Prvý článok roku 2020 bude o knihách. Preskočím tri knihy, ktoré som dočítala v minulom roku a vrhnem sa rovno do tých, ktoré som stihla už tento rok. Ide o dve publikácie, ktoré sú o princoch. Obidve sú veľmi zaujímavé, pútavo napísané a pritom úplne rozdielne. Malého princa som nikdy nečítala, pretože ja veľmi nerada čítam knihy, ktoré každý ospevuje alebo im robia veľkú reklamu, ale to som už písala pri knihe Pendleri. Knihu sme mali doma celé detstvo, čítali ju bratia aj mama, ale ja som ju ignorovala až doteraz. Pri poslednej návšteve kníhkupectva som si všimla malú knihu na vrchu komínika poukladaných knižiek hneď pri vstupe. Povedala som si, aj som to tak cítila, že už je čas si ju prečítať a možno pochopiť o čom spieva Jana Kirschner v Líške. Chytila som ju do ruky, vzdychla som si a vedela som, že odídeme spolu. Druhá kniha je takisto o princovi … skutočnom (Exupéry by nebol rád, že to zdôrazňujem) … posledný korunný, ktorý zomrel za do dnes nevyriešených okolností. Existujú o tom iba dohady a autori knihy sa pokúšajú objasniť tragédiu na zámku v Mayerlingu. Súmrak monarchie  má podtitul Tragédia na zámku Mayerling a zánik dynastie Habsburgovcov. Obidve knihy som si zamilovala a prečítala veľmi rýchlo. Prečítajte si moju recenziu na knihy a inšpirujte sa.


// Súmrak monarchie 
Autori Greg King a Penny Wilsonová sa na základe rozsiahleho a dôkladného štúdia viedenských archívov snažia o rekonštrukciu celej záhady, pričom uvádzajú dlho obchádzané dôkazy a fakty, ktoré presvedčivo vyvracajú romantický mýtus a konšpiračné teórie. Ak milujete históriu a zvlášť Habsburgovskú dynastiu, tak si určite túto knihu zamilujete. Na zámku Mayerling som bola pred pár rokmi. Vtedy som o tomto mieste veľa nevedela, iba že tu zomrel posledný korunný princ, rakúsko-uhorský arcivojvoda, dedič trónu Rudolf. Kniha je naozaj veľmi pekne a pútavo napísaná. Mne sa ani nechcelo ju prestať čítať a vždy keď som ju položila, tak som ju o pár minút opäť zobrala do ruky a čítala. Kniha je rozdelená do štyroch častí. V prvej časti, zahŕňa udalosti až do 28.januára 1889 a autori predstavili dejisko tragédie. V druhej časti sa pokúsili podať ju realisticky aj s bezprostrednými následkami,pričom sa snažili vyhnúť rozporuplným tvrdeniam a vykonštruovaným analýzam. Tretia časť je zameraná na rozličné konšpiračné teórie, aké sprevádzajú tento príbeh vyše sto rokov. Štvrtá časť sa vracia do minulosti v kontexte s predchádzajúcimi kapitolami, skúma psychologické pohnútky a mnohé protirečenia a ponúka nové vysvetlenia. Zároveň sa v nej autori usilujú odhaliť, čo sa naozaj stalo 30.januára 1889 v poľovníckom zámku Mayerling. Knihu vám naozaj odporúčam, ja som miestami až nechápala aké konšpiračné teórie existujú. Je v nej poodhalený život rodičov Rudolfa t.j. Františka Jozefa I. a Alžbety “Sisi”. Uff asi by som si mala prečítať aj o nej nejaký životopis, lebo vyzerá, že obraz, ktorý som si o nej vytvorila prostredníctvom filmového spracovania je úplne mylný a ona bola tak trošku nie sisi ale šiši. V knihe je hneď na začiatku vysvetlené, kto je kto t.j. nemusíte sa obávať, že nepoznáte všetky mená, všetko tu nájdete. Na záver nechýba zoznam literatúry a spisov a všetkého z čoho autori čerpali – túto časť si vždy veľmi rada pozerám v každej knihe, pretože ak ma téma zaujíma, viem, kde hľadať viac. Milujem tú knihu aj napriek viacerým preklepom v rokoch a slovách.// Malý princ
Knihu od autora Antoine de Sain-Exupéry nemusím extra predstavovať. Ide o 13.vydanie z roku 2018, kde je uvedené, že “sme šťastní, že vám môžeme po prvý raz predstaviť Malého princa v takej podobe, v akej vyšiel ešte za autorovho života v roku 1934 v USA”. Tým, že som nevidela resp. si nepamätám ako vyzerala kniha, ktorú sme mali doma, neviem sa vyjadriť ako veľmi je zmenená. Ďalej sa uvádza, že “ide o veľa odlišností v drobných detailoch, ako sú napríklad kontúry lupienkov kvetov, slnečných lúčov či koreňov baobabu. Dokonca v neskorších vydaniach sa uvádzal odlišný počet západov slnka na planéte Malého princa.” Kniha je naozaj skvelá a myslím, že každý dospeje k bodu, kedy si ju bude chcieť prečítať. Dá sa prečítať za pár hodín. Ja som ju však čítala pomaly, skúšala som to aplikovať na seba a rozmýšľať, čo tým autor chce povedať. Je tak pravdivá, že koniec. Nebudem vás presviedčať, aby ste si ju prečítali, k tomu raz dospejete a možno nie. Veľmi sa mi páči úvod, ktorý si dovolím citovať, lebo hovorí za všetko “Léonovi Werthovi. Prosím deti, aby mi prepáčili, že som túto knižku venoval dospelému človeku. Mám veľmi závažný dôvod: ten dospelý je mojím najlepším priateľom na celom svete. Mám aj druhý dôvod: ten dospelý vie všetko pochopiť, dokonca i knižky pre deti. Mám ešte tretí dôvod: ten dospelý býva vo Francúzsku, kde zakúsil dosť hladu i zmy. Veľmi potrebuje, aby ho niečo potešilo. Ak všetky tieto dôvody nestačia, pristanem na to, že túto knižku venujem dieťaťu, ktorým ten dospelý človek kedysi bol. Všetci dospelí boli najprv deťmi. (Ale máloktorý z nich sa na to pamätá.) Opravujem teda svoje venovanie: Léonovi Werthovi, keď bol malým chlapcom.” Skvelá kniha.  


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply