Čo si predstavíte pod slovom “tartan”? Pri písaní tohto článku som zistila, že tartan sa používa aj v spojení so športom, “tartanové dráhy”.  Ja sa však zameriam na odievanie :). Najčastejšie ho počujeme v slovnom spojení “tartanový vzor”. Najjednoduchšie vysvetlené, tartan je vlnená látka s kockovaným vzorom. Tú sme videli už, verím, všetci. Tartan má však svoje presné pravidlá ako má vyzerať resp. tak ako šampanským môžeme nazvať iba víno z oblasti Champagne a všetko ostatné je vinný sekt, tak aj tartanom môžeme nazvať iba látku, ktorá spĺňa dané pravidlá. Má presne stanový počet pruhov, ktoré sa v pravých uhloch prelínajú a vytvárajú štvorce v presne určených farbách a rozmeroch a látka je vlnená. Čítaj ďalej a dozvieš sa o tartane oveľa viac zaujímavostí a dočítaš sa aj ako odporúčam nosiť tartan ja. Inšpiruj sa.
Na fotkách, ešte z decembra, mám oblečenú vlastnoručnú tvorbu z našej “dielne”, tartanové šaty s polkruhovou sukňou a golierom a kabát v jantárovej farbe. Šaty nájdete aj v outfit príspevkoch TU a TUSpomínam si, že počas fotenia fúkal naozaj studený vietor..

šaty, kabát: Klepáčová / vlastná tvorba (kontakt ukážka tvorby), ostatné: vintage
 
Napríklad vzor Wallace (zdroj): 
Vzorek je orientován svisle a vodorovně, nikdy ne úhlopříčně. Vzorky jsou označovány podle souslednosti barev a šířky. Například tartan Wallace se označuje jako „K/4 R32 K32 Y/4“ (K je černá, R červená, Y žlutá). Tento kód znamená, že černá v šířce 4 jednotek je následována červenou v 32 jednotkách atd. Jednotka obvykle označuje počet vláken. Vzory jsou dále charakterizovány délkou, kterou měří celá jedna sekvence barevných polí. Obvykle se udává v centimetrech (palcích).Vzory tartanu bývaly registrovány Skotským úřadem pro tartan (Scottish Tartans Authority), který uchovával vzorky materiálu, jeho jméno a kód označující charakteristiku barevného vzoru 
 
Tartan je husto tkaná látka, pochádzajúca zo Škótska. Tartanové tkaniny sa vyrábajú prevažne z vlnených priadzí  a zo zmesí s vlnou, takže tartan je vlnená látka.Vyznačuje sa celou škálou rôznofarebných kockovaných vzorov, z ktorých každý patrí nejakému “klanu”. Toto rozlišovanie jednotlivých klanov pochádza z 18. storočia, mnohé tartany však vznikli až v 19. storočí. Klanov – a teda aj tartanových vzorov – je v Škótsku vyše 1000, medzi najpočetnejšie a najznámejšie patria: Wallace, Crawford, Campbell, Scott, MacDonald, Armstrong, MacKay, MacLean, Mackenzie a ďalšie. O slávu a šírenie tartanových odevov sa zaslúžila kráľovná Viktória, ktorá od polovice 19.storočia pravidelne jazdila na svojom škótskom panstve Balmoral, kde si nechala vyčalúniť nábytok a vytapetovať steny tartanom. Tartan sa využíval na šitie škótskych kiltov, ktoré sa dnes nosia už iba na výnimočné udalosti, ako u nás kroj.
 
Pravdepodobne najstaršia textília s tartanovým vzorom pochádza z Číny z doby pred 1.tisícročím pred n.l. Podobné nálezy sa datujú 6. až 8. storočia pred n.l. (zdrojzdroj)
 
Tartany sa rozdeľovali do následujúcich kategórií (zdroj):
 • clan t. – nosili členovia určitého rodinného klanu
 • dress t. – tartany k slávnostným príležitostiam, väčšinovou svetlé farby na bielom podklade
 • mourning t. – ku smútočným príležitostiam – čierno-biele
 • hunting t. – lovecké odevy, prevažne zelené a hnedé
 • chief t. – pre náčelníkov kmeňov a ich rodinných príslušníkov
 • district t. – najstarší t., predchodca clan tartans
 • royal t. – pre príslušníkov kráľovskej rodiny
 • military t. – na uniformy škótskej armády
Tartan sa stále v rôznych časových vlnách vracia do módy. Ja ho mám spojený hlavne s jesenným a zimným obdobím, kedy ho často vídať na šáloch, šatách a nohaviciach. V mojom šatníku mám tartanové saká, nohavice a šaty. Tartan je vlnená tkanina t.j. aj príjemne hreje. Sako zvyknem nosiť aj na jar. Vo vlnených látkach je v lete teplo. Najznámejšou značkou, ktorá využíva tradičný škótsky tartan, je Burberry. TU si o ňom môžete prečítať viac, priamo na registri tartanových vzorov, látok. “Ide o zmes kár pieskovej, červenej, čiernej a bielej farby, známy aj pod názvom „Nova“, samozrejme ide o chránenú/registrovanú značku/tartan.” (zdroj
 
