Tento spôsob vyšívania som obdivovala na instagrame a pintereste veľmi dlho. Jedného dňa som sa rozhodla, že ho vyskúšam. Nevyzeralo to zložito, naopak veľmi zaujímavo. Našla som ho pod rôznymi pojmami, ako napríklad “bullion knot” alebo “bullion knot stitch” a takisto sa spája aj s pojmom “brazilian embroidery”. Trošku som ho “poslovenčila” a nazvala “3D výšivka”. Na vytvorenie 3D výšivky potrebujete dve dlhé ihly, ale iba v jednej je navlečená bavlnka. Môžete pracovať s perlovkami, mulinkami alebo vlnou. Čím hrubšia tým bude 3D efekt výraznejší. V článku nájdete fotopostup ako vytvoriť 3D výšivku a ako vytvoriť takúto vyšívanú kyticu. Inšpirujte sa.

Potrebujeme:
  • plátno na vyšívanie
  • kruh na vyšívanie
  • bavlnky
  • 2x dlhá ihla
  • pomôcku na navliekanie nití
  • nožnice
  • + mne pomohlo pravítko a ceruzka

Ako prvé som si na plátno nakreslila veľkosť rámika, do ktorej chcem kyticu zarámovať.Samozrejme výšivku môžete nechať aj v kruhu. Potom som si odmerala presný stred, aby som vedela rozvrhnúť veľkosť kytice. 
Natiahla som plátno na kruh a našla predlohu. Mne veľmi pomáhajú predlohy, pretože mi pomáhajú hlavne v kombinovaní farieb. Niekedy sa nechám unášať fantáziou a výšivka je potom veľmi farebná, alebo ju páram, lebo jednotlivé farby sa k sebe nehodia. Najbližšie mám v pláne na jar pofotiť si lúčne kvety, aby som videla ich reálne prostredie a farby. Takto na jeseň som si to vôbec nevedela predstaviť. Samozrejme dobrý zdroj sú aj knihy o kvetinách alebo google, prípadne videá. Nakoniec som farby prispôsobila tým, ktoré mám doma.

Postup:

Pichnite ihlou z rubu na líce. Vytiahnite celú nitku až po uzlík. Druhé pichnutie do plátna je z líca, tak ako to vidíte na fotke. Neprevliekajte, iba zapichnite. Potom si zoberte druhú ihlu a pichnite ju tesne vedľa prvej. Do tejto ihly bavlnku nenavliekate. Je na vás či budete pracovať s bavlnkou navlečenou v dvojmo alebo nie. Opakujem, čím je bavlnka hrubšia tým je 3D efekt výraznejší.


Potom si zoberte bavlnku, ktorá vedie z rubu do pravej ruky a veďte ju cez palec ľavej ruky – foto 1. Chyťte slučku medzi ukazovák a palec ľavej ruky a zvlečte ju z palca tak, aby vrchom viedla bavlnka, ktorá sa ťahá z rubu a spodkom išla bavlnka, ktorú držíte v pravej ruke. Potom prostredníkom ľavej ruky nadvihnite obidve ihly a slučku, ktorú držíte medzi ukázovakom a palcom ľavej ruky navlečte cez ihly, ktoré pôjdu jej stredom. Zatiahnite bavlnku, ktorú držíte v pravej ruke, ľavou držíte ihly, a potiahnite dole ihlou k plátnu. Tento postup opakujte napríklad 10-15x, alebo kým nemáte plnú ihlu uzlíkov a pomaly vytiahnite obidve ihly. Vznikne vám taký tunel, cez ktorý ihly vyťahujete. Robte to opatrne, aby zostali uzlíky pokope. Potom ťahajte až kým nevytiahnete celú bavlnku. A je to. Tento postup opakujte kým nebude mať kvetina tvar aký požadujete. Každý takýto “tunel” alebo ako to nazvať je akokeby jeden lístok kvetiny. Btw. fotky postupu po č.6 mi kdesi zmizli, dofotím a neskôr doplním, ale verím, že slovne je to zrozumiteľné.

Takto vyzerá hotová kvetiny. Niekdy stačia iba tri – štyri také tunely, aby bola hotová. 

Potom už iba dopĺňajte kvetiny ako sa vám páči. Môžete použiť aj uzlíkovú techniku, ktorú som vám ukázala v tomto článku, alebo klasické stehy ako pri šití. Ak budete robiť stonky, nezabudnite, že tráva resp. v prírode nie je všetko rovnako zelené a použite aj tri-štyri rôzne odtiene zelenej. Kytica bude tak viac realistická.

Potom už iba stačí odstrihnúť plátno a dať do rámika. Voilá, vyšívaná 3D kytica je na svete. Vyšívať môžete aj na farebné plátno, je to na vás. 


VIDEO POSTUP:


 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply