Das Kehlsteinhaus alebo Eagle’s Nest bol náš ďalší dovolenkový cieľ. Slávne Hitlerovo Orlie hniezdo sa nachádza v stredisku Obersalzberg v nadmorskej výške 1834 obklopené krásnou prírodou. Téma “druhá svetová vojna” a všetko čo je s tým spojené ma veľmi zaujíma. Preto som chcela navštíviť aj Kehlsteinhaus, ktorý je jedna z mala budov, ktorá sa spája s menom Hitler a zostala v neporušenom stave, vyhla sa bombardovaniu po skončení vojny. O tomto mieste viem toho veľa, videla som množstvo fotiek a ako sa hovorí raz vidieť ako sto krát počuť. Toto miesto láka nie len turistov zo všetkých kútov sveta, ale aj filmárov. V článku sa dozviete o histórii, súčasnosti, rôzne zaujímavosti, veľa užitočných informácii a samozrejme moju skúsenosť 🙂

história …
V roku 1937, Martin Bormann, osobný tajomník Adolfa Hitlera a súčasne vedúci hlavnej kancelárie NSDAP, dostal nápad dať postaviť horské sídlo ako dar vodcovi Adolfovi Hitlerovi k jeho päťdesiatym narodeninám.  Sídlo stojí na vrchole hory Kehlstein a bolo postavené za pomoci tých najlepších architektov, inžinierov a 2500 robotníkov. Stavba trvala iba 13 mesiacov a bola  tak symbolom nemeckého umu, vytrvalosti a vôle prekonávať prekážky. Na Kehlsteinhause však Hitler trpel závratmi (hlavne vo výťahu), necítil sa tam bezpečne, a tak tam bol vraj iba 13 krát (niekde sa uvádza aj 10 krát, asi to nikto nepočítal úplne presne) a nikdy sa tam dlho nezdržal. Vďaka svojej polohe uniklo Orlie hniezdo likvidácii, ktorá po vojne čakala väčšinu budov v Obersalzbergu.

súčasnosť a otvorenie pre verejnosť…
Z horského sídla je dnes reštaurácia. Sídlo bolo po vojne vyplienené a nezostali tu žiadne predmety. Zmizlo všetko, čo sa dalo odniesť. Pôvodné sú iba stropy a drevené obloženie. Pre verejnosť bolo sídlo otvorené v roku 1952 ako horská reštaurácia s nádherným výhľadom a v tom istom roku bola aj uzatvorená cesta pre verejnú dopravu. Otvorené je iba od mája do októbra a môžete sa tam dostať peši cca 3 hodiny alebo špeciálne upravenými autobusmi za poplatok (ceny úplne na spodku).

zaujímavosti …
Sídlo je vo výške 1834 m.n.m., cesta je považovaná za architektonický unikát, je dlhá 6,5 km a široká 4 m a cesta vedie cez 5 tunelov. Každú jar cestu upravujú a opravujú od napadaných skál. Sídlo postavili za neuveriteľných 13 mesiacov, pracovalo na ňom 2500 robotníkov a zahynulo približne 10 robotníkov. Tunel, ktorý vedie k výťahu je dlhý 124 m a presne toľko metrov má aj výťah, ktorý je v skale a vedie priamo do sídla. Patrí k jednej z mala budov z hitlerovej éry, ktorá zostala nepoškodená a po vojne ju nevyhodili do povetria. Všetky finančné toky sú vraj použité na charitatívne účely. 

moja skúsenosť / ako prebiehal náš výlet / tipy a odporúčania ….
K orliemu hniezdu som sa chcela ísť pozrieť už dávno, lenže (teraz príde výhovorka) bolo to ďaleko aj z Nemecka, kde máme na dovolenke prechodné bydlisko, aj zo Slovenska. Preto sme sa rozhodli ísť sem práve teraz, hneď po návšteve zámku Mirabell. Poriadne sme sa obliekli, počasie nám teda vôbec neprialo, a ja som bola nesmierne rada, že som si pribalila šedú čiapku a trenčkot. Keby som čiapku nemala, tak asi non-stop plačem, že mi je zima. Nepršalo, ale predsa len 1834 m.n.m. nie je sranda. Určite by som prijala zimnú vetrovku a celkom “zábavné” bolo sledovať turistov v žabkách a tričkách s krátkym rukávom. Mala som pocit, že vôbec netušili kam idú. 
Už z cesty ste si mohli všimnúť sídlo, ktoré sa týčilo na vrchu kopca. Keď sme prišli na parkoviská, ktoré boli asi tri po ceste, samozrejme sme chceli ísť čo najbližšie, krúžili sme tam asi 15-20 minút a Tomáš už strácal nervy a padlo aj “poďme preč”. Ja som však nechcela odísť, čakať ďalší rok? nie. Krúžili sme krúžili, naozaj polovica ľudí parkovala tak neohľaduplne, že keby som bola silnejšia tak posuniem autá pekne vedľa seba (ok preháňam), nakoniec odišiel karaván a zaparkovali sme hneď traja. Veľmi som sa potešila, Tomáš si dal cigu na ukľudnenie a išli sme rovno k autobusom.  
Trasu môžete absolvovať pešo, trvá približne 2 hodiny, aj keď na ceduľke je 4 hodiny (to som čítala na webe zo skúsenosti turistov), po krásne upravenej turistickej trase. Ak si vyberiete autobus, priplatíte si 16,10 EUR na osobu, v cene máte cestu špeciálne upravenými autobusmi tam aj späť a aj výťah do sídla. Cesta trvá približne 20 minút a odporúčam sadnúť si k oknu, lebo ten výhľad je neuveriteľný. Ja som celou cestou robila iba “wow, wow, oooo, pozri, a toto oooo”. Po ceste prejdete piatimi tunelmi a ak máte problém s výškou radšej sa nepozerajte von, lebo sem tam pôjdete, ako keby vo vzduchu – úplne po kraji. Niekde v strede sa dokonca aj autobusy stretávajú, nebojte sa všetko majú perfektne vypočítané. Pri kúpe lístka si sledujte čas a hlavne číslo autobusu, do ktorého máte nastúpiť. Odchádza sa takmer presne (u nás meškal cca 2 minúty a posledný piaty autobus išiel úplne prázdny).
Keď vystúpite na parkovisku, hneď sa postavte do radu, nie je tam len zo srandy, a označte si čas jazdy späť. Môžete si vybrať, či o pol hodinu, hodinu, dve. Nám stačilo 45 minút, ale to kvôli počasiu. Nepustili nás ani na WC kým sme nemali označený odchod (WC je hore aj dole). Označili sme si o hodinu a chvíľu sme si počkali na parkovisku. Btw. keď pôjdete naspäť choďte aspoň o 20 minút skôr. Nikdy neviete koľko budete čakať na výťah a pod. A ešte jedno odporučenie, je to neuveriteľné, ale ak si chcete kúpiť suvenír, tak pri chate je o  cca 1 EUR lacnejšie ako dole pri autobusoch. Zo skúseností viem, že to býva naopak. 
Potom zbadáte vchod do tunela, ktorý vedie k výťahu. Tunel aj výťah majú 124 m. Pre mňa to bol poriadne divný pocit, keď som si predstavila ako to robotníci v extrémnych podmienkach museli stavať, tesať a určite nikoho nezaujímalo, že im je zima alebo že nevládzu. Ani som nemala chuť sa fotiť pred bránou, v tuneli a pred nápisom Kehlsteinhaus ako každý. Ja neviem fakt som mala poriadne zmiešané pocity. Ten tunel bol desivý a ešte tam boli aj brány. 
Vo výťahu sa nemohlo fotiť, ale bol to zážitok. Opäť mi išlo hlavou ako tu niekedy stál Hitler a Eva Braunová a všetci členovia nacistickej strany. V tuneli bolo dosť chladno a vlhko, čo môj divný pocit ešte viac prehlbovalo. Výťah bol celý lesklý, mosadzný (niekde sa píše že zlatý), a má kapacitu 12 ľudí, no nás tam bolo asi dvakrát toľko, rad postupoval celkom rýchlo. Výťah obsluhuje “liftboy”, ktorý nekontroloval ani lístky ani nič hmm ale vlastne ich kontroloval pán, ktorý nás pred vstupom do tunela nechcel pustiť ani na WC. 
Po ani nie minúte sa ocitnete na vrchole pri slávnom Kehlsteinhause. Inak vo výťahu aj pred výťahom môžete sledovať ako stúpate, je tam výškometer (tak sa to vola?).  Keď som stúpila na terasu povedala som si iba WOW, toto má právo volať sa orlie hniezdo. Toľká nádhera okolo vás. Škoda toho počasia, ale aj tak sme si to užili. Výhľady boli krásne, sem tam nám do toho “priplával” veľký oblak, ktorý všetko skryl, ale o pár sekúnd už bol preč a bolo vidno úplne všetko. 
Schönfeldspitze, Steinernes Meer, druhú najvyššiu horu Nemecka Watzmann (2.713 m.n.m.), Hochkalter (2.607 m n.m.), Reiteralpe (1.700 m n.m.), Untersberg (1.972 m n.m.) a iné. Pod nami bolo Jazero Königssee a mestá Ramsau, Schönau, Strub, Bischofswiesen a Berchtesgaden či Salzburg. 
Boli sme trošku premrznutí, a tak sme sa išli pozrieť k chate a do reštaurácie. Ja som si dala čaj a trošku som sa zohriala aj keď nebolo veľmi kde. Reštaurácia bola preplnená a vlastne sme chceli fakt iba čaj. Tak som si ho vypila  na okne pred vstupom do reštaurácie s výhľadom na krásne okolie. Aspoň som si vypočula výklady sprievodcov po nemecky, anglicky aj francúzsky 🙂 Cestou do reštaurácie lemujú dobové fotky a informácie o výstavbe v dvoch jazykoch. 
V reštaurácii je obchod so suvenírmi a známy mramorový krb, ktorý Benito Mussolini daroval Hitlerovi takisto k 50 narodeninám. Nebojte sa odfotiť si ho, vyzerá to tak, že tam zavadziate, lebo krb je hneď pri bare a pri obchode. Urobte si fotiek koľko chcete, nikde nie je zákaz ani nič 🙂 
Potom sme išli opäť von. Ak budete mať fajn počasie a hlavne pevnú obuv môžete ísť na Rundweg, ktorá trvá 45 minút, o ktorej si môžete prečítať napríklad TU. Prešli sme si ju iba “symbolicky”. Od reštaurácie vedie cesta ku krížu, odkiaľ si môžete urobiť pekné fotky s chatou a hlavne okolia …. keď máte šťastie, nám sa skryla 🙂 
Cestu lemujú skalné útvary a úzke turistické chodníky a krásna zeleň, ktorá láka všetkých všetko fotiť. Je to skutočne krása, taký pokoj ehm a drzé vtáky. Na okrajoch sú lavičky, na ktorých môžete relaxovať a iba si vychutnávať výhľad. Skúste na chvíľu nevnímať notifikácie na mobile, nehľadať pokémonov na skalách, nefoťte, nerozprávajte sa iba zatvorte oči poriadne sa nadýchnite, vydýchnite a otvorte oči. Príroda je naozaj nádherná a ten čerstvý vzduch.
Ja som tieto krásne skalnaté útvary využila na predýchanie jednej asány a Tomáš sa o mňa bál, že spadnem, zlatýýý, ale táto skala sa zdala bezpečná aj jemu, tak ma “pustil” a aj ma odfotil 🙂 Ja sa vždy “vytrepem” na vrchol skál, zábradlia, mosty alebo na všetko čo mi príde super nebezpečné, ale zaujímavé 🙂 🙂 
Na konci sme náhodou objavili “štrbinku“. Iba som tam nahliadla a zistila som, že pokračuje a nikto tam nie je. Bolo tam aj zábradlie, ktorá ma priam volalo. Potom prišlo asi sto osemdesiate WOW. Videli sme Alpy z druhej strany, ktoré boli miestami zahalené oblakmi a sneh na štítoch vysvetľoval moje skrehnuté červené ruky a nos. Poriadne tam fúkalo a teplota tu klesla na 7 stupňov. Zimaaa. “Štrbinka” ma však naozaj fascinovala a zostala som tam až kým som si neprestala cítila posledný prst na ruke a nohe. Bolo to čarovné miesto 🙂 
Nakoniec sme sa vybrali na druhú stranu od chaty, kde bola rozhľadňa a mohli ste si sídlo pozrieť z druhej strany. Opäť nádherný výhľad. Potom sme už išli na výťah a čakali sme na autobus. Plná zmiešaných pocitov som si sadla do auta a na pár minút zaspala 🙂  Bol to super zážitok, určite odporúčam každému, ale hlavne tým, ktorí sa o 2.sv.vojnu zaujímajú. Je to zvláštny pocit na jednej strane krásna príroda a architektonický skvost a na druhej strane tvrdá práca väzňov v extrémnych podmienkach a sídlo, kde sa stretávali tí, ktorí všetci nasledovali uff je to pekný mix pocitov ….

info@eagles-nest-tours.de

http://www.kehlsteinhaus.de/
Kehlstein Busabfahrt Hintereck 83471 Berchtesgaden
otváracie hodiny (pre rok 2016): od 14.5.- 31.10
cena: 16,10 EUR (autobusom hore, dole, výťah) – hneď ako vystúpite na hornom parkovisku označte si čas návratu – úplne vám stačí hodina, autobusy sú aj pre telesne postihnutých, dajú sa zakúpiť aj samostatné lístky iba na cestu hore alebo iba dole, ale to sa neoplatí stojí to cca 10 EUR
GPS: Salzbergstraße 45, 83471 Berchtesgaden


You May Also Like

2 comments

Vypadá to parádně, sice se mi nezobrazily všechny fotky a nevím proč, ale těch pár je hezkých 🙂

Monča / KOSMETIKA PŘÍRODNĚ /

Moc hezké fotky. Na tomto místě jsme byli letos v červnu, no oproti nám jste měli nádherné počasí. Pršelo a lilo na střídačku a nahoře hrozná zima, mlha a vítr. A zklamání. "Jen restaurace? Nic víc?" Věřím, že za hezkého počasí výhled super. Nahoru i dolů jsme šli pěšky (jela jsem sama se třema chlapama, takže víc asi dodávat netřeba ;)))

Leave a Reply