 
Ako tartan nosiť?
Nosiť ho môžete ako sa vám páči, kam vás vaša fantázia zavedie. Ja vám odporúčam tieto body, na čo by ste mali pri kombinovaní vzoru myslieť resp. ako ho nosím ja:
 1. kombinovať ho s jednofarebnými kúskami, ktoré sa už na vzore nachádzajú. Napríklad k mojim modro-bielo-červeným šatám som dokombinovala červený opasok a šál. Všetko ostatné som zvolila v čiernej farbe, aby vynikli šaty. Kabát nebudem mať celý deň na sebe, v zime ho mám zapnutý, takže šaty nie ej vôbec vidno a nemusí sa dokonale zladiť s tartanovým vzorom. 
 2. ak si oblečiem tartanové nohavice, najradšej ich doplním iba bielou blúzkou alebo tričkom, tým nikdy nič nepokazím, to isté platí aj o čiernej farbe. Ak nemáte skúsenosti s kombinovaním, nosením tartanového vzoru, nekombinujte ho s ďalšími farbami blúzky, topánok, a podobne. Pekne si vyberte jednotlivé farby, ktoré sú na vzore a použite ich v doplnkoch, pokojne aj v inom odtieni.
 3. ak ste odvážna, pokojne ju skombinujte s inými farbami alebo aj inými vzormi, na to však je už nevyhnutný naozaj cit pre kombinovanie vzorov a farieb, nikoho nepodceňujem, len opatrne
 4. tartanové vzory nás môžu opticky zoštíhliť, ak však zvolíme zlý materiál, alebo strih, môžu i zvýrazniť naše nedostatky. Záleží najmä od tvaru našej postavy, môžu nelichotivo zvýrazniť naše problémové partie. Často si všímam, že veľa žien obľubuje “kockované” minisukne. Ak však máte širšie boky, ktoré vám prekážajú (nie je to žiadny nedostatok) a radšej by ste ich zamaskovali, tak sa línia pruhov, ktoré vytvárajú kocky, rozšíri a vaše boky budú vyzerať ešte širšie. Zvoľte radšej voľnejší strih sukne a nie priliehavý.
 5. tartanové skladané sukne prebúdzajú u opačného pohlavia rôzne predstavy a často sú spájané so školskými uniformami, takže pozor na dĺžku 🙂 a nenoste k nich košele, podkolienky lebo naozaj budete vyzerať ako v uniforme ehm z filmu pre dospelých. Všeobecne k veľmi krátkym sukniam a už vôbec nie ku skladaným krátkym neodporúčam nosiť topánky na vysokom opätku. Moje pravidlo je, buď krátka sukňa a bez opätkov alebo dlhšia sukňa a vysoké lodičky. Tie dlhšie sukne, okolo kolien, pod kolená, si priam žiadajú topánky na opätku.
Ako sa o látku starať:
 • vlnená látka má vlas t.j. sem-tam skontrolujte, či nie je potrebné “prečesanie” jemnou kefkou
 • žehliť môžete naparovacou žehličkou s nastavením na vlnu – odporúčam použiť aj prestierku, nežehlite priamo
 • pozor na mole, ide o vlnu tak im môže zachutiť
Vlastnosti vlny (všeobecne) (zdroj: Šitie krok za krokom, Alison Smithová):
 • príjemne sa nosí vo všetkých klimatických pásmach, je rôzne hrubá a tkaná
 • hreje v zime a chladí v lete, pretože dýcha spolu s vašim telom
 • lepšie absorbuje vlhko než iné prírodné  vlákna – absorbuje až 30% svojej hmotnosti a až potom pocítite vlhkosť
 • je ohňovzdorná (ale to by som neskúšala)
 • je pomerne nekrčivá
 • je ideálna na šitie, lebo sa dá ľahko tvarovať parou
 • často sa mieša s inými vláknami, čím sa znižuje cena látky
 • plstnatie, ak je vystavená nadmernej teplote, vlhkosti a tlaku
 • pri dlhom vystavení slnečnému svetlu bledne
 • môžu ju poškodiť mole
 

foto: Marián Klepáč

You May Also Like

Leave a Reply