ŠITIE: biele popolnočné šaty podľa modelu Vivienne Westwood

Kolegyňa Miška sa opäť zverila do našich rúk, resp. do rúk mojej maminy, ja som tento krát toho veľa neurobila ani nepomohla, iba som koordinovala stretnutia a dolaďovala detaily na skúškach. Tento krát išlo o popolnočné šaty na jej veľký deň, svadbu. Ak si spomínate, Miške sme šili krásne modré šaty a predtým aj béžové šaty so zlatým nádychom. Jedného dňa mi volala Miška, "neviem nájsť žiadne pekné svadobné šaty". S tým, že sa Miška pohráva s myšlienkou dať si ušiť svadobné šaty na mieru sme vedeli už niekoľko mesiacov vopred, jediné do čoho sa nám nechcelo ísť boli "veľké" šaty s niekoľko desiatok metrov tylu. Nakoniec Miška šaty našla, stačilo vymeniť snehobielu farbu za iný odtieň.  Popolnočky sme začali šiť asi týždeň-dva pred svadbou, bola to výzva. Predstava bola jasná, šaty ako mala na plese Miša Kocianová, podľa modelu Vivienne Westwood. Keď som ich uvidela ja, tak som povedala, že sa radšej opýtam maminy, aby som jej nesľubovala nesplniteľné. Ako to dopadlo? Čítajte ďalej.

Ako vidíte, tak šaty sú na svete, predchádzala tomu diskusia, či budú vyzerať rovnako aj na inom type postavy. Miša Kocianová má skoro dva metre a je poriadne štíhla. Naša Miška má výšku okolo 160 cm (ospravedlňujem sa ak som ti ubrala centimetre) a pekné ženské tvary. Nebola som si istá, či je to správny model a hlavne som nechcela, aby bola Miška sklamaná, ak by nevyzerali tak ako na Kocianovej. Myslela som si, že riasenie a svetlá farby iba pridá opticky na objeme a nebude sa v nich cítiť dobre. Vopred sme prediskutovali všetky možnosti a Miška sa rozhodla, že to riskne. Túžila po nich a mala ich vyhliadnuté už poriadne dlho. 
Dohodli sme prvé stretnutie, Vybrali sme látku, presne neviem ako sa volá, ale je veľmi príjemná na nosenie, nekrčí sa veľmi a krásne padá resp. sa prispôsobí pohybu (ak viete čo tým myslím). Model som si vygooglila a zistili sme, že sú nariasené aj v oblasti zadku a majú vlečku. Nevedela som si predstaviť ako bude so všetkými tancuchtivými hosťami Miška na svadbe tancovať bez toho, aby ju v tanci neobmedzovala vlečka. Vymysleli sme to nakoniec veľmi rafinovane. Do nazberkanej časti na boku sme našili malý priesvitný gombík a z vnútornej strany vlečky sme na jednu stranu prišli ušku resp. vyrobili. Keď bola vlečka odopnutá nebolo vidno ani gombík ani uško. Uško sme však neprišli do stredu (ako to je na svadobných šatách s vlečkou) ale na bočnú stranu a všetko sme vopred vypočítali tak, aby vzadu vzniklo oku neprekážajúce riasenie a hlavne, aby Miške nebolo príliš vidno nohy resp. aby to nebolo nevkusné, že jej na jednej strane trčia nohy po stehná. 
Model od VW bol iba ako predloha, trošku sme upravili výstrih, ramienka, všetko sme prispôsobili Miškinej postave a urobili sme namiesto skladania (ako to má VW) vodu t.j. veľký výstrih alebo ako to povedať, ktorý sa len tak pustí a vytvorí efekt (pol)kruhov vo vode :). Na prvej skúške sme prispôsobili výšku a hĺbku záhybov na boku tak, aby to vyzeralo pekne vpredu aj vzadu, aby nevytvárali ani väčší zadok ani bruško. Btw. šaty sú v páse prestrihnuté a  zips je cca do polovice zadku vzadu. Zips nás trošku limitoval vo výške a množstve záhybov. Keď si Miška už na prvej skúške obliekla šaty, hovorím si "wow". Mama odviedla úžasnú prácu a Miške skutočne pristali. Vôbec jej nepridávali opticky na objeme, tak ako som si na začiatku myslela, naopak ju predĺžili a krásne vyformovali postavu a prekryli aj bruško, s ktorým Miška ešte stále nebola spokojná (po pôrode) za mňa vyzerá fantasticky.  Na svadbu som bola pozvaná aj ja a po pol noci som Miške pomohla so stylingom aj s úpravou šiat priamo na postave. Keďže som nemala blesk a zábava bola v plnom prúde, mám iba pár použiteľných fotiek a jednu z nich vám prikladám aj s manželom. Fotky sú zverejnené so súhlasom Mišky a Mirka (verím, že si na ten súhlas spomínajú :D :D ). Nakoniec sme na poslednú chvíľu ušili aj motýliky pre ženích a malého Dávidka.
Tak ktoré šaty sa vám páčia najviac? Modré, béžové alebo biele?
 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

2 komentáre:

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)