November is the perfect month to make a wardrobe audit and closet organization. You won´t wear summer dresses and shorts anymore this year. Open your wardrobe or walk in your closet and start with an audit. Follow my 10 easy steps “How to make wardrobe audit”. I promise you, you will never say again “I have nothing to wear”.

November je perfektná príležitosť ako urobiť vo svojich šatníkoch inventúru. Šaty na ramienka aj šortky môžete odložiť, pretože tak teplo už nebude. Otvorte svoju skriňu a postupujte podľa nasledujúcich bodov. Šatník získa ľahkosť, bude prehľadný a každé ráno vám bude trvať minútu, kým poskladáte outfit. Budete mať čas na voňavú kávu a chrumkavé hrianky s praženicou. Odídete do práce s úsmevom.

Ako efektívne nakupovať

V predchádzajúcom článku sme si povedali niečo o tom ako nakupovať. Vždy je potrebné myslieť na to, že planétu máme iba jednu. Od nakupovania vás ale odhovárať nebudem. Čo ale v prípade, ak sa vám nakupovanie vymkne z pod kontroly a vy máte plnú skriňu oblečenia? Niektoré kúsky majú dokonca aj visačky. Boli v zľave, však? A ten hebký sveter tam predsa nemohol zostať. Povedali ste si, že mu bude lepšie vo vašom šatníku. Ten sveter ale nemáte vôbec s čím nosiť. Nemáte ho ani kam nosiť, lebo do práce nosíte košele. Naviac je tam tak teplo, že ďalšiu vrstvu oblečenia neznesiete. Pripomeniem vám, že ak už si kúpite niečo v 70% zľave, uvažujte, či vás to v konečnom dôsledku nebude stáť ešte viac ako v plnej cene. Porozmýšľajte či máte doma vhodné doplnky k danému kúsku, aby ste nemuseli dokupovať ďalšie a ďalšie kúsky.

How to shop effectively and create a wearable wardrobe

Do you like shopping? Do you know how to shop effectively? I recommend you read my previous blog post. If you shop a lot, your wardrobe (closet) is probably full of clothes. Do you wear all of these clothes? Be honest with yourself. If you have more clothes which you don´t wear it is not a wardrobe anymore. It is a stock of clothes. Let´s make an order for our wardrobe. Go through everything in your wardrobe. Everything you wear every day, everything you wear only for special occasions.

10 krokov ako upratať vo svojom šatníku:

 • Vyberte zo šatníka všetko von … aj vešiaky
 • Chyťte každý jeden kúsok do ruky a chvíľu sa nad ním zamyslieť. Roztrieďte oblečenie na dve kôpky. “Nosím” a “nemala som oblečené rok“
 • Nepresviedčajte samú seba, že tie šaty boli veľmi drahé a tak musia zostať v skrini. Ak ste ich nemali oblečené rok, tak ich už zrejme neoblečiete vôbec. (Beriem, že vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu, si tie šaty naozaj neoblečiete ešte ďalší rok – optimistka viem). Ani to, že sú svetoznámej značky, neznamená, že vám majú zaberať šatník. Jednoducho splnili svoj účel a vy ich už nenosíte. Dajte ich na kôpku „nenosím“.
 • Všetko čo dáte na kôpku „nosím“ rovno aj vyskúšajte. Niektoré kúsky ste mali možno oblečené iba raz. No v skutočnosti len preto, lebo vám nesedia, alebo sa vám nehodí farby. Neklamte sa. Všetko skúšajte na sebe a ak to nesedí, preč s tým.
 • Niektoré kúsky potrebujú len drobné úpravy. Niektoré sukne skrátiť, lebo dĺžka už nie je moderná alebo prišiť gombíky, vymeniť gombíky alebo máte rozprárané švíky. Všetko čo sa dá opraviť, sedí vám a páči sa vám, dajte na kôpku „opraviť“. To isté platí aj o škvrnách a dierach. Verím, že také oblečenie v šatníku nemáte. Nenechávajte si v šatníku zbytočne obľúbené tričko s veľkou škrvnou od niečoho čo sa nedá vyprať. Vyhoďte ho aj keď je vaše obľúbené. Váš šatník nie je pohrebisko zničených odevov.
 • Sentimentálne kúsky si nechať môžete. Ide hlavne o svadobné šaty alebo rifle, ktoré ste nosili pred tým ako ste mali deti alebo svetrík, v ktorom ste očarili svojho milovaného. Samozrejme to nepreháňajte a nerobte z toho výhovorku na každý jeden kúsok v šatníku. Sledujem vás 😊.

