Tretí kurz v poradí, ktorý som absolvovala v škole remesiel bol “Horehronská výšivka”. O kurze som sa dozvedela medzi prvými, ešte keď nebol ani v ponuke. Sedela som v knižnici úľuv a hľadala knihu “Horehronská výšivka”. Našla som ju v zozname na internete, ale v knižnici nebola. Dohodli sme sa, že ju pohľadajú a keď ju nájdu tak mi dajú vedieť. Napísali mi a po príchode sme zistili, prečo sme ju nevedeli nájsť. Bola to malinká brožúrka veľkosti A6 s 20 stranami. Po príchode som si ju popozerala a dozvedela som sa, že sa pripravuje kurz zameraný práve na horehronskú výšivku. Bola som rada, že sedí, lebo mi to prišlo ako pre mňa stvorené (áno jeden z tých momentov, keď som si vzdychla a povedala zaklínadlo “keby tak niekto učil horehronskú výšivku” a ono sa to stalo). Kurz otvorili asi o 3-4 mesiace a hneď som sa prihlásila. Naplnil sa veľmi rýchlo a nič nebránilo jeho otvoreniu. Ako kurz prebiehal, čo všetko sa tam (ne)naučíte a či splnil moje očakávania sa dočítate v článku. článok nie je sponzorovaný, píšem ho z vlastného presvedčenia. Inšpirujte sa.

// prečo som si vybrala tento kurz
Ako som spomínala v úvode, chcela som sa naučiť vyšívať práve horehronské motívy. Zameriavam sa na Horehronie, veľmi sa mi páčia výšivky a po absolvovanom kurze “vyšívanie krivou ihlou” som sa túžila naučiť aj krížikové vyšívanie, hladkovanie a vlastne všetky techniky vyšívania. Tento kurz mi padol ako z neba a bol určený pre začiatočníkov.

// základné informácie o kurze
K týmto informáciám sa už neviem dopracovať, pretože kurz už nie je v ponuke. Kurz však prebiehal približne rovnako ako kurz tkania, pretože som na jedne chodila v pondelok a druhý vo štvrtok. Kurz, ale trval iba 2 hodiny týždenne, v rozsahu  20 hodín / 10 lekcií, začal 30.9.2019 a skončil 2.12.2019. Cena kurzu bola 66 €, čo bolo celkom fajn. 

// čo kurz sľubuje resp. čo by vás na kurze mali naučia
Na kurze sme sa mali naučiť krížikové vyšívanie, hladkovanie, ažúry, hrachovinku, vyrezávanú techniku, počítanie nití. Ako som písala k presnej špecifikácii sa už neviem dostať, kurz nie je v ponuke, možno vymyslia niečo nové.

// ako prebiehal kurz
Kurz začal ako každý iný. Trošku teórie, veľa očakávaní, nadšenie a potom prax. Už po prvej lekcii sme si všetci uvedomili, že sa na kurze nenaučíme veľa a bude to o práci doma nie na hodinách. To bolo pre mňa prvé veľké sklamanie. Dve hodiny sú naozaj veľmi málo na to, aby sa dokázala lektorka plnohodnotne venovať každému účastníkovi a niečo ho naučila. Na začiatku každej hodiny sme teda doniesli dokončenú prácu a začali ďalšiu. Bolo toho veľmi veľa a naozaj som neočakávala, že to bude takto prebiehať. Veľmi by som sa chcela o tomto kurze vyjadrovať v superlatívoch, ale pre mňa (aj pre ostatné účastníčky kurzu) to bolo veľké sklamanie, o tom nižšie. Poďme ale k priebehu. Takže na každej lekcii sme si prešli 2-3 typy výšiviek. Napríklad hladkovanie alebo krokvičku a mešterku a podobne. Pre nás ako začiatočníčky to bolo veľmi veľa naraz. OK budem písať za seba, pre mňa to bol extrém a po druhej lekcii som už nechcela prísť, ale stále som si hovorila, že som si za to zaplatila. Mal to byť čas pre mňa a relax a vypnutie a nie stresovanie sa, že to neviem, lektorka mi povie, že mi to ide najhoršie a nie, že budem chodiť tam aj späť v strese, že kedy to mám stihnúť vyšiť. Naozaj to bolo deprimujúce a demotivujúce. Žiaľ ma to veľmi mrzí, ale kurz má veľký potenciál, len to chce iný prístup a lektorku. 


// čo som sa naučila 

Naučila som sa všetky typy výšiviek, ktoré sú v knihe “krížikové vyšívanie” + teda hladkovanei a ažúry. Nechýbal ani výrez, hrachovinka, jednoducho bol dodržaný plán.

// čo som si zapamätala
To čo som si zapamätala je druhá vec. Snažila som si nahrávať ako sa čo vyšíva, lebo inak by som to nevedela. Zapamätala som si veľa, nie všetko, ale bolo tak hrozne veľa, že až.

// môj názor na kurz
Svoj názor som vyjadrila v dotazníku, ktorý sme na konci dostali. Pravdepodobne si naše názory zobrali k srdcu a už v marci otvárajú pokračovanie kurzu pre pokročilých, ale s inou lektorkou a s hodinami cez víkend t.j. budeme mať cca 6 hodín na vyšívanie a lektorku, ktorá sa venuje vyšívaniu krojov na Heľpe. Budeme sa učiť vyšívať výšivky z heľpianskych pôvodných krojov. AMEN. Teším sa veľmi. Kurz pre začiatočníkov by mal byť pre začiatočníkov aj prispôsobený, lektorka by mala byť pozitívna, podporovať svojich zverencov, naozaj sa individuálne venovať každému, pomáhať, a byť odborníčkou. Veľmi ma to celé mrzelo, kurz by sa mal premenovať na “základy krížikového vyšívania” síce sme sa učili vzory z horehronských výšiviek, ale skôr to bolo o základoch kríživového vyšívania resp. počítania nití. Kurzy úľuv vám vrele odporúčam, všetky naozaj, tento jeden bola novinka a ako to pri novinkách býva, vychytávajú sa muchy. Táto lektorka mala pokračovať aj vo vyšívaní pre pokročilých, a nepokračuje, takže pravdepodobne nastali zmeny. Naozaj sa kurz v takomto prevedení nepáčil nikomu s kým som sa o tom rozprávala. Niektoré ani kurz nedokončili, alebo prestali chodiť. Je to veľa o lektorke, predchádzajúce dva kurzy boli senzačné a rada na ne spomínam. Tento názor je môj, môže sa od vášho líšiť, nechcem nikoho uraziť, poškodiť škole remesiel alebo lektorke, škola je super, len tento pilot nevyšiel. Viac o negatívách a čo nebolo splnené nebudem písať, je toho veľa, ale ešte raz 🙂 nedajte sa odradiť týmto jedným kurzom, prípadne ak sa kurz ešte raz pre začiatočníkov otvorí napíšte mi, ja sa na to pozriem a poviem vám či tam nastali zmeny alebo nie.


// čo som vyrobila
Na kurze sme si vyrobili vzorkovník. Ide o 4 ks plátna, kde sme si trénovali vyšívanie. Na kurze sme dostali všetky pomôcky, plátno, bavlnky, ihly, kruhy, nožnice. Nechať sme si teda mohli výrobky a ostatné sme samozrejme vrátili.

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply