Mini rámiky na vyšívanie som vám predstavila v príspevku, kde sme sa naučili vyšívať snehovú vločku. Veľmi som si ich obľúbila a skúšam si na nich najrôznejšie výšivky. Výšivka je malinká a nenáročná na čas. Pri hľadaní vhodnej výšivky, ktorá sa zmestí do rámika, som natrafila na srdiečka, ktoré sa veľmi hodia aj k blížiacemu sa sviatku zamilovaných. Vyšiť si ich ale môžete len tak, pre seba, ako dekoráciu alebo môžete vyrobiť náhrdelník tak, že na rámik pridáte retiazku alebo koženku. Vôbec sa nemusíte limitovať tým, že bude Valentín. Srdiečko je veľmi jednoduché a uvidíte, že si ho vyšijete naozaj rýchlo. Inšpirujte sa a vyrobte si niečo pekné.
Postup:
Ako prvé som otvorila knihy “Slovenská ľudová výšivka” a chodila som po vzoroch s rámikom. Samozrejme je to iba orientačné, pretože neviem v akej mierke je látka, vzor nafotený a na akom materiáli. Napríklad ja vyšívam na perličku a na obrázku môže byť pamokové plátno, ktoré je hustejšie a priblížené. Takže naozaj je to iba orientačné. Najdôležitejšie je aby sa vám do rámika vzor zmestil, kľudne môže byť aj na celý rámik, ako vidíte mne by sa tam zmestilo oveľa väčšie srdiečko.
Postupovať môžete tak, že si najprv plátno odstrihnete a vyšívate, alebo ho necháte v kuse, natiahnete na kruh a tak vyšívate a až na konci odstrihnete. Určite odporúčam strihať až na konci. Ak ešte nemáte veľa skúsenosti s vyšívaní, bude sa vám vyšívať oveľa lepšie, keď si plátno pekne natiahnete na kruh (väčší) a tým sa vám jednotlivé vlákna (útok a osnova) natiahnu a pekne budete vidieť dierky v plátne. Ja som si ho vystrihla a tak vyšívala, ale bola to chyba. Plátno sa nedalo poriadne chytiť do prstov a bolo to náročné. Potom už iba vyšívajte podľa nákresu. Odporúčam nájsť výšivku, ktorá je prekreslená t.j. nie len odfotená ale aj vykrížikovaná s postupom na druhej strane. Takto budete presne vedieť počítať koľko krížikov do ktorého riadku. Ja som vyšívala od spodku smerom hore a ešte som si pomáhala aj štvorčekovým papierom. Ak výšivku máte iba nafotenú na textílii a nie ej prepísaná, prekreslená, tak si ju môžete vy prekresliť na spomínaný štvorčekový papier. Mne osobne to veľmi pomáha.

Význam srdca ako ornamentu / symbolu na výšivkách:
Srdce ako najdôležitejší orgán zabezpečoval cirkuláciu krvi v tele. V ľudových predstavách bolo sídlom života a znakom lásky. V slovenskej ľudovej ornamentike je tento motív značne rozšírený. Vyskytuje sa v geometrickej štylizácii, no najmú ako súčasť rastlinnej ornamentiky vo výšivkách a nášivkách.


Viete koľko krížikov je na menšom srdiečku? A koľko krát som pichla ihlou do plátna? Krížikov je 17 a pichnutí presne 68 🙂  Držím palce 🙂


 


******

Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT


******

You May Also Like

Leave a Reply