Na podujatie Pohorelá, Dedina ako klenotnica som sa veľmi tešila. Nie je to ďaleko od Bacúcha, predpoveď počasia nám priala a naviac bola v programe folklórna skupina Bacúšan, ktorých som veľmi chcela vidieť už na Heľpe. Žiaľ vystupovali v piatok, čo bolo pre mňa nereálne dostať sa tam z Banskej Bystrice. Na Pohorelej som ešte nebola takže opäť to bolo pre mňa nové, veľmi sa mi páčila architektúra domov, lavičky pred domami, na ktorých sedeli babky a klebetili a ochotní ľudia poradiť. Ako prebiehalo podujatie sa dočítate v článku. Článok píšem dobrovoľne nikto ma o to neprosil ani nie je sponzorovaný. Inšpirujte sa.

Na Pohorelú sme prišli asi o hodinu skôr. Urobili sme dobre, pretože sme netušili aká je to dlhá dedina. Cesta pešo z autobusovej (želežničnej) zastávky k amfiteátru trvala asi pol hodinu a sú to cca 3-4 km. Bolo pekelne horúco, našťastie sme mali klobúky. Amfiteáter by mal byť na mieste, kde bola kedysi škôlka, teda aspoň takto mi to bolo vysvetlené. Areál bol pekný a kedže ide o prvý ročník, tak isto sa dorieši aj viac sedenia, lebo prišlo oveľa viac ľudí ako organizátori predpokladali. Kúpili sme si vstupné (cenu si už nepamätám ale max 3€), dostali sme zľavové kupóny na suvenír z Pohorelej, išlo o tričká a hrnček. V areáli bolo pár stánkov, asi tak akurát. V jednom bola ukážka svadobného kroja a vyšiviek, v druhom drevené výrobky a potom ešte zopár remeselníkov. V jednej dokonca robili šišky (graple) ktoré sme si bez váhania kúpili mňaaam. Vždy si spomeniem, ako nám starká na Veľkú Noc piekla za dve veľké misy grapľov a my sme sa toho nešli dojesť. Potom sme sa občerstvili v stánkoch s občerstvením (to je veta :D) a usadili sa. Kedže sme prišli skôr tak sme si chytili super miesta na stoličkách s operadlom. Vzadu boli potom lavičky bez operadla a zo skúseností viem, že z toho pekne bolí chrbát. A potom začalo podujatie. Otvorila ho starostka príhovorom, Janka, moja spolužiačka z výšky 🙂 a do večera sa menili účinkujúci.

Program začal o piatej a trval do desiatej večer. V programe sa predstavili: Detský folklórny súbor Mladosť, Mužská spevácka skupina Kráľova hoľa, Ľudová hudba Jána Maka, Folklórna skupina Bacúšan, Ženská spevácka skupina Denného centra seniorov Pohorelá, Ľudová hudba Pokošovci (krst nového CD), Andrejka Kanošová + Martinka a Viktor Ťaskovci, Folklórny súbor Vranovčan, a ukončil sa zábavou Ľudová zábava s Pokošovcami. My sme boli na programe do približne ôsmej večer, kedy nám išiel autobus späť na Bacúch. Program sa mi veľmi páčil a isto prídem na podujatie aj o rok, ktoré bude 15.8.2020 pozri tu.  Ako som písala najviac som sa tešila na Bacúšan. Boli naozaj skvelí, páčili sa mi obidve vystúpenia. Urobila som asi milión fotiek a videá z obidvoch vystúpení. Opäť som bola multitasking a točila som video a fotila naraz :). 
V ten istý deň prebiehala akcia na Telgárte s Čučoriedkovo (neviem presný názov) a keby sme vedeli skôr, tak si urobíme celý deň s podujatiami. Pre mňa bolo prekvapením, keď sa tu objavila skupinka Azijatov, povedala som si, že sú tu možno niekde na výmenom pobyte, neviem. Mali veľký záujem o naše tance a dokonca sa ich tam aj učili tancovať. Boli nadšení a nám sa to veľmi páčilo. Pútali dosť pozornosť to je jasné. Potom som sa dozvedela, že boli doobeda práve na akcii s čočoriedkami a keď skončila tak ich presunuli na Pohorelú, aby videli čo najviac. Veľmi milé. Podujatie hodnotím veľmi kladne a teším sa na ďalšie. Na ktorých folklórnych festivaloch, podujatiach ste toto leto boli vy?

foto: © Ivana Klepáčováfotky nie je možné použiť, kopírovať a ďalej šíriť bez súhlasu autorky

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply