Povinná výbava posledný mesiac sú rukavice, rúško a dezinfekcia na ruky … ak ste ju samozrejme stihli kúpiť. Kedysi som riešila, že mám olúpaný lak na nechtoch a rúž rozpitý do vrások okolo úst. Dnes riešim, či mi budú stačiť jedny rukavice, že tie 1 mm nechty už musím ostrihať a ako vyriešiť moju non-stop alergickú nádchu, keď sa nemôžem dotknúť rúška. C´est la vie. Patríte k tej skupine ľudí, ktorí majú z gumených rukavíc rôzne kožné problémy už aj po pár minútach ich nosenia? Máte alergie? Mne sa už len za tých pár minút, kým “zbehnem” ku kuriérovi po balík a späť domov, vytvoria na hánkach nepekné červené fľaky, pokožka na prstoch nepríjemne svrbí a do hodiny mám celé ruky tak vysušené, že mi pokožka praská. Moja pokožka však prehnane reaguje napríklad aj na leukoplast, takže toto ma až tak neprekvapilo. Je to veľmi nepríjemné a drobné ranky na popraskanej pokožke, je potrebné pri ďalšom nosení rukavíc vždy prelepiť, aby ste si nebodaj nepustili vírus, doslova, do tela. Nehovoriac o tom, aký veľký odpad aktuálne naša planéta tvorí nie len jednorázovými rúškami a respirátormi, ale aj gumenými rukavicami. Po každom použití je potrebné ich zložiť a vyhodiť. Videli ste niekedy ako vyzerajú parkoviská pred supermarketmi? Koľko jednorázových igelitových rukavíc (tie na pečivo) lieta okolo smetných košov? Hrôza. Vzhľadom na tieto dve skutočnosti som si povedala, že keď môžem nosiť textilné rúško, ktoré sa dá opätovne prať, tak môžem prať aj rukavice. V zimných mesiacoch som nosila ako ochranu na ruky vlnené rukavice. Tak prečo nie na jar úpletové. Zobrala som zbytky trička, z ktorého som strihala šnúrky na rúška a skúsila ušiť rukavice. Inšpirujte sa.

Hneď na začiatok upozorňujem, že nie som odborník na aktuálnu epidemiologickú situáciu, nie som virologička a negarantujem, že textilné rukavice majú rovnaký účinok ako gumené. Pri používaní textilných rukavíc sa odporúčam správať ako keby ste mali jednorázové gumené t.j. po použití napríklad v obchode, ich nevyhodiť, ale dať dole z rúk tak aby ste ich prevrátili, vložte do uzatvárateľného zipového vrecka a doma operte tak ako textilné rúška. Dávajte si pozor na kontakt s tvárou, vlasmi, okuliarmi, MOBILOM!!! možno vás to bude navádzať viac ako pri gumených, ktoré sú pre mňa zapáchajúce a ani by mi nenapadlo sa v nich chytiť tváre alebo vlasov. Zlá správa je, že v textilných rukaviciach vám nebude fungovať dotykový mobil, čo je asi len dobre, lebo si nekontaminujete mobil a potom vrecko alebo kabelku, tak asi to nie je až taká zlá správa. Predstavte si ako keby ste mali na rukách blato, ktoré ste nachytali na klučkách, potravinách, peniazoch a iných verejných miestach a nechcete si tým blatom nič zašpiniť. Je len na vás či sa rozhodnete nosiť gumené alebo textilné rukavice, zvážite ich funkčnosť vzhľadom na šírenie covid-19 a tento článok slúži iba ako návod ako sa dajú ušiť rukavice, ktorý môžete využiť aj na bežné nosenie, alebo si môžete ušiť aj nejaké rukavice na zimu. Ale keď môže nosiť látkové rukavice aj prezidentka, tak čo by aj my nie :). Poďme na postup.


Potrebujeme:

  • úplet, staré tričko alebo látku s elasténom t.j. takú čo sa naťahuje
  • nožnice na látku
  • šijací stroj alebo ihlu a niť


Na maketu, ktorú môžete použiť viackrát, alebo ňou zamestnať deti, aby predkreslovali na látku, potrebujeme:

  • papier
  • ceruzku
  • nožnice na papier
Postup:
Postup je naozaj jednoduchý. Ako prvé si môžete, ale nemusíte, vyrobiť maketu z papiera. Stačí vám obkresliť ruku a vystrihnúť. Maketu si môžete odložiť a vyrobiť si viac rukavíc, alebo môžete dať deťom papierovú maketu, aby ich obkreslovali na látku a vy zatiaľ budete šiť.
Látku si dajte dvojmo. Nezabudnite, že rukavice sú v páre t.j. potrebujete štyri vrstvy látky na jeden pár rukavíc t.j. látku si môžete dať rovno aj štvormo, to už záleží na tom, aké máte dobré a ostré nožnice, či vám prestrihnú štyri vrstvy naraz.
Na látku obkreslite ruku, alebo maketu, ktorú ste si urobili z papiera.
Ak šijete na stroji, tak pripnite látku pomocnými špendlíkmi a prešite asi o 2 mm ďalej ako ste nakreslili čiary. Rukavicu musíme otočiť, takže sa trošku zmenší. V časti pri zápästí pridajte po 1 cm na každej strane, aby sa cez otvor do rukavice zmestila ruka. Zápästie je tenučké oproti dlani, nezabudnite na to.
Ak ste použili vzorovanú látku, tak si dávajte pozor, kde je líce a kde je rub, aby ste nemali zošitú látku naopak.Takisto ak chcete mať jednu stranu vzorovanú a druhú jednofarebnú myslite na to, že si musíte obkresliť obidve ruky, aby ste nemali dve pravé alebo ľavé, ale to už je komplikované, zostaňte pri jednofarebnej látke a najlepšie biela z trička. To je najjednoduchšie. Keď je rukavica dookola obšitá, vystrihnite ju opäť tak o 1-2 mm viac, aby sa nepárala pri otáčaní a nosení a neustálom praní. Potom už iba rukavicu otočte a je hotovo.
Ak šijete ručne, tak odporúčam najprv zašpendliť, vystrihnúť a šiť v rukách. Šite malým stehom, aby neboli na šití medzery. Majú nás chrániť, nie pozývať vírusy a baktérie pod rukavice. Btw. takto jednoducho si môžete ušiť rukavice napríklad aj na záhradu. 

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply