Salzburg, Schloss Mirabell

Tohtoročnú letnú dovolenku v Nemecku sme začali hneď výletmi. Túto "tradíciu" som zaviedla pred troma rokmi. Prvý rok sme navštívili rakúsky Melk a minulý rok sme po ceste navštívili zámok Herrenchiemsee. Tento rok sme si vybrali Kehlsteinhaus alebo známejšie pod názvom hitlerová chata blízko Salzburgu. Keď sme už boli pri Salzburgu, vymyslela som, že by sme sa mohli ísť pozrieť aj k zámku Mirabell. Všetko záležalo od Tomáša keďže ho čakalo šoférovať desať hodín. Chvíľu som ho musela prehovárať, ale nakoniec sme našu dovolenku odštartovali krásnym zámkom Mirabell.Trošku histórie ...
V roku 1606 nechal arcibiskup Wolf Dietrich von Raitenau  svojej milenke Salome Alt vybudovať Zámok „Altenau“, ktorý neskôr získal pomenovanie Zámok Mirabell. Salome Alt bola dcérou váženého obchodníka a radného pána Wilhelma Alt. Zámok Altenau mal milenke a jej 15 deťom poskytnúť prepychové bývanie. Keďže bol Wolf Dietriech kňazom, nemohol sa so Salome zosobášiť a tak boli ich deti nemanželské. Zámok Altenau bol po smrti Wolfa Dietricha jeho následníkom Markusom Sitticusom von Hohenenms premenovaný na Zámok Mirabell. Zámok Mirabell sa, v čase svojho vzniku, ešte nachádzal za múrmi mesta Salzburg. Až po tom, čo arcibiskup Paris Graf von Lodron nechal prebudovať opevnenie a vybudoval nové mestské múry, patrí Zámok Mirabell a jeho záhrady do územia mesta Salzbug.

Zámok dnes ...
Zámok Mirabell je v súčasnosti sídlom mestskej rady a svoju kanceláriu tu má aj Salzburský starosta. Na Zámku Mirabell sa nachádza aj jedna z najkrajších sobášnych siení sveta – Mramorová sála, kedysi spoločenská sála arcibiskupa. Kedysi tu hral už Leopold Mozart, otec Wolfganga Amadeusa Mozarta a jeho deti Wolfgang Mozart a Nannerl Mozart. V súčasnosti sa na Zámku Mirabell pravidelne konajú aj dôležité spoločenské udalosti. Navštívte jeden z pôsobivých Salzburských zámockých koncertov na Zámku Mirabell.

Moje dojmy ....
Ak mám povedať pravdu do posledného momentu som nerozumela, ktorá časť je zámok Mirabell. Vošli sme do záhrad, ktoré boli plné krásnych kvetov, fontán a typických, pre každý zámocký park, alejí stromov, ktoré poskytli príjemný chládok. Záhrady boli veľkolepé, krásne upravené a síce boli plné turistov, bol tak pokoj a harmónia :) Z jednej záhrady sme vstupovali do druhej a potom do ďalšej a ďalšej. Nakoniec sme sa ocitli pred budovou označenou ako "Schloss Mirabell" no keď sme vošli dnu  bola tam iba veľká mapa Salzburgu na podlahe a o pár metrov ste už boli von. Pred vstupom boli aj plagáty "koncertná sála". Chvíľu som si myslela, že je to len vstupná brána, ktorou sme mali vojsť na začiatku a vstúpiť do záhrad, a že skutočný zámok Mirabell je za nami na kopci. To je však pevnosť Hohensalzburg, z ktorej máte Salzburg ako na dlani. Potom som si spomenula, že predsa sa dá dostať iba do približne troch miestností ak práve nie sú koncerty. Vopred som si zisťovala informácie na webe, všade boli fotky iba zo záhrad. Nebola som zmätená iba je, lebo sa ma jedna turistka po anglicky pýtala, kde je zámok a ja som sa jej to snažila vysvetliť, že celý zámok sa nedá pozrieť.  Po približne hodine sme sa vrátili k autu, poriadne sme sa obliekli a vydali sme sa k ďalšiemu cieľu Kehlsteinhaus, o ktorom vám napíšem viac v ďalšom príspevku. Teraz si pozrite poriadnu dávku fotiek zo zámku Mirabell a na konci aj info o otváracích hodinách a kontakte, kde si môžete prečítať viac informácii o Salzburgu.

photo by Nikon D3100, P310


Ďalšie informácie ...
Otváracia doba Zámok Mirabell: Barokové schodisko a Anjelské schodisko sú otvorené denne od 8:00 do 18:00. Mramorová sála: pondelok, streda a štvrtok približne 8:00 až 16:00, utorok a piatok 13:00 až 16:00, počas mimoriadnych podujatí nie je prehliadka možná! Ostatné miestnosti zámku nemôžete navštíviť, pretože sú sídlom Salzburskej samosprávy. Prehliadka zámku je bezplatná (neplatí pri mimoriadnych podujatiach a koncertoch). 

Email: schloss-mirabell@saalachtal.net, tel.:+43 /(0)662 8072 0
Schloss Mirabell, Mirabellplatz , 5020 Salzburg

Zaujímavosti v Salzburgu ...
pozri na tejto stránke, z ktorej som čerpala info o histórii a súčasnosti 2 komentáre:

  1. v záhradách som bola pred pár rokmi a potom sme išli hore na pevnosť. inak páči sa mi, ako si text rozdelila na minulosť a súčasnosť :) a tá mramorová sála vyzerá krásne.

    OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)