Výber farby odborníkmi spoločnosti v Pantone  má vplyv nie len na módu, ale ovplyvňuje aj bytové doplnky, textil, grafiku, obaly a rôzne iné oblasti a odvetvia. Pre bežného človeka je tento výber nepodstatný až nepochopiteľný. Úplne tomu rozumiem, táto informácia ho nijako neovplyvní a podľa komentárov na rôznych stránkach  im príde aj samotná inštitúcia zbytočná. Verím, že ma sledujú a čítajú nadšenci pre módu, krásu a tento článok vám poskytne inšpiráciu ako farbu kombinovať s inými farbami, ako ju citlivo zaradiť do svojho šatníka alebo ako doplnok do bytu a poslúži aj ako zdroj informácii o význame farbe a dôvodu prečo v Pantone zvolili ako farbu roku 2020 práve modrú farbu. Inšpirujte sa.

// základné informácie
Farbou 2020 sa stala modrá farba konkrétne odtieň 19-4052 Classic Blue. Tento odtieň má prinášať odolnosť, čistotu a sústredenosť mysle. Vnáša pokoj, dôveru a spojenie; zdôrazňuje našu túžbu po spoľahlivom a stabilnom základe, na ktorom sa dá stavať, keď prekročíme prah do novej éry. Pantone Color Institute, je popredná spoločnosť špecializujúca sa na analýzu trendov v oblasti farieb. Odborníci v Pantone kombinujú svet hľadaním nových farebných vplyvov. Odporúčaniami spoločnosti sa riadi aj filmové odvetvie, módny biznis a aj dizajnéri v rôznych oblastiach. 
// význam farby
Modrá farba patrí do chladných farieb. Modrá sa označuje ako farba pokoja, harmónie, pohody a odpočinku. Zvyšuje koncentráciu, znižuje rýchlosť dýchania, upokojuje srdečný tep. Pre svoje pozitívne vlastnosti sa hodí najmä do miestností určených k odpočinku a sústredeniu, napríklad do kúpeľne, pracovne, spálne a detskej izby. Naopak, nehodí sa do kuchyne a jedálne, pretože môže potláčať chuť do jedla. Modré tóny väčšinou vyhľadávajú ľudia romantickí, emocionálni a duchovne založení. V interiéri sa skvelé hodí k pestrofarebným doplnkom, kedy rozhodne nepôsobí chladným dojmom. 

V spojení v bielou, zlatou alebo striebornou pôsobí luxusne a jedinečne. Odtiene modrej na oblečení patria k najobľúbenejším a evokujú prirodzenú dôveru a vernosť, preto je vhodná na pohovory. Jej milovníci sa považujú za lojálnych a spoľahlivých, na druhej strane sú opatrní, a riadia sa heslom “dvakrát meraj a raz strihaj”. Tí čo preferujú svetlejšie tóny, sú zväčša poctiví a dobrosrdeční ľudia. Tmavšie tóny modrej vyjadrujú čistotu a stimulujú pocit sladkosti. Modrá vyjadruje aj konzervatívnosť, eleganciu, minimalizmus a jednoduchosť. Mierni nepokoj a temperament. 

Spája sa nám s oblohou (vlajky: Estónsko, Island, Lichtenštajnsko, San Marino, Azerbajdžan, India, Kazachstan, Tchaj-wan, Barbados, Svätý Vincent a Grenadíny, Chile, Čad, Somálsko) alebo s vodnými plochami ako sú jazerá (Fínsko), moria (Grécko, India, Bahamy, Barbados, Kolumbia, Venezuela, Gabon, Maurítius, Rovníková Guinea, Siera Leone, Tanzánia), rieky (Laos, Čad, Gambia), Dážď (Lesotho) alebo voda samotná(Kambodža). Stretávame sa aj s abstraktnými konotáciami ako idealizmus (Filipíny), judaizmus (Izrael), nádej (Čad).  Túto farbu však zaraďujú do loga aj rôzne spoločnosti, pretože, ako som už písala predstavuje spoľahlivosť zodpovednosť a stabilitu.


// ako farbu kombinovať podľa mňa
Pri kombinovaní farieb vám odporúčam riadiť sa vlastným citom. Ak chcete ísť po istote, tak sa môžete riadiť týmto kruhom. Samozrejme je to iba odporúčanie a nie som si istá, že by išlo o vedecký výskum, alebo niečo podobné. Určite to ale vytvorili odborníci na psychológiu farieb. Pravidlá ako používať kruh sú nasledovné. Vyberte si farbu, ktorú chcete použiť ako základ, v našom prípade je to modrá. Kombinvoať ju môžete s farbami dve doprava a dve doľava t.j. od fialovej po zelenú. Ďalej s protiľahlou t.j. oranžová. Najnovšie som videla aj kombinácie do trojuholníka t.j. v našom prípade je to aj červená a žltá, čo je takisto super voľba. 
Modrú nosím často, kedysi som ju nemohla ani cítiť a tak pred cca 2 rokmi, som si uvedomial, že mám v šatníku asi 5 modrých šiat, začala som to postupne meniť. Kombinovala som ju veľmi rada so svetloružovou, červenou, hnedou, bordovou. aj čiernou Ak som nosila modré rifle alebo nohavice, tak som ich kombinovala najčastejšie s bielou a offwhite farbou. Svetlomodré rifle som veľmi rada nosila so žltým topom. Naopak som si nevedela zvyknúť na kombináciu so zeleným sakom alebo svetrom a s fialovou som ju často nekombinovala.  Modrú nosím veľmi rada ako podkladovú alebo základnú farbu pri vzorovaných látkach – či už je na nej potlač kvetín alebo pásiky, bodky.
// ako farbu odporúčajú kombinovať odborníci z Pantone

PONDER –  modrú môžete kombinovať s ďalšími chladnými modrými odtieňmi a inými teplými odtieňmi hnedej a broskyňovej. Táto kombinácia farieb pomáha navodiť ľudskému duchu mierny upokojujúci účinok a pocity pokoja.

SNORKEL –  pri kombinovaní sa môžete inšpirovať aj tropickým rajom. Naviac ak pridáte aj čiernu a bielu vytvoríte dramatický kontrast.DESERT TWILIGHT – večerná obloha je ďalšia možnosť inšpirácia pre kombinovanie modrej farby. Trblietavé odtiene modrej farby striebristé a zlatisté odtiene.

EXOTIC TASTE – alebo exotické chute, preklad hovorí niečo o spojení exotických farieb jedla, korenia, neviem či blue food sa prekladá doslovne alebo to niečo znamená.UNTRADITIONAL –  t.j. netradičné kombinácie, jednoducho sa hrajte, skúšajte, vymýšľajte a kombinujte na prvý pohľad nekombinovateľné.
// ako ju nosím ja


Najčastejšie a najradšej kombinujem modrú s červenou a čiernou farbou. Veľmi pekne však vyzerá aj s ružovou, žltou a raz som dokonca skúsila experiment a k modrým riflom (ktoré na fotke vyzerajú ako čierne) som zvolila zelenú blúzku, červené sandále a oranžovú kabelku. 
V modrej farbe mám najviac sukne, šaty a nohavice. Nemám žiadny modrý kabát ani čižmy, topánky vlastním jedny, ale neviem ich nosiť, takže sú na predaj. Najnovší kabát je takisto veľmi pekne kombinovateľný s modrou a pozrite ako krásne vyzerá modrá s púdrovou ružovou. 
// inšpirácia z pinterest
Najviac outfitov som našla v kombinácii so zelenou, prípadne zelenou aj fialovou. Ako vidíte stačí zvoliť správne odtiene a tieto farby vytvoria krásnu kombináciu aj v jednom outfite. Viac sa mi páči fialová a modrá ako zelená a modrá. Kombinácia je odvážna a určite to chce cvik správne nakombinovať jednotlivé odtiene týchto farieb.
Druhá najčastejšia kombinácia, ktorú ponúkol pinterest je modrá a oranžová. Veľmi sa mi páči kombinácia s oranžovými doplnkami – topánky alebo kabelka. 
Kombinácia modrá a ružová rozžiari aj ten najpochmúrnejší deň. Vyzerá to senzačne. Pozrite aj na kombináciu s oranžovou a ružovou, nádhera.
Áno, áno, táto kombinácia je trošku ako papagáj, veď inšpirácia pochádza z prírody :). Ja osobne by som do tejto kombinácie nešla necítila by som sa v tom komfortne a asi by som nevedela doladiť ani kabelku. Samozrejme stačí staviť na istotu a doplniť hnedé alebo biele doplnky.
Ďalej môžete farbu kombinovať aj s inými farbami. Veľmi pekne vyzerá ako vzor, či už pásiky, bodky, hviezdičky. Ako doplnky – opasok, kabelka, topánky a veľmi pekná je aj monochromatická kombinácia t.j. od hlavy po päty v odtieňoch modrej farby.

zdroj fotiek: pinterest 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply