Tento zájazd som absolvovala už aj pred rokom. Vtedy nám počasie neprialo resp. bolo tak veterno, že sme sa nemohli kúpať. Tento rok bolo všetko super a konečne som sa mohla namočiť aj do Balatanu. Minulý rok bol program zájazdu naopak t.j. najprv sme išli na prehliadku mesta a potom k Balatonu a tento rok sme išli najprv k Balatonu a podvečer sme navštívili Budapešť. Zaujímavosti o pamiatkach si môžete prečítať TU,  trasu sme mali takmer rovnakú, preto sa nechcem opakovať. Tento výlet bol super v tom, že som cestovala s kamoškou, jej manželom a malou Simonkou, ktorá bola veľmi milá spoločnosť a požičala mi aj ružový donut. Bolo poriadne teplo a konečne som si tak trošku splnila mini sen a bola som na poznávacom zájazde v šatách a sandáloch. Nikdy som tak nebola, lebo som sa obávala, že čo ak začne pršať, čo ak čo ak čo ak … teraz som si povedal “nech”. Výlet do Budapešti nie je vôbec náročný a môžete sa inšpirovať aj vy a urobiť si pekný deň. Budapešť by som chcela raz absolvovať ako celodennú poznávačku, pretože sú tu miesta, ktoré by som chcela navštíviť, ale trasa žiadnej CK tadiaľ zatiaľ nevedie. V článku sa dočítate práve aj o týchto miestach a možno inšpirujem CK a takúto trasu zaradia do ponuky. Inšpirujte sa.

Na začiatok napíšem pár viet o Balatone. Pri Balatone som bola druhý krát. Ako som písala, prvý krát som si ho vychutnala iba vizuálne a tento rok som sa do neho mohla konečne aj namočiť. Vedela som, že Balaton nie je hlboký, ale nevedela som, že mi bude siahať po kolená resp. max do polovice stehien. Ďalšia vec, ktorá ma prekvapila bolo to, že na dne bolo blato. Také príjemné, jemnučké, žiadne kamene. Myslím, že topánky do mora/vody nie sú potrebné, aj keď samozrejme môže tam byť niečo zapichnuté a podobne, ale to isté sa môže stať aj na tráve a podobne. Plávať sa v Balatone veľmi nedá. Sú tam aj trošku hlbšie a aj plytšie miesta. Balaton je ideálne miesto na nafukovačky. Stačí si ľahnúť a čítať knihu, opaľovať sa alebo naopak na hry s loptou/loptičkou (ktorá sa nepotopí). Pre deti to je isto raj. Minulý rok sme paradoxne boli na platenej pláži a tento rok nás vodič vysadil v neplatenej časti. Rozdiel medzi nimi nebola v ničom, naozaj. Odporúčam však vopred si pozrieť kde sa nachádza napríklad detská pláž, pretože Balaton je naozaj veľmi veľký a takisto aj pláže sú veľmi dlhé. My sme napríklad hľadali detskú pláž a trvalo nám to asi 15 minút chôdze tam a 15 minút naspať. Na pobreží Balatonu je viacero pláži, nájdete tu aj súkromné pláže, piesočné pláže, pláže hotelov. My sme boli v Siofók a tu boli takisto aj piesočné pláže, ale tie patrili skôr hotelom. Pozdĺž Balatonu je chodník a leží sa na tráve. Na každom kroku je wc, šatne, občerstvenie (btw. to občerstvenie je všade rovnaké – asi aby si nekonkurovali, aj ceny sú rovnaké). Pomedzi vás resp. po chodníku, chodia na bicykloch a predávajú varenú kukuricu. Ešte spomeniem, že Siofók má kapacitu 13 000 návštevníkov a dĺžku 600 m. Aj keď nás tam bolo asi za 20 autobusov (na parkovisku) tak som nemala pocit, že by bola pláž preplnená. Ľudí tam bolo veľa to áno, ale dalo sa nájsť miesto aj na ležanie aj na “plávanie”. Odporúčam teda určite deku, možno slnečník, ale leží sa pod stromami.  Môžete si zobrať aj mäkšiu podložku a rozložiť sa priamo na chodníku na pobreží Balatonu, samozrejme tak aby ste nezavadzali. Do Balatonu sa vchádza schodíkmi, alebo z mini móla, takisto je na každom kroku. Môžete si prenajať vodné bicykle, loďky a rôzne atrakcie. V platenej časti (kde sme boli minulý rok) sa nachádza pred vstupom dlhá promenáda s rôznymi obchodmi, suvenírmi a občerstvením. Spomínam si , že v platenej časti bolo predsa čosi “lepšie. Bol tam aj detský bazén a ruské kolo, vstup na koleso však nepoznám, ale isto z neho musí byť krásny výhľad. 
Po Balatone sme sa presunuli na prehliadku Budapešti. Túto prehliadku som absolvovala už viackrát, takže pre mňa to nebola novinka. Vždy ma však uchváti výhľad na Dunaj a parlament. Tentokrát sme mali skvelé počasie a nádhernú modrú oblohu. Prešli sme si Hradný vrch, Budatínsky hrad, z ktorého sme obdivovali ľavý breh Dunaja. Potom sme sa presunuli k Rybárskej bašte (ale je dosť možné že sme išli v opačnom poradí :DD). Zaujímavosti o jednotlivých pamätihodnostiach si môžete prečítať v tomto článku alebo čítaj ďalej v skratke :). 
Halászbástya, Rybárska bašta je jedna z najznámejších pamätihodností Budína. Stavba je perfektným prepojením stredovekej architektúry s moderným umením.
Kostol Sv. Mateja, Matyášov chrám (Mátyás templom) je jednou z najznámejších dominánt Budapesti. Nachádza sa na budínskej strane Dunaja na Hradnom vrchu. 
Budínsky hrad (maď. Budai Vár, tur. Budin Kalesi) je historický hrad uhorských kráľov v Budapešti.
Parlament je pravdepodobne najväčším symbolom mesta a zároveň celého Maďarska. Nachádza sa na východnom brehu Dunaja.
Andrássyho ulica – viac ako dvojkilometrový bulvár z centra od Baziliky Svätého Štefana smerom k mestskému parku.
Bazilika sv. Štefana – nachádza sa v centre mesta a jedná sa o jednu z jeho popredných dominánt. 

