ŠITIE: bodkované šaty z tylu a úpletu v štýle 20.rokov // jedny šaty nikdy nestačia

Od kedy sa zaujímam o históriu módy, tak odvtedy milujem obdobie 20-30. rokov. Rovné strihy, predĺžená línia, nevýrazný pás resp. znížený pás kdesi k bokom, volány, bodky a padavé materiály. Film Veľký Gatsby som videla nespočetne krát a takisto aj seriál Poirot pozerám hlavne kvôli kostýmom a dobovým scénam. Od kedy som si prvý krát obliekla šifónové šaty áčkového strihu s volánom v spodnej časti, bez výrazného pásu, tak som chcela tak som takých šiat chcela viac. Preto sme ušili rovno dvojo šiat v trošku modernejšom prevedení. Inšpirujte sa.Na šaty sme použili bodkovaný jemnučký tyl. Tyl kúpite v rôznych hrúbkach a používa sa aj na svadobné šaty resp. aj ako spodnička, aby sukňa pekne stála. Nevedela som sa rozhodnúť, ktorá farba sa mi viac páči, tak sme kúpili rovno dve. Tmavomodrú a tykrysovú. Kedže je tyl priesvitný, dokúpili sme aj spodničku. Opäť som mala veľkú dilemu, či siahnuť po farbách látky alebo ísť do kontrastu. Rozhodla som sa pre kontrast. Pôvodný plán bol taký, že spodnú časť a vrchnú časť šiat ušijeme zvlášť a budú sa dať kombinovať t.j. nosiť na viac variant. Vybrala som maslovú a jemnú ružovú - popol z ruží. V hlave som mala viacero modelov, ale konečné rozhodnutie padlo až pri strihaní látky, tak ako to je u mňa zvykom. 
Nakoniec sme sa rozhodli, že spodnú časť šiat pevne prišijeme k vrchnej tylovej časti, pretože by to bolo nepraktické a neustále by som sa musela kontrolovať, či mi netrčí spodná časť pri výstrihu a podobne. Spodnú časť sme strihali do áčka a dĺžka bola cca o 4 cm kratšia ako dĺžka vrchnej bodkovanej časti. 
Z tylovej časti mama vystrihla vrchný diel, dva volány a rukávy. Šitie bolo tento krát v jej réžii a ja som pomáhala so strihaním, endlovaním, žehlením a podobne. Najdôležitejšie je určite ši dĺžku horného dielu, ktorý bude siahať až tam, kde chcete aby začínali volány. Potom je potrebné rozhodnúť akú chcete šírku volánov. Rukávy som nakoniec zvolila voľné a stiahnuté do gumičky. Ukončiť rukáv môžete aj manžetou alebo volánmi.
Najprv som zvolila dva rovnako široké volány, no potom, keď som si šaty obliekla, tak som sa rozhodla, že jeden volán bude užší a spodný širší. Šaty sa mi páčili aj bez rukávov, ale sú na jeseň a zimu, takže rukávy rozhodne boli potrebné, aj keď možno až tak nezahrejú. 


Takto šaty vyzerali rozdelené na dve časti. Nasledovalo spájanie dokopy v prieramkovej časti. Pri tomto som nebola, robila to mama, a trvalo to celkom dlho. Sama by som to robila predpokladám ešte teraz :D. Následne sa našili rukávy a šaty boli hotové. Znie to, že to bolo easy, ale šili sme ich celý deň. Endlovanie, strihanie aby boli zošité časti s rovnakou záložkou (lebo ich bude vidno), zašívanie spodného lemu, ktorý bol naozaj širokánsky, hľadanie vhodnej gumičky do rukávov (lebo aj tú bude vidno, kedže je látka priesvitná), vyrovnávanie a riasenie volánov cez elastickú niť, neustála výmena ihlí, lebo jedna nechcela šiť úplet a druhá tyl. Ak si všimnete tak bodky na tyle sú vypuklé, takže to bola "zábava" s tými ihlami. Potom zapracovanie prieramkov a prichytenie aj spodnej časti šiat a zapracovanie výstrihu a okrem ihlí sme menili aj farbu nití, čo takisto nie je žiadna sranda. Práca na celý deň. 
Voilá šaty boli na svete a aj keď priťahujú pohľady ľudí, dovolím si tvrdiť nechápavé, alebo zaskočené alebo s otázkou, nosím ich veľmi rada :). Šaty sú úžasne pohodlné a vhodné aj na slávnostnejšie príležitosti, ale ja ich nosím normálne do práce :) s náhrdelníkom, brošňou, lodičkami, balerínami, rôzne.
Pri tykrysových šatách bol postup úplne rovnaký. Tieto však mali už iba jeden širší volán.
Podšívka bola maslový úplet.

... a takto vyzerajú hotové ...
Ktoré sa vám páčia viac?
 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)