Milujem výlety spojené s fotením outfitu. O tom som vám už ale písala a nechcem sa opakovať. Tentokrát som zavítala do Krupiny, odkiaľ pochádza moja kamarátka a skvelá fotografka Lussy (pozri LS PHOTO). V Krupine som už síce bola, ale bolo to poriadne dávno, premiestňovali sme sa autom, takže som si ju až tak nepamätala. S Lussy sme sa dohodli, že zopár outfitov nafotíme v Krupine a potom sa presunieme na Bzovík. Prvý outfit sme fotili v parku, druhý, tento na ktorý sa pozeráte, na námestí a posledný na Bzovíku. Raz keď sme s Lussy fotili outfit v Banskej Bystrici, tento, zastavil sa pri nás pán s vnučkou a chvíľu nás pozoroval. Potom sa nás opýtal, či sme študentky fotografie (už si nepamätám presne názov odboru) a čo chceme fotiť. Povedali sme, že módu a že to fotíme len tak, nie ako prácu do školy. Bol veľmi milý, povedal nám, že fotografiu niekedy učil, a dal nám radu, že móda sa fotí v pohybe a nemá byť statická. Tak odvtedy mi Lussy vždy hovorí, “hýb sa, hýb sa” :D. Vždy je z toho kopa skvelých záberov a fotenie je zábava. Prechádzam sa, krútim, smejem sa od ucha k uchu, inak sa to ani nedá, prehadzujem vlasy a Lussy mi dovolí aj trošku afektu :D.  Dokonca natočila aj video. No ale poďme k outfitu. Oblečenú som mala sukňu, z látky, ktorej vzor je mix vzorov kohútia stopa, pepito a gingham. Sukňa je naozaj krásna. Mala iba jedinú chybičku krásy a to gumičku v páse. Na týchto fotkách to nie je vidno, ale gumičku vytvárala na zadku takú bublinu a deformovala sukňu zozadu. Stačilo pár hodín za šijacim strojom a tento “problém” sa stal minulosťou. O tom ako si môžete gumičku vymeniť a urobiť pevný pásik napíšem samostatný článok do záložky “škola šitia“. Outfit som doplnila blúzkou, ktorú ste už videli v outfit príspevku tu, čiernu koženkovú bundu, okrúhlu kabelku a bordové lodičky s veľkou mašľou. Celý outfit krásne prepojila baretka s perličkami, ktorú som si ozdobila pred pár rokmi, pozri postup TU. Tento outfit sa mi veľmi páčil a cítila som sa v ňom skvele. Btw. sukňa je naozaj príjemná na nosenie a dokonca aj podšitá. Kúsky, ktoré mi nesadli nájdete v mojom bazariku, môžete si vybrať TU. Sú to nové veci, ktoré som mala oblečené tak 1-2x na fotení. Nižšie v článku sa môžete ešte dočítať aj o Krupine. 


sukňa: shein (kúpiš TU);  ak nakúpiš nad 65€, tak použi kód “mademoi65″ získaš zľavu 15%  blúzkashein (kúpiš TU); kožák: house; kabelka: shein (vintage); baretka: c&a+DIY; lodičky: f&f (vintage)
// Krupina
Najstaršia písomná zmienka o území na ktorom vznikla Krupina je v listine Bela II. z roku 1135, pričom jej podoba (fluvius Corpona) svedčí o starom slovenskom osídlení okolia rieky Krupinice. Krupina sa stala centrom širšieho okolia už pred príchodom nemeckých kolonistov, čoho dôkazom je Kostol sv. Petra z polovice 12. storočia. Plnohodnotné stredoveké mesto vytvorili nemeckí kolonisti, ktorí prišli do tejto oblasti koncom 12. a začiatkom 13. storočia. Usadili sa na dištanc od starého slovenského osídlenia okolo Kostola Panny Márie. Významným impulzom pre vznik a rozvoj mesta mala stará stredoveká cesta tzv. via magna spájajúca Krakov – Ostrihom a Budín. 