Čo by som chcela navštíviť v Budapešti?


Budova Parlamentu – budova ma uchvátila svojich vzhľadom pretože, nie každá budova parlamentu je tak krásna ako práve táto. Zistila som, že sa dokonca robia aj jej prehliadky. Čítala som, že  “múry a interiéry vystavalo toľko slovenských rúk, že sa ho niektorí neboja označovať ako slovenský parlament.” Vedeli ste, že žiadna budova nemôže byť vyššia ako parlament? Výstavba budovy začala 1885 a v roku 1904 bola dokončená.  Prehliadka parlamentu sa začína z jeho zadnej časti. Ešte pred vstupom si všimnite i večný oheň, ktorý horí v jeho tesnej blízkosti. Do budovy sa možno dostať troma vchodmi, no len jeden z nich je určený pre bežné návštevy. Zvyšné dva patria politikom. Ako prvú dominantu uzriete mohutné schodisko, ktoré vás vovedie do hlavnej časti. Na chvíľku sa budete cítiť ako v historickom zámku uprostred nejakej rozprávky. Dômyselná výzdoba vytvorená hrou detailov a luxusne pôsobiace priestory nestrácajú nič na svojom čare ani toľko rokov po ich prvom oficiálnom otvorení. Počas prehliadky si môžete pozrieť aj korunovačné klenoty. Práve medzi nimi sa nachádza i koruna, ktorá je predmetom sporu medzi našou krajinou a Maďarskom. Keďže ide o skutočne vzácny predmet, neustále je strážený hradnou strážou. Potom sa môžete prejsť priestormi, ktoré vám svojou krásou vyrazia dych. Na ich výzdobu boli totiž použité desiatky kilogramov zlata, aby im tak dodali na pompéznosti. Časť výstavy je venovaná i bývalým panovníkom a erbom maďarských miest. Tie sa potom postupne prelínajú i na vonkajšej výzdobe. Čerešničkou na torte je samotná rokovacia miestnosť. Ako vystrihnutá z dobového filmu, ktorá vás prinúti vstúpiť do nej s rešpektom. Pozornosť určite zaujme aj netradičný spôsob kúrenia, ktorý v minulosti využívali vtedajší pracovníci parlamentu.” zdroj . Vstupné je zadarmo pre občanov EU, ale je potrebné si zistiť či nezasadá parlament alebo neprijíma zahraničnú návštevu, pretože vtedy je zatvorený pre verejnosť, prehliadka trvá približne hodinu.

Margitin most a ostrov – Tento ostrov sa prirovnáva k tomu v Paríži , île de la Cité. Budu a Pešť spája deväť mostov, ktoré zdobia Budapeštiansky úsek Dunaja. Margitin ostrov (Margitsziget) tvorí zelenú plochu medzi Margarétinym a Árpádovym mostom. Pokojné prostredie parku je obľúbeným miestom na prechádzky, šport a voľnočasové aktivity, dostanete sa sem aj pravidelnými linkami autobusov. V severnej časti ostrova sa nachádzajú dva termálne a liečebné hotely, starobylý  Grand Hotel Margitsziget a moderný Termálny hotel Margitsziget. Margitin ostrov ponúka celý rad zaujímavých aktivít. Prezrieť si napríklad môžete zaujímavú japonskú záhradu z roku 1936 alebo pamätník z roku 1973, ktorý pripomína sté výročie spojenia Budína a Pešti. Na ostrove je tiež zoologická záhrada a vodárenská veža z roku 1911, ktorá slúži ako rozhľadňa. Veľmi pekná je taktiež hudobná fontána, ktorá je v letných mesiacoch v prevádzke. Hudobná fontána, podobne ako osemboká vodárenská veža, sú zapísané na prestížnom zozname pamiatok UNESCO. Na Margitinom ostrove je taktiež veľké množstvo chutných reštaurácií a kaviarní.

Pahorok Gellért s Citadelou –  Na tento pahorok sa pozerám zakaždým keď som v Budapešti a vždy si poviem, že sa vykašlem na trasu so sprievodcom a vyšliapem si to hore. Nikdy to však neurobím, pretože sme väčšinou na druhej strane. Už z diaľky to vyzerá úchvatne a verím, že sa tam raz dostanem. Cesta vraj hore trvá 15 minút a mali by byť po ceste alebo hore nejaké stánky so suvenírmi a občerstvením, ale všade čítam odporúčanie “zobrať si vodu” :). Pahorok je symbolom Budy, ktorý poskytuje návštevníkom prekrásny výhľad. Na vrchole pahorka sa nachádza Citadela, ktorá bola vybudovaná v 19. storočí pre účely pozorovania mesta. Na úpätí pahorku nájdete viacero liečebných kúpeľov,  Rác Fürdő, Rudas Fürdő a Gellért Fürdő. Väčšina pamiatok je sústredená na hradnom kopci na Budínskej strane v centre Pešti a pozdĺž rieky Dunaj.

Výlet bol perfektný. Budapešť je nádherná a určite sa sem ešte vrátim, možno v zime, možno v lete, ešte neviem 🙂 
Zájazd bol cez CK INTOUR, článok nie je sponzorovaný. Rada vás upozorním na naozaj dobré služby, ktoré Intour rozhodne ponúka. foto: © Ivana Klepáčováfotky nie je možné použiť, kopírovať a ďalej šíriť bez súhlasu autorky 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> VLASTNÁ TVORBA – HANDMADE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY POSTUPY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT / O MNE

******

You May Also Like

Leave a Reply