Na slávnosti v Detve som sa tešila. Kamarátka, ktorá tancuje v súbore a pravidelne tu vystupuje, mi povedala, že je to jej srdcovka. Naplánovala som teda cestu a vybrala som sa tam. Predpoveď počasia nebola priaznivá a vopred som vedela, že má pršať, ale bolo mi to jedno. Neskôr som sa dozvedela, že práve počas slávností, takmer vždy prší. Počasie ma neodradilo, zbalila som si dáždnik, pršiplášť, obula nepremokavé topánky a teplejšiu bundu. Slávnosti trvali asi tri dni, ja som si vybrala sobotu. Cesta bola celkom dlhá, ale ubehla mi rýchlo, cestovali sme autobusom. Ako prebiehali slávnosti a či sa mi na nich páčilo sa dočítate v článku. Budem rada, ak mi napíšete ako sa páčilo vám. Inšpirujte sa.

Na slávnosti sme išli autobusom. Cesta z BB trvala asi 2 hodiny a autobus nás vyložil takmer až pri areáli, kde sa začínali trhy. Detva ma prekvapila svojou veľkosťou. Je to také malé mesto nie dedina. Až tam som pochopila prečo funguje kyvadlová doprava. Uchodili by ste sa. Vystúpili sme na námestí a išli v smere šipiek. Hneď ma nemilo prekvapili kolotoče. Hovorím si, že to snáď k tomu nepatrí, ale patrilo. Potom to pokračovalo stánkami s balónmi, lacnými výrobkami s označením made in china, robil si tu kampaň Kollár (na moste, kde bolo najužšie miesto a každý tadiaľ musel prejsť). Ďalej pokračovali stánky v indiánskom štýle, kde tu sa mihol slovenský výrobok a po asi 20 minútach blúdenia som sa jednoducho opýtala, či je tu niekde amfiteáter alebo sme sa ocitli na úplne inej akcii. Ubezpečili ma, že sme správne a amfik je na konci tohto chaosu. 


Najviac som bola zhrozená, keď som videla stánky s vyšívaným oblečením. Opýtala som sa z akého regiónu je výšivka, lebo bola veľmi zvláštna. Povedali mi, že zo žiadneho, že to je univerzálna výšivka, aby si ľudia nemuseli kupovať na každú slávnosť novú blúzu a mohli jedno využiť na všetky. Skoro som odpadla a chvíľu som sa na predajcu pozerala, či si náhodou so mňa nerobí srandu. Neviem ako ostatní, ale ja som tam išla hlavne preto, lebo som chcela vidieť podpolianske výšivky, kroje, jedlo, tradície a očakávala som, že tu budú výšivky iba z Podpoľania, prípadne aspoň identifikovateľné regióny zo Slovenska. V ďalšom stánku mi na otázku, či je to výšivka zo Slovenska odpovedala pani so silným maďarským prízvukom “ja tu len predávať, nerozumieť”. To bola ďalšia facka. Potom som už bola nervózna a iba som tak prechádzala. Našťastie som uvidela trošku folklóru a tradícii, takmer pred amfiteátrom. Podpoliansky dvor, kde boli rôzne ukážky krojov, domu, dvora a fotky. Potešila som sa. Potom nasledovalo menšie pódium, kde prebiehali rôzne ukážky tancov a práve som chytila výklad o svadobnom kroji, čo bolo zaujímavé. Dali sme si niečo chutné na obed z lokálnych špecialít, kávu a začalo pršať. Nestihli sme prejsť ani k pokladni a kúpiť si lístky, čo bolo asi aj dobre, lebo si neviem predstaviť, ako by som tam v daždi sedela. Program zrušili a dážď utíchol asi o 30 minút. Program vraj pustili až večer o ôsmej a samozrejme vracali aj peniaze. Potom sme sa kúsok vrátili, ale program nepokračoval. Vybrali sme sa na námestie na autobus. Opäť prestalo pršať a započuli sme, že na námestí prebieha program. Potešila som sa, prebiehala tam prehliadka krojov. Nižšie si môžete pozrieť ukážku. Nasledovala prehliadka v dome kultúry resp. v reštaurácii (už neviem presne) moderného prevedenia dobových krojových súčiastok. V podstate sme sem išli práve kvôli týmto prehliadkam, takže účel splnený. Prehliadky trvali asi 1,5 hodiny. Z tej druhej prehliadky nemám veľa fotiek, žiaľ im začalo pršať, takže sa to na rýchlo presunulo do interiéru. Videá ste však mohli vidieť na mojom instagrame. Modely na prehliadku navrhla banskobystrická módna dizajnérka a so šitím modelov jej pomáhala moja mama, preto sme sa išli pozrieť na výsledné prevedenie a nastylovanie. 

Takže za mňa je Detva o biznise a nie o ukážke tradícii a krojov, žiaľ bola som sklamaná. Na budúci rok tam ale chcem ísť opäť a pôjdem rovno na amfik a vypočujem si zopár súborov. Podobne, skôr o biznise ako tradíciách, je to vraj aj v Terchovej a Východnej. Nebola som tam, preto nehodnotím iba konštatujem. Takže zatiaľ sú TOP slávnosti v Heľpe, potom je to Pohorelá (o nich ešte len budem písať), Zvolen bol fajn len som veľa nestihla (keďže to bolo v prac.dni) a na konci Detva.

foto: © Ivana Klepáčováfotky nie je možné použiť, kopírovať a ďalej šíriť bez súhlasu autorky


 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

One comment

síce nie som nejaký nadšenec folklóru, ale vyzerá to ako super akcia 🙂

WHEN PIGS FLY

Leave a Reply