Riflovú sukňu som chcela už dlho. Túžila som po tmavšej modrej, ale tie boli väčšinou vyšúchané takmer až do biela, čo sa mi nepáči. Vo výpredajoch som objavila túto svetlomodrú. Mala dĺžku pod kolená a nezapracovanú dĺžku. Stála asi 8 EUR, sadla mi perfektne, tak som si povedala, že si ju upravím. Doteraz nerozumiem, prečo ju takto predávali. Už len počas toho ako som s ňou pracovala, sa mi vyvliekli nitky zo spodnej časti. Sukňa bola isto pratá (rôzne odtiene modrej sa získavajú praním látky) zapracovaná a následne ju vrátili do pôvodného stavu. Zvláštne. Pri tejto príležitosti som sukňu aj skrátila. Skrátiť sukňu je veľmi jednoduché. btw. áno, áno, sukňu “predtým” som zabudla na sebe odfotiť, tak som ju na konci iba pripla špendlíkmi.  Inšpirujte sa.

Potrebujeme:
  • sukňu 🙂
  • veľké nožnice
  • krajčírsky meter (najlepšie drevený)
  • krajčírsku kriedu
  • špendlíky
  • šijací stroj, prípadne ovládať pekný ručný steh
Postup:
Ako som spomínala sukňa vyzerala takto. Asi je to nejaký efekt, ktorý je obľúbený medzi určitými skupinami ľudí. Ja m nerozumiem a už sa ho ani nesnažím pochopiť. Ak by ste chceli iba upraviť dĺžku bez skracovania, stačí odstrihnúť nitky. Následne zohnúť spodnú časť podľa naznačených čiar (to sú tie ktoré vznikli pri úprave farby). Zašpendliť, prišiť a je to. Ak ju chcete aj skrátiť tak postupujte nasledovne.
Sukňu zložte bokmi k sebe t.j. na jednej strane budete mať zips a na druhej zadnú časť. Ako vidíte sukňa je krivá resp. to asi bol želaný efekt. Urobte rovnú čiaru a vyznačte ju kriedou.
Potom odstrihnite. Pôjde to trošku ťažšie na spojoch, ale potrápte sa :). 
 
Potom ju zohnite a prišpendlite. Btw. v tomto kroku sa môžete rozhodnúť, či chcete rozparok vpredu alebo vzadu. Ja som si nechala vpredu. Každopádne si nejaký nechajte, lebo sa vám v sukni nebude dať chodiť. 
Potom už iba zašiť. Ja som šila na stroji a použila som špeciálnu ihlu na riflovinu  (sú označené JEANS alebo 100) a takisto aj pevnejšiu niť (tá sa tiež predáva špeciálne na riflovinu). Opúť to na spojoch pôjde trošku ťažšie, ale potrápte sa 🙂
 
Zbytky nevyhadzujte, tie môžete využiť na niečo do budúcna, ale je to na vás 🙂

Voilá, sukňa je pripravená na outfit s opleckom z bacúšskeho kroja. 

foto: © Ivana Klepáčováfotky nie je možné použiť, kopírovať a ďalej šíriť bez súhlasu autorky

You May Also Like

Leave a Reply