Výrez, vyrezávaná alebo horehronskýá výšivka bola prvá, ktorú som sa naučila. Vraj patrí k najzložitejším, ale kedže na bacúšskej zástere, ktorú si chcem vyšiť, som ich napočítala až 52, tak som nemala na výber. Učila som sa z kníh, ale nešla som to pochopiť. Obrázky boli ťažko pochopiteľné a text mi veľmi nepomohol. Nakoniec som pátrala na internete a po dlhom čase som zistila, že sa táto výšivka volá hardangerská. Hneď ako som si zadala tento názov do vyhľadávača, našlo mi toľko skvelých videí, z ktorých sa to dalo krásne naučiť. Potom mi už dával zmysel aj ten text v knihách. Prvá výšivka mi trvala 3 hodiny a boli ma nie len oči, ale aj chrbát. V článku sa dočítate ako sa vyrezávaná vyšívka vyšíva a odporúčania na knihy, ktoré sa venujú tejto téme.

Nebudem vám písať, že je táto výšivka jednoduchá. Je jednoduchá, keď ju vyšívate desiatykrát. Na prvý pokus je to celkom náročné. Vyšívala som na perličke, ale na učenie odporúčam panamu. Potom prejdite na perličku a nakoniec na hustejšie plátno. Alebo ak máte odvahu a dosť plátna na trénovanie, tak rovno vyskúšajte hustejšie plátno. Na panamu a perličku je super tupá ihla, nebudete mať dopichané prsty a ihla prechádza plátnom oveľa jednoduchšie ako ostrá ihla. Odporúčam mať pri sebe aj lupu a dostatok bavlnky. Najlepšia je mulinka, perlovka sa mi po čase strapkala a bola akási škaredá ku koncu, ale je to na vás. Ako vidíte na fotke, vyrezáva sa stredná časť, preto si dajte pozor aby vám nitka nikdy nekončila v strede ale na vonkajšom obvode. Inak sa vám rozpadne výšivka.
Ako prvé si teda obšijeme cez 4 nite hladkovaním obvod. (musíte mať 4 nitky). Aký veľký vzor urobíte je na vás. Potom  povyťahujeme nite tak ako vidíte na fotke. Necháme iba tie nite, kde nemáme obšité plátno hladkovaním. Btw. Ak nebudete mať obšité presne oproti sebe, napr. sa o jedno pomýlite, tak sa vám nepodarí vytiahnúť nite a musíte to celé vypárať (radšej začnite znova, je to jednoduchšie). Prestrihávate tesne pri hladkovaní, pozor aby ste neprestrihli vyšívanie a povyťahujete oproti sebe. Keď povyťahujete nite, tak potom tie nevytiahnete obtáčate, buď celé spolu t.j. všetky 4 dokopy alebo osmičkami. Spôsob vidíte dole v nákrese v knihe. Prvá fotka je všetky 4 nite spolu a na druhej fotke vidíte aj osmičky. Ako som písala jedna kocka mi trvala 3 hodiny no taká štvrtá už iba 2 hodiny. Neodporúčam ponáhľať sa a naozaj radšej použite lupu, aby ste nitky poriadne videli. Nitku majte vždy v jedno. Raz som si myslela, že si to uľahčím zdvojenou, ale neuľahčila, bolo to škaredé.
obrázok z knihy: vyšívame na netradičných materiáloch,  Margita Barišová
fotka je z knihy: Vyšívame, M. Duchoňová

Na trhu existuje viacero publikácii ohľadom tejto výšivky. Konkrétne fialová, ako ju každý volá, je iba ako inšpirácia, nenaučíte sa z nej ako začiatočníci potrebný postup. Druhá kniha, po ktorej stále pátram, “Originální hardangerské vyšívaní” je skvelé, je tam postup aj obrázky, mala som možnosť ju vidieť. Ďalšia super kniha, z ktorej sa dá naučiť táto výšivka je “vyšívame na netradičných materiáloch” kde nechýba slovný ani foto postup. Posledná, kde som našla postup je kniha Vyšívame, M.Duchoňová – obidve verzie aj tá hnedá aj oranžovo – šedá. V ostatných som postup nenašla, alebo potom už iba predkreslené vzory, z ktorých sa ale vyšívať nenaučíte, to môžete kupovať až keď sa naučíte 🙂 … a to vás nechcem podceňovať.

 

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply