Po letných prázdninách, v úľuv opäť ponúkali nové kurzy, v ktorých sa učia rôzne remeslá. Prvý kurz, ktorý som absolvovala a zároveň odštartoval moju vášeň pre remeslá, folklór a ľudový odev bol kurz vyšívania krivou ihlou. Najradšej by som sa naučila všetky remeslá, vybrala som si asi štyri kurzy, ale keď som si začala spisovať dátumy, uvedomila som si, že by som do školy remesiel chodila každý deň. Po dlhšom uvažovaní som sa prihlásila do dvoch. Kurz tkania na krosnách 1 a Horehronská výšivka (krížiková technika a hladkovanie). V tomto článku napíšem o kurze tkania na krosnách a o vyšívaní napíšem ďalší článok. Všetky remeslá, ktorým sa naše staré a prastaré mamy venovali sú pre mňa niečo úžasné. Fascinuje ma ako dokázali rastlinu spracovať tak, aby z toho vznikla košeľa, ako dokázali dlhé zimné večery vyšívaním, ako si dokázali všetko potrebné pre život vyrobiť, vypestovať, prípadne čo nevedeli, tak vymeniť. Mali len to čo potrebovali a síce to bola ťažká práca, bola nádherná a niečo hmatateľné zostalo. Čo zostane po nás? To je ale na dlhú úvahu takže sa vrátiť späť ku kurzu tkania. V článku sa dočítate prečo som si vybrala tento kurz, ako dlho trval, či stačí na to aby som si dokázala niečo utkať, čo som sa naučila a čo som si vyrobila. Článok nie je sponzorovaný, píšem ho z vlastného presvedčenia. Inšpirujte sa.

// prečo som si vybrala tento kurz
Vždy som chcela rozumieť látkam, vedieť ich rozlíšiť, vedieť ako vznikajú, čo všetko je za tým a tento kurz mi to všetko ponúkal. O kurz som sa začala zaujímať, keď som po veľmi dlhej dobe navštívila rodinu na Heľpe a videla, že ešte stále majú rozložené krosná a používajú ich. Časom som sa dozvedela, že tkanie mám v krvi, pretože moja starká bola práve tá jedna žena, ktorá na dedine vedela nie len tkať ale aj snovať. Teraz viem snovať a tkať aj ja teda, mala by som vedieť a verím, že ak si to ešte pár krát vyskúšam, tak “mala by som” z tejto vety zmizne. Teraz už rozumiem, čo je to prírodný materiál, ako vzniká a čo je všetko za tým aby vôbec nejaké plátno bolo.
 
// základné informácie o kurze
Kurz tkania na krosnách je rozdelený do dvoch resp. troch kurzov. Kurz tkania na krosnách 1 a 2 a Kurz tkania na krosnách – horehronské vzory. Kurzy na seba nadväzujú, takže ak sa chcete naučiť aj horehronské vzory, musíte absolvovať 1 aj 2. Je to časovo náročné, ale kde je vôľa tam je cesta. Všetky potrebné informácie nájdete na stránkach úľuv.  Kurz má 30 hodín rozdelený do 10 lekcií 1x týždenne. Jeden kurz stojí 124 €. Tým, že škola remesiel spadá pod školstvo, ak sú nejaké prázdniny, kurz v tom čase nie je. Ak máte šťastie a kurz je akreditovaný, môžete si urobiť aj skúšky  (také ako maturita) a dostanete potvrdenie o absolvovaní kurzu. Veľmi dobre si to pozrite, lebo škola nemá každý rok akreditáciu alebo nemá akreditáciu na obidva kurzy. Ak chcete potvrdenie musíte absolvovať obidva kurzy a obidva musia byť akreditované. Napr. sa môže stať, že škola má akreditáciu na dva roky a jeden kurz končí v roku, ktorý už akreditáciu nemajú – len dobre čítajte,a le myslím, že ak kurzy na seba nadväzujú tak sa ich snažia vždy urobiť obidva akreditované v jednom roku (to iba ak sa vy rozhodnete, že jeden absolvujete v inom roku, že chcete pauzu).
// čo kurz sľubuje resp. čo by vás na kurze mali naučia
Absolovovala som kurz tkania na krosnách 1, dvojku som už nemohla kvôli zdravotným dôvodom, ale veľmi rada ho absolvujem iný rok, pretože ma lákajú horehronské vzory. Existuje aj skrátený kurz tkania, kde sa naučíte iba tkať na krosnách resp.vyrobiť už hotový výrobok, je v polovičnej cene aj dĺžke. Na dlhšom kurze, ktorý je rozdelený do dvoch častí, sa naučíte aj snovanie a prípravu osnovy, čo je podľa mňa najdôležitejšie a v dedine to v minulosti vedela jedna-dve ženy. 
Na kurze získate základné znalosti o tradíciách tkania, druhoch tkanín, vzorovaní, regionálnych špecifikách a využití tkanín v súčasnosti. Naučíte sa utkať tkaniny rôznymi druhmi väzieb, vytvárať vzory a tkaniny úžitkového i dekoratívneho charakteru. Naučíte sa zabezpečiť všetky prípravné práce – snovanie a navíjanie osnovy, základné tkáčske väzby a ich odvodeniny a tiež získate vedomosti a zručnosti o tkaní z vlneného materiálu a z textilného odpadu.” (zdroj textu)
 
