Medzi moje obľúbené kúsky patria šaty a sukňa. Nosím ich stále a v každom ročnom období. Zatúžila som po novom farebnom kúsku do môjho šatníka. Pozrela som sa do skrinky s látkami a objavila som tam brokát. Látku som dostala od kamarátky z Anglicka. Prišla mi príliš extravagantná na bežné nosenie. Dlho som uvažovala čo z nej ušiť. Sako, vestu alebo nohavice? Všetko by bolo veľmi zaujímavé, ale asi ľahko zapamätateľné a hlavne ťažšie kombinovateľné. Rozhodla som sa, že z nej ušijem skladanú midi sukňu. V článku vám ukážem ako sme ju šili a že to nie je vôbec náročné. Skladaná sukňa je o trpezlivosti a počítaní. Inšpirujte sa.

The skirts and dresses are my favorites from my closet. I wear them in summer and in winter, too. This new fabric is suitable for many types of clothes. A trendy blazer, elegant dress, or unique pants. I designed an A-line midi skirt. In this blog post, I show you the easy way “How to sew a skirt”. (Instructions in English are at the end of the article).

Potrebujeme:

 • krásnu látku
 • nožnice
 • meter
 • krajčírsku kriedu
 • špendlíky
 • šijaci stroj
 • vlizín na podlepenie pásika
 • gombík
 • nite a ihlu (do stroja aj na prišitie gombíka)
 • kopír a radlik na prekopírovanie značiek
 • trpezlivosť

Postup:

Ako prvé si zoberte svoje miery. Potrebujete miery svojho pásu, bokov a dĺžku sukne. Rozložíme látku na rovný povrch. Stôl alebo pracovnú dosku. Látku zložíme lícom k sebe t.j. budeme vidieť rub. Buď si vyberte strih z niektorého časopisu alebo kreslite priamo na látku. Mne strih vypočítala mama.

Výpočty

Zo šírky látky musíte urobiť obvod nášho pásu. Pre ľahšie počítanie určíme šírku látky 120 cm a váš pás je 60 cm. Musíte urobiť také široké záložky a toľko (kusov), aby ste dosiahli 60 cm na páse. Čo to znamená? Zostáva 60 cm na záložky. Záložky sú to čo je na bokoch po cca 1,5 cm (potrebujeme 4 lebo na každej strane sú dve).

Zostalo nám 54 cm na sklady. Rozmyslíme si, že chceme 4 sklady. Takže 54 delene 4 je 13,5 cm na každý sklad. Možno sa vám to zdá veľa, ale každý sklad má dve strany t.j. 6,75 cm. To znamená, že je to hĺbka toho skladu. Ak to urobíte napríklad z 8 skladov tak hĺbka bude iba 3,38 cm. Sukňa nebude pekne stáť, ani nevyniknú sklady.

Iný spôsob ako skladať … bez počítania

Výpočet je najťažšia časť. Ja sama to ešte poriadne neviem a nie vždy mi to vychádza. Ďalšia možnosť je, že si zošpendlíte boky látky a skladáte “od oka” kým nemáte šírku látky ako váš pás. To je najjednoduchšie ale prácne.

Nezabudnite vždy vyskúšať

Keď už máte všetko vypočítané, zošpendlené, odporúčam sukňu vyskúšať. Neviem ako je to možné, ale my sme sukňu skúšali 3x a nakoniec mi bola voľná. Je to ale tým, že som bola lenivá si vyzliecť tepláky. Hovorím si, veď načo. Druhý faktor bol, že som sa od rána napchávala jedlom. Raz sme ale šili sukňu a potom ju rozširovali, lebo som naopak celý deň nič nejedla. Zaujímavo sa správa moje telo. Poďme, ale k ďalej.

Na rad prichádza zips

Po vyskúšaní prichádza na rad zips. To je takisto náročná časť. Aspoň pre mňa. Tentokrát som ho všívala sama. Mama ma nechala. Ušila som a musela som vypárať. Bol prišitý ďaleko od seba a teda nebolo to pekné. Ako inak sa však človek naučí. Samozrejme som prevracala oči a chcela sa na to vykašľať. Nezabudnite, že vzdať sa dokáže každý.

Dajte si pauzu, kávu, alebo niečo sladké, zakričte si do vankúša a pokračujte. Zips sa všíva trošku ťažšie, ale už existujú aj špeciálne pätky a špeciálne stroje. Najprv zašpendliť, rozzipsovať, potom jednu stranu do polovice, zazipsovať, zašiť do konca, otočiť, a rovnaký postup smerom hore.

Pevný pásik namiesto gumičky

Potom nasleduje vytvorenie pevného pásika. Vystrihnite si šírku, podľa toho aký ho chcete široký. Opäť nezabudnite na záložky, ktoré nebude vidno t.j. pridajte cca 2 cm. Pásik vystrihnite, podlepte vlizelínom (lepiace plátno) na spevnenie, zažehlite na polovicu a je to.

Dĺžka je váš pás plus pár centimetrov na miesto, kde bude gombík a zapínanie. Pozrite sa na nohavice alebo sukňu ktorú máte v šatníku. Takisto je tam asi 1 cm záložky. Potom ho prišpendlíme, tak ako to vidíte na fotke, zošijeme, pridáme aj druhú časť a opäť zošijeme a je to.

Gombík a máme takmer hotovo

Posledná časť je už iba gombík. Gombíkovú dierku vám moderné stroje vyšijú automaticky za pár sekúnd. Takisto vám niektoré prišijú aj gombíky. Stačí si len vybrať veľkosť gombíka a je to.

Overlock je dobrý pomocník

Nezabudnite medzitým obnitkovať na overloku alebo cik-cak stehom všetko čo sa strapká, nech máte sukňu peknú a dlho vám vydrží. Na záver už iba sukňu vyskúšajte a rozhodnite sa aká bude dlhá resp. či ste si jej dĺžku medzitým nerozmysleli. Ak je všetko ako má byť, zahnite približne centimeter z dĺžky a zašiť. Sukňu vyžehlite a môžete nosiť.

Materials:

 • a fabric
 • a scissors
 • measuring tape
 • tailor’s chalk
 • tailor’s chalk
 • sewing machine
 • non-woven fabric
 • button
 • needle and thread
 • carbon paper and tracing wheel

Steps (short instructions in english)

Begin with choosing a material. Use not the soft fabric to create this skirt. Brocade fabric will be perfect. Take your measurements. Here are the measurements that you will need: 1. Waist 2. Hips 3. Length of the skirt. Lay your fabric out on the flat desk with the selvedges together. Using pins, mark out the perimeter of your skirt, or draw it onto paper. Now, cut fabrics according to marks. Pinned markers and sew together. Sew the zipper into the open area and button. Voilá, a skirt is finished.

You May Also Like

Leave a Reply