Nedávno som dostala zaujímavú správu cez Instagram od jednej mojej sledovateľky. Má doma veľa látok a nemá ich ako využiť a chcela by mi ich posunúť. Súhlasila som a cestou z jej služobky sa zastavila v Banskej Bystrici a doniesla mi plné vrece látok. Skoro som odpadla, čakala som maximálne tašku. S vrecom mi pomohla kamarátka, ktorej manžel mi ho odviezol domov. Vďaka za takýchto ochotných ľudí v mojom živote. Doma sme s mamou látky rozdelili na také z ktorých sa niečo dá ušiť, také ktoré nevyužijem a tie, ktoré sú síce pekné, ale pre mňa nevyužiteľné. Tie, ktoré mi nepadli do oka som pomerala a darovala ďalej v jednej skupine šikovným ženám, ktoré šijú. Medzi látkami bol aj čierny úplet s bielymi hviezdičkami, ktorý som si úplne zamilovala. Hneď som si z úpletu predstavila šaty, ktoré sa krásne točia, možno s mierne odhaleným chrtom a bez rukávu. Potom som si uvedomila, že na leto sú čierne šaty ako za trest a ušila som z nej pyžamové nohavice, ktoré sa dajú nosiť aj ako tepláky. Materiál je veľmi príjemný na nosenie aj spanie, a keďže ma čakal mesiac doma, tak sme nakoniec tých teplákov a pyžamových nohavíc ušili viacero. Inšpirujte sa. 

Na tepláky/pyžamové nohavice som použila strih z nohavíc, ktoré mám aktuálne v šatníku. Dôležité je nemerať, neprikladať nosené nohavice, pretože je na nich vyťahaný zadok aj kolená, prípadne na to aspoň pri skresľovaní strihu myslite. Z látky si vystrihnete dva diely, predný a zadný. Pozor zadný je vzadu trošku dlhší (kvôli zadku 🙂 ) a dajte si aj pozor aby ste ich neprekreslili opačne t.j. zadný diel na líce a predný na opak, nám sa to skoro stalo, nohavice je potrebné otáčať, keď ich takto odkresľujete.
Na šitie sme využili overlock, do ktorého sme natiahli nite do všetkých 4 ihlí. Tým pádom sme nepotrebovali šijací stroj a všetko sme zvládli v jednom kroku. Bolo to veľmi jednoduché, stačilo iba zošiť najprv každú nohavicu zvlášť, potom ich spojiť v sede a opäť to prešiť. Voilá a nohavice už boli na svete. 
Potom stačí zahnúť hornú časť, prešiť a vtiahnuť gumičku. Zapracovať dĺžku t.j. spodnú časť na nohaviciach, takisto stačí iba podhnúť (pozor toto už ale na overlocku urobíte ťažšie resp. nezabudnite odstaviť orezávač). Nakoniec som si rozmyslela, že keďže chcem nosiť nohavice aj ako tepláky, potrebujem vrecko. Vrecko som podlepila plátnom a zažehlila okraje ako na fotke. Prišila, už na klasickom stroji a voilá sú na svete.

Inšpirovať sa môžete aj ďalšími strihmi a materiálmi, ktoré sme použili. 

Flanel, vrecká našité vpredu a dĺžka buď do gumičky, alebo voľná. 

Toto bol nejaký zbytok detskej látky niečo ako froté alebo hrubý flanel. Do pása môžete vtiahnuť aj šnúrky aj gumičku alebo iba šnúrky na zaťahovanie. Vrecká nemusia byť alebo stačí jedno (ja mám na veľa veciach iba jedno, kvôli vreckovke) napríklad také ktoré nevidno, do boku. Tento typ vrecka sme použili na nohaviciach zo starej tenšej deky.

Flanelové kockované zostali takto kvôli sádre, po ukončení urobíme gumičky na obidvoch. Tepláky aj pyžamové nohavice mám rada voľné a kľudne väčšie aj o dve čísla.
 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply