ľudovít II.Bavorský a inšpiroval sa ním aj Disney, som zostala stáť pred ním a jednoducho som sa na neho nechcela ani len pozrieť, ovládla ma panika. No na tomto by som vydržala aj celé hodiny a nemala som pocit úzkosti ani strachu. Podľa mňa mám fóbiu z drevených mostov preto, lebo som v minulom živote žila na zámku (možno som bolo aj kuchárka, pestúnka neviem), preto tá vášeň k hradom a zámkom, a jednoducho na ceste z/do zámku sa podo mnou prepadol most a zomrela som. Pekná teória však? 🙂 🙂 No ale vráťme sa do reality.
Na druhej strane si môžete pozrieť hrad Ehrenberg v plnej kráse obkolesený nádhernou prírodou . Miestami mi pripomínal náš spišský, aj keď tento bol trošku menší. Takisto sa vám naskytne krásny pohľad na obidve atrakcie aj na most v plnej kráse aj na hrad vypínajúci sa na kopci. Fotky sú z tejto strany naozaj krásne. Čo bolo zaujímavé je , že som videla pár ľudí, ktorí si sadli alebo ľahli na most a nechali sa unášať pohybmi, muselo to byť fajn, ale bolo tam dosť ľudí a trošku riskovali.

Nádhera však? Išli by ste na takýto most?

vstupné: 8 EUR / dospelý
web/ako sa tam dostanete: http://www.highline179.com/anreise/

Klause 1

6600 Reutte


You May Also Like

2 comments

Wow, tie hrady a príroda sú nádherné. 🙂 Most je úžasný, ale neviem, či by som si s mojím strachom z výšok naň trúfla. 😀

Tak to bych nedala, mám velkej strach z výšek 🙂

http://www.lush-mania.blogspot.cz

Leave a Reply