// ako prebiehal kurz
Kurz učí riaditeľka úľuv BB, čo som zistila asi až na tretej lekcii. V tomto článku, budem uvádzať pani riaditeľku ako lektorku. Lektorka bola naozaj úžasná od prvej sekundy až po poslednú lekciu. Je to človek na správnom mieste. Má veľa informácii, ktoré nám veľmi rada odovzdala, nezatajovala nám niečo myslím tým, že niekedy sa na iných kurzoch iných inštitúcii stretávam so slovami “toto je moje know how to vám nepoviem”.  Dostali sme štúdijný materiál, brožúrku o tkaní a snovaní, ktorá sa dá zakúpiť aj v predajni úľuv a niekoľko prefotených materiálov ohľadom toho ako sa tkajú jednotlivé vzory na textíliach. Každá lekcia bola veľmi pekne vyskladaná, vždy sme si niečo povedali z teórie a potom sme si to vyskúšali v praxi priamo na krosnách. Aktuálne je v triede 6 krosien, ktoré sú každé iné. Jedny majú špagátovú niteľnicu, jedny majú štyri niteľnice, niektoré sú širšie a podobne. V priebehu kurzu sme si vyskúšali každá študentka každý typ krosien. Trieda je naozaj špičkovo vybavená, mali sme tu všetky pomôcky v dostatočnom množstve od nožníc pre ľavákov až po ukážky textílii. Kurz trval od 26. 9. 2019 do 12. 12. 2019, čo je celkom dlho na to, aby ste neochoreli alebo niekde odcestovali. Ja som na kurze nebola iba 1x pretože sme mali celofiremné stretnutie mimo BB. Každá lekcia bola veľmi zaujímavá a vždy som sa tešila čo sa naučím. 
// čo som sa naučila 
Na kurze som sa naučila všetko, čo popis sľuboval. Naučila som sa základné pojmy spojené s tkaním na krosnách, históriu tkania, jednotlivé názvy textílii, techniky tkania. Mohla som si vyskúšať 6 druhov krosien, naučila som sa snovať a robiť osnovu, navliekať osnovu do niteľníc a cez brdo resp. samotnú prípravu osnovy a aj tkáčsky uzol. Získala som cenné vedomosti zo sveta tkania, o histórii, názvoch.  Mala som možnosť vyskúšať si tkanie z rôznych materiálov a naučila som sa prípravu materiálov na tkanie a prípravu samotných krosien. Dozvedela som sa čo všetko je potrebné k samotnému tkaniu, pomenovanie jednotlivých častí krosien a iba sa potvrdil môj názor, že to nebolo vôbec jednoduché. Skôr ma tento kurz presvedčil o tom, že ženičky boli naozaj veľmi šikovné a dokázali neuveriteľné veci. V tkaní je aj veľa počítania a potrebných je naozaj veľa vedomostí a pomôcok. Klobúk dole. Na konci som sa naučila aj skladať textíliu z krosien, opraviť osnovu, ktorá zo strany roztrhne a viazať uzly na hotovom výrobku. Btw. na poslednej hodine som už vedela tkať obidvoma rukami t.j. pravou som si prehodila člnok do ľavej, pravou som zatlačila, ľavou som prehodila do pravej, ľavou som zatlačila, išla som ako stroj :D.

// môj názor na kurz
Lektorka bola neustále medzi nami, dostali sme vždy odpoveď na každú otázku, bola veľmi trpezlivá, ochotná, bolo vidno, že ju to baví, že vie svoje vedomosti odovzdať pretože nie každý kto má nejaké vedomosti ich dokáže aj naučiť a odovzdať svojim zverencom v tak ucelenej a zrozumiteľnej forme. Na kurze bola veľmi dobrá atmosféra, žiadny stres, žiadna negatívna energia, venovali sme sa iba tkaniu, rozprávali sme sa o krosnách, ktoré mame doma, kto má aké skúsenosti, každý tam bol kvôli tomu, aby sa niečo naučil a kurz moje očakávania splnil. Určite vám ho odporúčam. Iné lektorky v iných mestách nepoznám, takže hodnotím kurz v BB v lektorkou v BB a vaše pocity z kurzu sa môžu líšiť :). Tkanie je veľmi upokojúce, môžete si tam doslova vybiť zlosť, hnev, musíte sa veľmi sústrediť, takže nehrozí aby ste mali zapnuté zvonenie na mobile a venovali sa sociálnym sieťam. Je to naozaj relax a odreágovanie sa.
 
// čo som si zapamätala
Je pravda, že na to aby ste si všetko zapamätali je potrebné robiť si veľa poznámok, lebo tých informácii je strašne veľa. Ja som v tom mala poriadny chaos, nerozumela som zo začiatku o čom hovoria, ako sa dopracovali k výpočtom, čo mám vlastne robiť. Časom som sa do toho dostala, hlavne praxou sa mi to do hlavy všetko dostalo a informácie dostali jasnejšiu tvár. Okrem poznámok som si urobila aj pár videí, po súhlase lektorky, napríklad tkáčsky uzol, alebo postup ako sa skladá osnova zo snovadiel. Videá mám pre súkromné účely a zverejňovať ich nikdy nebudem. Bez týchto videí a poznámok, by som dnes nevedela nič. Hneď ako kurz absolvujete je potrebné si informácie opakovať a najlepšie je hneď sadnúť za krosná … samozrejme ak máte takú možnosť. Ja takú možnosť nemám, ale myslím, že keď si pozriem poznámky a videá, tak sa do toho dostanem. Určite by bolo super, keby sa snovanie a príprava osnovy dala zopakovať na kurze ešte raz. 
 
// čo som vyrobila
V cene kurzu sú všetky pomôcky a všetko čo si vyrobíte na lekciach vám zostáva. Ja som si stihla vyskúšať všetky techniky tkania a vyrobila som si všetky textílie, ktoré boli v osnove. Vyrobila som si také vzorkovníky v rôznych farbách. Veľmi ma to lákalo k červeno-čierno-bielym textíliam, takže potom som sa im už vyhýbala 🙂 a urobila si aj pestrofarebný vzorkovník.  O tkáčstve nájdete zaujímavé informácie aj TU.  Vyskúšala som si plátnovú väzbú, ripsovú väzbu, keprovú väzbu (vo všetkých smeroch), rozmarín a také rôzne vzory, ktoré sme interne nazvali Manhattan a stĺpiky. 

// ukážka mojich výrobkov

Okrem jednotlivých techník som si vyskúšala aj urobiť repliku niektorých textílii a z niektorých kúskov, ktoré sú dostatočne veľké, sa dajú ušiť aj rôzne veci ako napríklad peňaženka, malá kabelka alebo obal na knihu.

You May Also Like

Leave a Reply