Kto by kedy povedal, že niekedy vyslovím vetu “bola som na vrchole činnej sopky”. Je to tak, prvú polovicu druhého dňa v Taliansku sme strávili túrou na sopku Vezuv. V popise síce bolo, že pôjdeme lanovkou, ale už v autobuse sme dostali informáciu, že niekoľko desiatok rokov je lanovka zrušená. Nebola som nadšená, pretože mám dosť problémy s kolenami, ale čo iné mi zostávalo. Siahla som do tašky a opäť použila lieky od bolesti a prijať aj túto výzvu, veď kedy sa sem dostanem najbližšie. Prekonala som sa a stálo to za to. Čítajte …


Oblasť sopky Vezuv je národný park, ale ani to nezastaví Talianov, aby si z jej stráni urobili skládky odpadu. Bola som ešte viac šokovaná ako pri pohľade na Neapol. Nerozumela som tomu, prečo neinvestujú do kontajnerov resp. ako je možné, že smeti boli na miestach, kde auto nemohlo zastaviť?!?! btw. boli tam aj staré bicykle, stolíky a podobne a vo veľkej miere to nebol odpad turistov. Smeti boli hlavne na kopcoch za domami. Dobre ale poďme k príjemnejším zážitkom na Vezuv. Cesta na vrchol sopky je rozdelená na (pomyselné) dve časti. Do polovice môžete použiť dopravný prostriedok a tú druhú polovicu si musíte pekne vyšliapať. Zákruty boli strmé a neverila som, že to náš autobus na niektorých vytočí, ale dostali sme sa živí a zdraví na odstavné parkovisko. Mohli sme na vlastné oči vidieť doslova sek, kde končí flóra a kde začína oblasť zasypaná popolom. Keď sme vystúpili z autobusu vykreslil sa nám nádherný pohľad na celý Neapol. Ako typickí turisti sme všetci vybrali foťáky, mobily a tablety a urobili asi desiatku fotiek tento nádhery. Bolo pomerne chladno, a preto som bola veľmi rada, že som si zimnú bundu nenechala na hoteli ale v autobuse. Niektorí to zvládli aj v šortkách a tričkách, ale ja som bola veľmi rada, že ma pred vetrom ochránila huňatá kapucňa. Terén bol odlišný ako na “bežných” kopcoch. Bol sypký a museli sme dávať veľký pozor, lebo na sopečných kameňoch sa dalo ľahko pošmyknúť. Mohli sme ísť vlastným tempom a neboli sme nijako obmedzovaní. Väčšine z nás to trvalo hodinu. Keby som vedela, čo nás čaká hore nefotila by som sa pri každej zákrute 🙂 Odmena v podobe najkrajšieho výhľadu, teplého nápoja (za nekresťanské peniaze) a nádherných šperkov zo sopečného kameňa, ktoré sa dali kúpiť iba tam, stáli za tú hodinu šľapania 🙂 V momente som zabudla na bolesť kolena, chlad a vietor. Zatvorila som oči a čerpala energiu. S Alenkou sme si doplnili sily krátkym oddychom na lavičke, z ktorej sme mali výhľad na veľkú časť Kampánie a z druhej strany sme obdivovali obrovský kráter. Nikdy som si nepredstavovala, že kráter je taký veľký na obvod aj hĺbku a vôbec si neviem predstaviť tú silu, ktorou láva vytiekla a zničila tri dediny. Naozaj wow, je to zážitok na ktorý sa nezabúda.  Dalo sa ísť ešte na druhú stranu sopky, ale na to ste museli mať oprávnenie, ktoré sme my nemali. Na sopke si môžete kúpiť aj víno. My sme si ho kúpili až na ceste dole. Ide o víno, ktoré sa vyrába v oblasti sopky a malo by mať špecifickú chuť a vôňu. Zatiaľ som ho nechutnala a v pláne to mám až na nejakú špeciálnu príležitosť 🙂 Pozrite si niekoľko fotiek z nášho výstupu na činnú sopku Vezuv.

Druhú polovicu dňa sme strávili v Pompejách. Sledujte blog dozviete sa viac:)

oblečené som mala: jacket: sheinside (HERE), trainers: deichmann jeans: camaieu

Viac cestovania >>>

You May Also Like

One comment

to je výhled! 🙂 musí to být opravdu zvláštní pocit stát na místě, které přinášelo strach a bohužel i smrt. když se nad tím člověk zamyslí, tak jsme jen takový maličcí mravenečci na týhle obrovský planetě.

Leave a Reply