Pamiatky, ktoré môžete navštíviť:
  • RÍMSKOKATOLÍCKY KOSTOL NARODENIA PANNY MÁRIE- Románska trojloďová bazilika postavená nemeckými kolonistami na začiatku 13. storočia.
  • KAPLNKA SV. ANNY – Okolo roku 1729, dala rodina Senciovcov postaviť Kaplnku sv. Františka Regis. Kaplnka stojí neďaleko Šibeničného kopca, vzdialená od centra mesta. Baroková jednopriestorová stavba je zaklenutá českou plackou, pôvodne s dreveným chórom, ktorý sa nezachoval.
  • KAPLNKA SEDEMBOLESTNEJ PANNY MÁRIE – Bola postavená na samom okraji mesta pri ceste do Zvolena v roku 1784. Jednoduchá barokovo-klasicistická stavba je zaklenutá českou plackou s predstavanou vežou štvorcového pôdorysu. Fasáda ostáva členená lyzénami. Pôvodné zariadenie kaplniek sa nezachovalo.
  • SVÄTOTROJIČNÝ STĹP – V polovici 18. storočia krupinskí mešťania objednali u kremnického sochára Dionýza Ignáca Stanetiho morové súsošie na hlavné námestie – Veľký rínok. Objednávku umelec splnil takmer dokonale, na plastiky i samotnú hmotu pilierovej konštrukcie však použil krupinský tuf, kameň nízkej kvality. V roku 1752 stĺp už stál na severnej strane námestia. Bol prvý v poradí veľkých morových stĺpov, ktoré sa neskôr postavili v neďalekých banských mestách (Banská Štiavnica, Kremnica).
  • VARTOVKA – Súčasťou obranného systému na Slovensku boli tzv. vartovky. Je štvorcového pôdorysu s kamennými konzolami a drevenou ochodzou, vysoká približne 13 m. Krupinská strážna veža bola postavená okolo roku 1564. Hlavnou úlohou bolo spolu s ďalšími vartovkami na okolí (pri hrade Čabraď, na Sitne, pri Banskej Štiavnici, Zvolene, Banskej Bystrici, Ľubietovej a i.) informovať o blížiacom sa nebezpečenstve. V tom čase informovala o blížiacich sa Turkoch, alebo povstaleckých alebo cisárskych vojskách. Vartovka prestala plniť úlohu začiatkom 18. storočia, postupne pustla. Podarilo sa ju obnoviť až v druhej polovici 20. storočia. Dnes slúži ako rozhľadňa na široké okolie Štiavnických vrchov a Krupinskej planiny. Z Vartovky je krásny výhľad na mesto, Štiavnické vrchy, Krupinskú planinu a čiastočne možno pozorovať okolité lazy a neďaleký Bzovícky zámok.
  • MESTSKÝ DOM – RADNICA – Stredovekú radnicu v roku 1590, počas úradovania richtára Jána Šiferera, nahradila nová. Ešte v 18. storočí písomnosti hovoria o dvoch mestských domoch. V roku 1722 je spomínaný mestský dom pri Dolnej bráne. Koncom 19. storočia boli na budove starého mestského domu spozorované trhliny a privolaná župná komisia skonštatovala nevyhnutnosť radnicu zbúrať a postaviť novú. Budova, dokončená v roku 1901, patrí medzi typické stavby historizmu. Ide o dvojpodlažnú trojtraktovú budovu so stredným trojosovým a bočnými jednoosovými rizalitmi, z ktorých prostredný má manzardovú strechu. 
  • HALMAYHO DOM – Celá stavba sa vymyká architektonickej tvorbe v meste; je akýmsi krupinským „grasalkovičovým palácom“. Všetky miestnosti stavby majú rovné stropy. Bočné časti priečelia sú zvýraznené oblúkovými hlavnými rímsami, ktoré ohraničujú štukami (iniciály majiteľa stavby LH) a ornamentálnym motívom vyzdobené polia. Túto, od starého mesta na dištanc situovanú stavbu majiteľ osadil do nového parku, čím ešte viac zdôraznil jej jedinečnosť.
  • BUDOVA MÚZEA ANDREJA SLÁDKOVIČA V KRUPINE – Pôvodne neskorogotický jednopodlažný dom prešiel viacerými stavebnými úpravami. Bol rozšírený a nadstavaný v 17. – 18. storočí a v 19. storočí prefasádovaný. V tom čase budova získala súčasnú podobu a zrejme aj vstupnú bránu.  Od roku 1965 tu sídlilo Mestské múzeum Andreja Sládkoviča, ktoré v roku 1968 otvorilo brány verejnosti a v roku 1978 prešlo pod správu okresného Vlastivedného múzea vo Zvolene (neskoršie Lesnícke a drevárske múzeum Zvolen). Od roku 2010 budova i Múzeum Andreja Sládkoviča v Krupine prešli pod správu mesta Krupina. Záhradu múzea zdobí starý orech a ruže svetoznámeho šľachtiteľa ruží Rudolfa Geschwinda. Pod múzeom je spleť pivníc v rozsahu takmer sto metrov. 

za krásne fotky ďakujem Lussy Santorisovej // LS photo

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply