Jedno sako sme už raz prešívali. Bolo to v roku 2014 a už vtedy padali slová “už nikdy” (pozri tento článok). Keď som uvidela čierno-biele sako visieť na vešiaku v sekáči s cenovkou 1 euro, tak som neodolala. Vzor na látke sa volá “glenček”, ktorý poznáme skôr pod pojmom “esterházy”. Presne po takomto saku som túžila, ale látku na nové som nevedela nikde kúpiť. Dlho som rozmýšľala, spomínala aké bolo náročné prvé sako rozpárať a potom z neho urobiť strih na nové, ale povedala som si, že za euro mi to stojí. Prešiť sako resp. ho zmenšiť o niekoľko veľkostí je poriadne náročné. Oveľa jednoduchšie je ušiť nové. Prečítajte si a pozrite si fotky ako sako vznikalo a ako dlho nám to celé trvalo. Inšpirujte sa.

Páranie je moja najobľúbenejšia časť. Najprv odpáram boky, potom rukávy, vrecká a nakoniec aj podšívku. Podšivka bola prvé, čo som vedela, že v saku nezostane. Najprv som sa pohrávala s myšlienkou, že podšívka bude kontrastná, mám to tak skoro na každom saku a kabáte, ale nakoniec som zostala pri čiernej podšívke. Chcela som aby vynikol vzor. Potom som všetko odnitkovala, oprala, vyžehlila a odovzdala mame aby mi z toho vykúzlila strih na moje miery.
Sako zostalo dvojradové a trošku sme ho skrátili, zmenšili vrecká, vymenili gombíky a podšívku. Rukáv nám však vychádzal veľmi úzky. Rukávy nosím rada vyhrnuté nad lakte a preto sme sa rozhodli, že užší diel rukáva urobíme čiernej farby z látky, ktorú sme mali doma medzi zvyškami. Ja to stále hovorím, že je dobré mať doma zvyšky látky a nič nevyhadzovať. Už sa nám to oplatilo veľakrát. Sako som párala asi 2-3 hodiny, bolo to teda náročné, potom potrebujete deň na opratenie a vysušenie a potom jeden celý deň na ušitie. Sako šila mama ja som robila pomocné práce ako špendlenie, žehlenie, podliepanie, páranie.
Vzor glenček sa u nás nazýva Esterházy. Vzor vzniká prelínaním pásov po horizontálnej aj vertikálnej línii, ktoré vytvárajú veľké štvorce a vnútri štvorca, kde sa prelínajú sú menšie štvorce trošku zošikmené. Tento vzor sa objavuje najčastejšie u vlnených tkanín alebo ich zmesí, tieto látky sa hodia na vrchnú odev- sako, sukne, nohavice, kabát. 

Voilá a sako sa takto zmenilo:

S výsledom som veľmi spokojná.

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply