Do svojho bazáru som zaradili kúsky, ktoré mi nesadli. Šaty, sukne, kabát. Niektoré sa podarilo posunúť k vám, niektoré však zostali v bazáre. Na pár kúskov som mala zálusk ja resp. chcela som ich prešiť. Povedala som si, že to nechám “na osud” buď sa vám zapáčia alebo nie a prerobím ich. Prvý kúsok boli kockované šaty, ktoré sme prešili na sukňu, druhý sú tieto šaty a ešte mám v zálohe červenú sukňu a možno niečo vymyslím aj z týchto kúskov TU a TU. Na prvý pohľad možno nie je až tak viditeľná zmena na týchto krásnych žltých šatách. Pozrite sa lepšie :). Rukávy zmizli, pribudli volány a trošku sme ich korigovali aj v páse. Hlavný dôvod tejto úpravy bolo to, že mi boli šaty krátke a nemám rada dlhé rukávy. Ako sme sa s nimi pohrali si môžete prečítať a pozrieť v tomto článku. Pozrite si aj VIDEO z fotenia hotového modelu, ktorého autorkou je Lussy. Inšpirujte sa.

Prvý krok bolo páranie. To robím najradšej. Najčastejšie páram oblečenie pri milovanom Hercule Poirot alebo slečne Marplovej a naraz aj tri kusy. Odpárala som rukávy, volány z rukávov a gumičku v páse, ktorá mi bola úzka a bola aj zle našitá a deformovala šaty. Keď mám všetko vypárané, tak látku zbavím nitiek, vyžehlím a nafotím 🙂 🙂 (to fotenie môžete preskočiť). Keď vidím látku vyžehlenú, mám jasnú predstavu, koľko látky môžem využiť na svoj zámer a úpravy.
Z volánov, ktoré boli na konci rukávov ako zvony, sme urobili mini rukáv. Na jeden rukáv stačila polovica z pôvodného volánu. Našili sme ich na hornú časť resp. nespájali sme ich pod pazuchou. Volán sme prišpendlili a potom dotvorili priamo na mne, aby neodstával a pekne kopíroval rameno. 
Z rukávov (bez volánov) sme vytvorili dlhý pár. Šírka bola maximálna akú nám zvyšky z rukávov dovolili. Zošili sme ich dokopy. Tým, že sme z pásu vytvorili volán resp. sme ho nariasili, spoje nie sú až tak viditeľné. V tomto prípade nie je priestor na hranie sa na spájanie jednotlivých vzorov, pretože pri prešívaní som rada, keď mi vydá z látky to čo chcem. Na vzory veľmi nehľadím. Iba vtedy ak mám dostatok látky. 
Pás som zaendlovala t.j. obnitkovala na overlocku a vyžehlila som ho. Potom nastúpila mama :). Prešila pás elastickou niťou a vytvorila takéto riasenie. Potom ho prišpendlila na vopred pripravenú dĺžku t.j. zaendlovanú, a zašila.  Voilá, týmto sa šaty predĺžili o cca 6 cm, čo bolo paráááádne a nebudem mať problém nosiť ich aj do práce.

V páse sme prešili gumičku tak, aby ma netlačila a nedeformovala šaty.

Potom mama ešte začistila rukávy resp. ich obšila látkou, aby boli pekné a nepárali sa. A šaty sú na svete. Júúúú teraz majú romantický vzhľad, milované volány a úplne ich zbožňujem. Už si pod ne iba ušijem (resp. mama ušije) spodničku a je to. Trošku presvitajú a naposledy sme usúdili, že nebudem každé šaty podšívať, ale ušijeme jednu telovú spodničku a  budem ju môcť nosiť pod viaceré modely.
Čo poviete na túto zmenu? Páči sa vám? Tieto šaty resp. látka mala ešte jednu veľkú chybičku krásy, a to to, že látka bola potlačená iba z jednej strany a z druhej bola biela t.j. neustále sa prevracali zvonové rukávy a nepáčilo sa mi to. 

foto: © Ivana Klepáčová

VIDEO:

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply