Na ulici si všímam, že na nohaviciach, šatách a sukniach majú ženy často roztrhnutú dĺžku. Čo to znamená? Je to ten spodný lem, 1-2 cm zahnuté dovnútra oblečenia. Môže sa roztrhnúť ak je pri šití použitá nekvalitná nitka alebo pri praní sa môže do niečoho zamotať a pretrhnúť. Ja si dĺžku najčastejšie roztrhnem tak, že sa mi zachytí opätok o lem. Väčšinou sa to stane vtedy, keď si na poslednú chvíľu rozmyslím, že sa chcem prezliecť a odopínať a zapínať topánky už nestíham. Tento lem sa dá veľmi jednoducho zašiť, aby ste boli opäť za dámu a nechodili s roztrhnutou sukňou. Ak si myslíte, že stačí iba zažehlenie, tak nestačí. Ako na to? Inšpirujte sa článkom.
Potrebujeme:

  • ihlu
  • niť vo farbe látky alebo aspoň podobný odtieň
  • nožnice
  • trpezlivosť prípadne okuliare 🙂

Postup:

Navlečte niť do ihly, to je základ :). Potom pichnite ihlu do “vnútornej” látky t.j. tá ktorá sa zohla dovnútra alebo ako som to robila ja, do záložky látky, ktorá je na boku (záleží to od toho kde sa vám roztrhla). Na tejto časti je jedno ako budete šiť, dôležité je aby nebolo vidno šitie (stehy) na lícovej (vonkajšej) látke. Budem používať pojmy vonkajšia a vnútorná látka, aby som to nekomplikovala. Takže sme pichli ihlu zvnútra vonku do vnútornej látky, ktorú nebude vidno. Potiahneme ihlu tak, aby sme mali uzlík mali vnútri t.j. medzi dvoma látkami a nebolo ho vidno. Potom prichádza tá časť, na ktorú potrebujete viac sústredenia. Ihlu opatrne pichneme do vonkajšej látky, ale zoberte iba jedno očko látky, neprejdite na druhú stranu t.j. až na líce. Nemôže byť vidno steh na vonkajšej strane. Pozri foto vyššie. Potom opäť potiahnite nitku, ale opatrne, nezaťahujte úplne pevne, nechceme, aby sa nitka opäť roztrhla, nech je trošku voľnejšia. a potom opäť pichneme do vnútornej látky. Takto vám vzniknú také trojuholníky. Na konci opäť urobíme uzlík na vnútornej strane vnútornej látky t.j. tak aby bol medzi dvoma látkami. Mám aj video a opäť ho už len spracovať a nahodiť na youtube. Viem sľubujem to dlho, ale ja sa raz k tomu dokopem. Je to trošku komplikované na čas a môj obľúbený program resp. jediný v ktorom som kedy videá robila, už neexistuje fňuk. Tak sa s ním musím zoznámiť, ehm prvý kontakt nedopadol najlepšie.


<<< ŠKOLA ŠITIA >>>Voilá a dĺžka je prišitá. Ako vidíte na vnútornej strane steh vidno, ale na vonkajšej vôbec. Ak bude vidno trošku bodky, tak to nevadí, použite žehličku, často to pomôže a potom ich už nevidno. Držím vám palce, zvládnete to.

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply