Rok 2019 bol zaujímavý aj na cestovateľské zážitky. Konečne som cestovala nie len po svete, ale aj po Slovensku. Navštívila som štyri nové krajiny, na štyri miesta som sa opakovane po rokoch vrátila a počet navštívených hradov/zámkov/kaštieľov narástol na číslo osemdesiatštyri. Zúčastnila som sa  piatich folklórnych festivaloch a nechýbala ani účasť na druhom ročníku Slovenského dňa kroja na Radvanskom jarmoku v Banskej Bystrici. Cestovanie som už tradične odštartovala na Veľkú noc v apríli a uzavrela vianočnými trhmi v decembri. Tento rok bol naozaj skvelý aj na zážitky a verím, že budúci bude rovnako super. Btw. teraz som si uvedomila, že som využila všetky spôsoby prepravy: cestnú, lodnú, leteckú aj železničnú. Prečítajte si o mestách a miestach, ktoré som navštívila a inšpirujte sa.

// Litva

V Litve som navštívila Hrad Trakai, hlavné mesto Vilnius a Horu krížov. Pobaltie som navštívila vrámci šesťdňového zájazdu cez Veľkú noc. Bol to poriadne náročný výlet a určite by to chcelo viac dní na toľko miest, ktoré sme navštívili. Ďalší štát bolo Lotyšsko.

// Lotyšsko

V Lotyšsku sme navštívili opäť hlavné mesto. Riga je aj najväčšie mesto Pobaltských krajín.  Bol to posledný deň a už som bola perfektne vyčerpaná, ale užila som si to. Ďalej sme pokračovali do Estónska.

// Estónsko

Estónsky Tallinn bol ako stredoveká rozprávka, aj ho tak domáci volajú.  V meste sme boli jeden celý deň, druhý sme sa presunuli trajektom do Fínska a teda sme zažili aj západ slnka aj úžasný východ slnka.

// Fínsko

Helsinky boli najnáročnejšie so všetkých pobaltských krajín. Presúvali sme sa trajektom veľmi skoro a odchádzali sme späť veľmi neskoro. Spali sme pár hodín na trajekte a pár hodín v autobuse, o pol tretej ráno sme sa presunuli na hotel a už o deviatej pochovali v meste. Fínsko bolo krásne, ale určite to chce viac dní, aby si získalo moje srdce. Pobaltie bolo pre mňa zvláštne, asi by som už podobný zájazd neabsolvovala, radšej by som si dala 6 dní iba na jedno mesto, štát a nie 6 dní na všetky. 

// Francúzsko

Paríž som navštívila tretíkrát a Versailles druhýkrát. Tentokrát s rodinou, bol to dar k okrúhlym narodeninám našej maminy. Boli sme tam v máji, počasie nám prialo a musím povedať, že sa za tie roky poriadne zmenil. Hlavne z hľadiska bezpečnosti. Boli sme tam pár týždňov po tom ako vyhorela katedrála Notre-Dame.

// Chorvátsko

Do Zahrebu som sa zamilovala v zime. Bola som nadšená, keď som sa dozvedela, že pôjde aj letný zájazd. Bolo to nádherné porovnávať leto a zimu. Potom sme sa presunuli do Národného parku Plitvické jazerá.  Vždy som chcela Plitvice navštíviť a poviem vám, že to stojí za to. Išla by som tam aj na jeseň alebo v zime. 

// Maďarsko

Do Siofóku som a vrátila po roku. Presne pred rokom som bola na rovnakom zájazde, žiaľ bolo tak veterno, že sa nedalo kúpať na Balatone. Tento rok počasie prialo a bolo senzačnee. Je tam naozaj krásne a viem si kľudne predstaviť aj letnú dovolenku na niekoľko dní. Potom sme sa presunuli do hlavného mesta Budapešť a prešli si základné pamiatky.

// Nemecko

Článok z Drážďan si môžete prečítať TU a o Moritzburgu nám článok pripravený až na január. Tento výlet bol neplánovaný a poriadne spontánny o to bol krajší. Odkazy pridám po vypublikovaní článku. 

// Česká republika

V Česku som bola pozrieť bratov v Prahe a potom ešte na vianočných trhoch v Brne. Brno ma očarilo a rozhodne sa tam chcem ešte vrátiť v lete a prejsť si pamätihodnosti aj zvnútra, teraz sme ich stihli iba zvonku.

// Slovensko

Doma je doma. Slovensko bolo najbohatšie na nové zážitky a navštívené miesta.  Nechýbal milovaný Bacúch, ktorý navštevujem niekoľkokrát do mesiaca. Vrámci folklórnych festivalov som navštívila Heľpu, Zvolen, Pohorelú, Detvu, Sliač a posledný festival bol doma v Banskej Bystrici. Doma som sa zúčastnila aj Radvanského jarmoku a Dňa kroja a vojenskej prehliadky, ktorá bola úžasná. Vo Zvolene som bola viackrát aj na ich jarmoku a s Lussy sme tu párkrát fotili. Potom sme si dohodli fotenie v Krupine a hrade Bzovík. Do Bratislavy som sa dostala vrámci pracovných povinností a bola som tam aj na výstave v SNM a v ÚĽUVe. Ďalej sme si urobili výlet do Starej Ľubovni, Skanzemu v Starej Ľubovni, cestou sa zastavili aj v Kežmarku. Pozreli sme si Kalište, niekoľkokrát som bola v Závadke nad Hronom, v Brezne v múzeu a na Donovaloch v lete. Bolo toho poriadne veľa a som rada, že som navštívila toľko miest aj na Slovensku. Väčšinu som navštívila vďaka mojej novej záľube v krojoch a výšivkách.

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

One comment

Ahoj Ivi, koukám, že ses do cestování pustila naplno. To je super! Cestování je to nejlepší, co se dá za peníze koupit. Přeju do roku 2020 plno dalších super zážitků.
Když budeš mít chvíli, budu moc ráda když se zajdeš na můj blog mrknout na moje shrnutí roku 2019 😉

http://www.obycejny-blog.blogspot.com

Leave a Reply