my library #11: knihy o Banskej Bystrici

V jedenástom pokračovaní "my library" vám ukážem moju zbierku kníh o Banskej Bystrici. Milujem históriu môjho rodného mesta a často sa zúčastňujem aj rôznych prednášok s historikmi. Záujem o históriu s vyvíjal prirodzene už od čias, kedy som študovala cestovný ruch a urobila som si rekvalifikáciu na sprievodcu v cestovnom ruchu. Kurz som si robila práve na Banskú Bystricu. Postupne som si dopĺňala informácie a hľadala knihy po antikvariátoch, no najviac som ich našla na radnici resp. v informačnom centre mesta BB. Kedže o tejto mojej vášni vie veľa mojich známych väčšinu kníh som dostala ako darček. Raz sa stalo, že som dostala aj dve rovnaké, ale vždy mi boli ochotní vymeniť ju za niektorú, ktorú vo svojej zbierke nemám. Aktuálne mám 18 kníh a stále ešte nemám všetky. Nahliadnite do mojej knižnice a inšpirujte sa. Možno niektorá učaruje aj vám.

Banská Bystrica - ako ste tu žili 1-3
Všetky tri knihy som dostala od mamy. K narodeninám, na Vianoce a meniny. Knihy sú veľmi pekne spracované, každá sa zaoberá inou témou ako napríklad osobnosti, šport alebo historické fotky. Všetky knihy sú pútavé, plné zaujímavých informácii, veľmi sa mi páči časová os s údajmi významných rokov. Dozviete sa, ktoré budovy boli kedy postavené a knihy sú doplnené o historické fotky aj zo súkromných albumov Banskobystričanov. Tieto knihy sú aktuálne trošku predražené. Jedna stojí okolo 20 EUR, predtým také drahé neboli. Vznikli už aj nové pokračovania resp. nová edícia "Bystrica a Bystričania". Myslím, že som videla 1 a 2 a 1ku v dvoch prevedeniach, asi sa menila obálka.
Domy starej Banskej Bystrice I.
V zbierke mi chýba ešte II.časť, ale tú si takisto kúpim. Tieto knihy milujem. Veľmi dlho som si v nich len listovala. Nájdete tu menej textu a viac fotiek. Ide o detailny historický "rozbor" prostredníctvom fotiek, jednotlivých domoch. V I. časti to je námestie a v II.časti asi Horná alebo Dolná ulica. Milujem si pozerať, ako sa domy menili v jednotlivých obdobiach, čo v nich niekedy bolo a kedy a prečo zmenili svoj vzhľad. V texte sa dočítate hlavne o bývalých majiteľoch domov a čo v nich kedysi bolo. Kniha je veľmi ťažká a stojí okolo 30 eur, druhá časť 40 eur. Ale v tomto prípade je cena v poriadku.
Okná a dvere Banskej Bystrice
Za mňa je to veľmi pekná fotka, ale nedozviete sa z nej nič. Autor do knihy umiestnil fotky okien a dverí z domov v BB, ale žiaľ chýba akýkoľvek popis. Privítala by som info na ktorom dome je okno, dvere a rok aspoň vznik fotky. Takto sa môžete iba zahrať na detektíva a hľadať po meste (neviem či to bol zámer). Ak chcete mať prehľad o oknách a dverách v BB, vidieť detaily, tak kniha je super.
Banská Bystrica krása architektúry
Táto kniha patrí k tým, do ktorej som sa chodila pozerať veľmi často. Nádherne nafotená Banská Bystrica z rôznych netradičných uhlov a pohľadov. Veľmi pekná kniha. Má veľký formát, ale stojí za to. Za mňa super publikácia. Textu je tam pomenej, ide skôr o fotky.
Banská Bystrica
Ide o staršie vydanie, našla som v antiku. Je tu veľa fotiek, hlavne čierno-bielych. Kniah je z roku 1974, takže text nie je práve aktuálny. Mne išlo skôr o fotky. Ja som našla knihu aj s vloženým textom v azbuke. Citujem: "Kniha, ktorú beriete do rúk, Vám bude prostredníctvom farebných a čiernobielych fotografií rozprávať o meste nad Hronom, meste starej slávnej histórie a dynamického dneška." .... " .... atmosféru revolučného augusta 1944 približuje cez pamätné budovy, no predovšetkých cez veľkolepý Pamätník ..."
Z histórie a súčasnosti Banskobystrického okresu
Knihu mám z antikvariátu, takisto pomerne neaktuálne informácie. Publikácia je venovaná 45.výročiu SNP a je z roku 1989. Sú tu čierno-biele fotky a zopár farebných a veľa štatistík a informácii vyjadrených v %, ktoré sú už dnes neaktuálne.  Nájdete tu text ako "... od víťazného februára 1948, začal sa nevídaný rozvoj všetkých oblastí života okresu. ...." Opäť nechbýa azbuka a obsah je aj takýto: z dejín feudalizmu a kapitalizmu, revolučné robotnícke a komunistické hnutie v rokoch 1918-38 alebo všetky oblasti ako školstvo, kultúra, služby, obchod. Príde mi to ako taká tá kniha, ktorá musela vzniknúť a všetko vychváliť.
Radvanský jarmok história a tradícia
Malinká kniha o jarmoku. Názov presne vystihuje obsah knihy. Knihu som si kúpila na jarmoku asi pred 5 rokmi a podpísal mi ju autor a aj knieža z rodu Radvanský, ktorý bol vtedy v BB pri príležitosti začatia obnovy kaštieľa Radvanských a vydania tejto knihy. Kniha je veľmi pekne spracovaná, doplnená fotkami.


76 rokov Banskej Bystrice na pohľadniciach
Knihu som vyhrala. Opäť názov odzrkadľuje obsah t.j. kniha je plná fotiek pohľadníc. Nechýba ani text. Asi by som si ju ale nekúpila. Dozviete sa z nej ako vyzerali jednotlivé miesta v BB.
Čak si z Bystrici?
Táto kniha je tenučká, ale pobavila ma na celé hodiny. Je tu slovník našich výrazov, ktoré som si až vďaka tejto knihe uvedomila, že sú nárečové :D nájdete tu krátky popis ako spoznáte Bystričana a prečo sa stretávame pod vežou. Super kniha naozaj, ale asi ju porozumie iba človek, ktorý v BB niekedy žil, alebo sa s Banskobystričanmi stretáva a pozná použitie niektorých výrazov. 

Pomníky, pamätníky a pamätné tabule
Parádna kniha. Je plná fotiek a informácii všetkých pomníkov, pamätníkov a pamätných tabúľ v BB. O niektorých som ani netušila a išla som si po prečítaní osobne pozrieť. Chodila som roky okolo a nikdy som si napríklad nevšimla bustu v Národnej ulici. Veľmi zaujímavá kniha. 
Mestský hrad v Banskej Bystrici
Knihu som si kúpila hneď ako sa dostala do predaja a hneď v ten deň aj prečítala. Super. Plná historických a zaujímavých informácii, fotiek a faktov. Veľmi pekná publikácia dozviete sa veľa info a aj také, ktoré ešte neboli v knihách publikvoané.
Korene medeného mesta
Túto knihu som dostala, ale priznám sa, ešte som nečítala. Je tam skôr iba text a veľa histórie. Teším sa na ňu.
Zlatý vek medeného mesta
Túto som takisto nečítala, ale prečítam :) a potom doplním ku všetkým trom info.
Banskobystrické kiná v čase - čas v kinách
Joj a do tretice - nečítaná, darovaná. Ono to bolo tak, že som na Vianoce dostala 3x knihu Korene medeného mesta, tak som si ju bola vymeniť 2x a ten predavač sa už smial, že mi o chvíľu nebude mať čo ponúknuť. Kniha mapuje hlavne kiná a aj amfiteáter. Teším sa na ňu.Po stopách Dominika Skuteckého
Táto kniha ani tak nie je o BB ako o BB umelcovi a maliarovi Dominikovi Skuteckom. Kniha je veľmi pekne napísaná a zaradila som ju sem preto, lebo sa v nej dočítate aj o Vile Dominiak Skuteckého, t.j. dom v ktorom býval, dnes je spolu so záhradou kultúrnou pamiatkou a sídli tu Stredoslovenská Galéria.
Sedem divov Banskej Bystrice
Ide o brožúrku, ale veľmi pekne spracovanú. Dostala som ju od kolegyne, takže vám neviem napísať, kde sa dá zakúpiť, ale isto v informačnom centre budú vedieť.
Banská Bystrica from Heaven
Tú som zabudla odfotiť dopĺňam z webu fotku. Kniha je plná krásnych leteckých záberov o text tu nejde. Knihu som dostala od jednej čitateľky a rada s v nej listujem.
aktualizované 1.12.2019

Banská Bystrica
Táto kniha je podobná ako vyššie spomínaná s takmer rovnakým obalom. Je plná dobových fotiek, informácií. Ide tu hlavne o dobové fotky. Sú veľmi pekné, nájdete tu napríklad aj fotku, keď bol mariánsky stĺp premiestnený v hradnom areáli. Fotil to asi nejaký cool fotograf, ktorý sa snažil zachytiť Banskú Bystricu umeleckým spôsobom a takmer na každej fotke je viac stromu a konárov ako budovy :) ale fotky sú zaujímavé.

foto: © Ivana Klepáčováfotky nie je možné použiť, kopírovať a ďalej šíriť bez súhlasu autorky

 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)