… pokračujeme

 • Oblečenie, ktoré zostalo v kôpke „nenosím“ vytrieďte na „darovať“ a „vyhodiť“. Oblečenie na darovanie operte a čisté zaneste do neziskovky. V niektorých obchodoch dostanete za staré oblečenie zľavové kupóny. Oblečenie ktoré už nebudete nosiť, môžete zúžitkovať ako utierky alebo iným spôsobom. Oblečenie môžete darovať napríklad na re-fashion moderné kúsky. Pozri TU.
 • Oblečenie z časti „nosím“ takisto prejde ešte kontrolou. Uvažujte, či sa kúsky hodia aj k vášmu životnému štýlu. Ak pracujete v kancelárii naozaj potrebujete toľko mikín? Nemali by ste šatník trošku obmeniť? Vyšli ste zo školy a získali ste prvé zamestnanie? Nie je na čase upraviť šatník? Zamyslite sa nad tým. Obliekajte sa vzhľadom na životný štýl, ktorý aktuálne žijete.
 • Ak máte slabosť napríklad na kabelky, pozrite sa na ne a porozmýšľajte, ktoré nosíte najčastejšie. Nezaberajú vám zbytočne miesto v skrini? Nebolo by niektorým lepšie v škatuli kdesi pod posteľou alebo ich môžete darovať sestre, kamarátke. Nerobte si zo skrine sklad. Majte tam naozaj veci ktoré nosíte. Prípadne ak máte naozaj veľké šatníky (alebo aj celé izby) tak si vytvorte dekoračnú stenu, kde si vystavíte napríklad klobúky alebo kabelky. Ak máte malý šatník, tak si to jednoducho dovoliť nemôžete.
 • Oblečenie, ktoré máte v skrini len preto lebo sa „možno“ raz vráti do módy, aj ja také mám, tak ich dajte do vákuových obalov a do nadstavca alebo vrchných poličiek v skrini. Sú to kúsky, ktoré aktuálne nenosíte, ale vyhodiť ich by bol hriech. Sú to hlavne kúsky po mame, babke alebo niečo z naozaj krásneho materiálu, ale nie aktuálne trendy strihu. Ja mám takto odložené čierne kúsky, pre každý prípad, čiernu veľmi nenosím, a potom jednu metalickú sukňu, flitrované šaty na vianočné večierky a zvonové rifle. Nekupujte si a neskladujte oblečenie, do ktorého možno raz schudnete. Keď schudnete, tak si kúpite niečo trendy.

10 steps on how to make an autumn wardrobe audit:

 • Pick everything from your wardrobe out … hangers too.
 • Sort them into two piles. Clothes you wear and clothes you haven’t worn for one and more years. You could make more piles. Your favorite clothes that you wear all the time. Things you want to keep, pass on and you need to repair/ alter.
 • If you have two similar things, keep only one of them. Maybe a little black dress was expensive. If you haven´t worn them for one year, put them in the pile “I don´t wear”.
 • Everything that you put in the category “I wear” tries on. Uncomfortable clothes put them in the pile “I don´t wear”
 • In a pile “repair/alter” are skirts that are too long. Shirt with missed buttons. Everything that could be repaired or altered.
 • A wedding dress or other sentimental clothes are allowed to keep in the wardrobe. Don´t make from everything your sentimental piece. You make an audit not an exhibition in the museum.
 • The clothes from the category “I don´t wear” select for the next two categories. “Donate” and “throw-away”. You could donate clothes to some non-profit organizations or give away to your friends.
 • What is your style, and, what you want your style to be? If you work in an office maybe you don´t need five hoodies. You need more elegant shirts. This again can help you in deciding what things to keep and what other things you might want to get. 
 • You don´t need ten brown handbags. Keep the only one you wear all the time.
 • The clothes you have in your wardrobe for any special occasion you could keep in your wardrobe. Put them somewhere on the site, not in the center of your closet.

Zvládli sme to

Máte oblečenie roztriedené do kôpiek „nosím“ „nenosím- nevhodné na darovanie“ „darovať“ a „opraviť“? Nastáva čas na vizuálnu organizáciu šatníka. Ako na to, aby vyzeral ako na fotkách nižšie, vám prezradím v ďalšom článku. Teraz pozvite kamarátky a možno sa im niečo zapáči z oblečenia ktoré už nenosíte. Dobrý dôvod otvoriť fľašu vína. Nižšie vám prikaldám odkazy na užitočných pomocníkov, ktorých budete potrebovať pri organizácii šatníka.

An autumn audit is done

It is amazing, you did it. Now is time to buy new hangers, boxes and put clothes in a wardrobe. How to organize your closet and wardrobe I will tell you in the next blog post. Call your friends and show them your pile “I don´t wear”. Maybe they will like something.

Vyber si pomocníkov pre tvoj šatník:

You May Also Like

Leave a Reply