Pred dvoma rokmi som písala o perfektnom bielom tričku. Asi bolo načase, aby som ho vymenila za nové. Zašpinila som ho, ani neviem čím ani kedy. Jednoducho tam boli zrazu tri nevyprateľné malé škvrny, ktoré dali tomuto tričku veľkú stopku. Bola som z toho mrzutá, pretože to je, alebo lepšie napísané, bolo moje obľúbené tričko. Spoliehala som sa na to, že ide o  kolekciu, ktorá bude v ponuke stále. Omyl. Už som to tričko v ponuke nikdy nevidela. Rozmýšľala som, či si tričko zarámujem a budem na neho spomínať ako to najlepšie tričko aké som kedy mala. (Robím si samozrejme srandu). Potom sa mi rozsvietila pomyselná žiarovka v hlave a napadlo mi, že ho ozdobím výšivkou a budem nosiť ďalej v novej podobe. Voilá a nápad bol na svete. V článku si môžete pozrieť foto postup a prečítať návod, ako som z obyčajného biele tričko s troma malinkými škvrnami, vytvorila originálny kúsok. Inšpirujte sa.

Toto sú tie tri-štyri spomínané škvrny. Malinké, ale príliš viditeľné, aby sa tričko dalo nosiť. Naozaj netuším čo to môže byť. Nič paradajkové nejem už skoro 2 roky, kola by sa dala vyprať, káva takisto hmm, zbytočne to už riešiť. Jednoducho sú tam a sú nechcené. 
Ako prvé som si vymyslela, čo chcem vyšívať. V mojom živote je to už jednoducho tak, vždy si vyberám zložitejšiu cestu, tak prečo to neurobiť aj pri vyšívaní. Namiesto toho aby som si na tričko vyšila tri-štyri kvetinky som si vymyslela, že tam vyšijem celú rozkvitnutú lúku. Inšpirovala som sa čiernym tričkom, na ktorom je vytlačená kvetinová potlač. Toto tričko sa mi dobre nosí, tak som si povedala, že to vyskúšam aj na biele tričko. To či moja predstava bola aj v realite taká super, sa dočítate v článku.
Vybrala som si pastelové odtiene bavlniek. Moje odporúčanie je, že ak sa rozhodnete vyšívať krivou ihlou alebo hačkovkou, tak použite perlovky (na foto klbká). Ak inou metódou tak pokojne aj mulinky. Mulinky sa skladajú zo 6 nitiek a krivá ihla nemá také veľké uško resp. ak by ste použili také veľké uško, tak si tričko roztrháte. Preto zvoľte perlovky, ktoré sa nestrapkajú a sú pekné v jednej nitke resp. v jednom kuse.

<<< VIAC DIY PROJEKTOV>>>

Na vyšívanie som použila stojan, tak ako vidíte na fotke. Najprv som si však na tričko pomocou termo ceruzky predkreslila vzor. Ceruzka funguje tak, že si na papier nakreslíte vzor resp. odkreslíte z knihy alebo iného trička a potom priložíte tam, kde chcete vyšívať a žehličkou t.j. teplom, vzor pretlačíte na tričko. Je to paráda, len pozor na to, že ak niečo odreslíte z knihy, tak vzor bude otočený, lebo ceruzka musí ísť na tričko, na ktoré budete vyšívať. 
Ako prvé som vyšila zelenú “stonku”, ktorá udávala veľkosť výšivky. Zvolila som machovozelenú farbu. Potom som vyšila tulipány, listy a stonky. Zvolila som pastelovú ružovú farbu, ktorú som obtiahla resp. vyšila o odtieň tmavšou ružovou. Potom som sa pustila do stredu. Zvolila som tlmenú fialovú a stred som urobila žltý. V konečnom dôsledku by som tieto tri kvety vyšila úplne inak, ale keby som ich vypárala, tak sa celé tričko rozpadne, takže som sa nakoniec s tým zmierila. Prečo by som ich menila? Pretože som sa ku koncu rozhodla pre iný typ kvetiniek a tieto sa mi tam už nehodili. Čítajte ďalej.
Potom som prešla k samotným škvrnám. Asi po dvoch dňoch práce mimochodom. Kúpila som si asi ďalšie tri-štyri odtiene zelenej, pretože ma neskutočne iritovala jednotvárnosť. Lúka ani samotný kvet predsa nemá rovnakú farbu listov a stonky. Už len samotné slnko dáva kvetinám rôzne farby, a tie časti, ktoré sú vystavované slnečným lúčom viac sú svetlejšie ako tie, ktoré sa ukrývajú pod hlavičkami kvetiniek. Doplnila som hráškovo zelenú, trávovo zelenú a krásnu sýtu tmavo zelenú a tvorila som rôzne listy, obrysy a stonky kvetín.
 
Na tričko som nasadila menší kruh  a ako vidíte zvolila som aj menšie kvetinky zložené z lístkov. V tomto momente som uvažovala nad vypáraním prvých tulipánov a stredného kvetu, ale už to nešlo. Snažila som sa teda rozmiestniť farby rovnomerne, aby bola farebnou škálou pokryté celé tričko.
Takto vyzeralo tričko takmer hotové resp. som si myslela, že je hotové. Ešte aj včeličku som vyšila 😀 No potom som sa na tričko pozrela, prižmúrila oči a otočila hlavu do strany. To je znamenie, že to nie je ešte hotové a moja hlava a kreativita ešte čosi dotvorí :).  Vypárala som žltý stred aj tie “pásiky” v strede a vymenila ho za fialový stred. Tón v tóne. Takto sa mi to páčilo oveľa viac, ale stále som mala pocit, že tam čosi chýba.
Vytiahla som ceruzku a len tak som si nakreslila ešte dva-tri kvietky. Nakoniec ich pribudlo ešte okolo desať a samotný výsledok, môžete vidieť na fotke nižšie.
Nezabudnite, ak tričko obsahuje elastén, je potrebné podlepiť, čítaj TU. Toto tričko síce elastén neobsahuje, je to 100% bavlna, ale aj napriek tomu som ho podliepala, ale iba drobnými kúskami vlizelínu, na miesta, kde bolo najviac namáhané. Stredný veľký kvet, tam bolo najviac vpichov a bála som sa, že sa tričko rozpadne, a potom som podlepila ružové tulipány a sem tam niektoré lístky. Druhýkrát by som až takúto výšivku nerobila, pretože tričko je ľahučké a váha výšivky mi ho stále trošku sťahuje. Viem, nezdá sa to, ale je to tak. S výsledkom som však spokojná a verím, že sa budete inšpirovať aj vy a vyšijete si niečo pekné na svoje tričko. ******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply