Rok 2018 bol veľmi bohatý na cestovanie, nové zážitky, nové priateľstvá, spoznávanie a venovanie sa samej seba a veľa “po prvýkrát”. Po prvýkrát som bola na miestach, na ktoré chodia ľudia bežne resp. aspoň som to vydedukovala z reakcií na články a fotky na instagrame. Btw. na instagrame nájdete aj videá z výletov. Napríklad som bola prvýkrát pri Balatone, v Chorvátsku alebo v Španej Doline. Podľa mňa však nikdy nie je neskoro. Tento článok, ako to už z názvu vyplýva, zameriam na cestovanie a zaujímavé miesta, ktoré som za rok 2018 navštívila. Na začiatku roka 2018 som si dala záväzok, že budem cestovať viac po Slovensku a navštívim aj viac zámkov/hradov/kaštieľov na Slovensku. Veď ich tu máme tak veľa a ja som ich navštívila tak málo. Prečítajte si kde všade som bola a inšpirujte sa pre svoje budúce cesty.


// TalianskoV Taliansku som bola v tomto roku dvakrát. Splnila som si svoj sen a vo februári som s Lussy cestovala na ostrov Buráno, Muráno a do Benátok na slávny karneval. Ostrovy boli očarujúce a benátsky karneval dychberúci.  Je to len pre silné žalúdky, pretože som nikdy v živote nevidela tak veľmi veľa ľudí na jednom metri štvorcovom. Nedalo sa tam poriadne chodiť, jednoducho ste išli tam kde išiel dav, a rady na pamiatky boli na niekoľko hodín. Kedže som už v Benátkach bola, tak som išla cielene na pamiatky, na ktoré som sa rok predtým nedostala a s Lussy sme chceli skôr nasávať atmosféru ako sa hnať po meste. Veľa sme fotili, ale boli sme aj poriadne vyčerpané. Druhý krát som sa do Talianska vrátila cez Veľkú Noc. Konkrétne som navštívila Toskánsko a mestá Pisa, Lucca, Volterra, San Gimingano, Monteriggioni a Siena. Tento zájazd som absolvovala sama, no hneď druhý deň som sa zoznámila s Róbertom a Jozefom, s ktorými som bola prakticky až do konca a výlet sme si parádne užili. Bola to zaujímavá skúsenosť, ktorá ma presvedčila o tom, že ak niekde chcem ísť, tak mi v tom nemôže brániť to, že “nemám ísť s kým”. Jednoducho choď a niekoho už stretneš. Potvrdilo sa mi to aj v decembri, ale o tom neskôr. Toskánsko bolo nádherné a prvýkrát som zažila pocit “tu a teraz”. 

// RakúskoDo Rakúska som sa dostala viackrát. Prvýkrát na výstavu orchideí. Tento zájazd bol spojený aj s návštevou čokoládovni v Kitsee a kláštora Klosterneuburg. V júni som bola opäť na výstave, ale tento krát ruží a cestou sme sa zastavili na zámku Mayerling, kde zomrel Rudolf, habsburský korunný princ. Obidva zájazdy boli skvelé a mám z nich veľa pekných spomienok a fotiek. Btw. už aj sprievodkyňa sa ma pýtala “Neboli sme už spolu niekde na zájazde?”. Haha boli boli a viackrát.


// PoľskoV Poľsku som bola opäť sama, ale v autobuse som stretla známe tváre, takže som až tak sama nebola :D. Prvá zastávka bola na trhoch Nowy Targ, kde som bola po prvýkrát. Ani ako dieťa som tam nikdy nebola, vždy tam zobrali najstaršieho brata. Asi som o veľa neprišla, pretože to bolo nenormálne veľké, a keď som si nič konkrétne nechcela kúpiť, tak som sa tam už ku koncu aj nudila. Samozrejme sa tam dá kúpiť oblečenie, topánky a krowky, ale veď to poznáte. Potom sme boli v mestečku Zakopané a pozreli sme si Tatry z druhej strany. Mali sme šťastie na nádherný výhľad. Vtedy som trošku ľutovala, že som bola lenivá a nezobrala som si travel zoom.

// Česká republikaV ČR som bola opäť s Lussy. Tentokrát sme si pozreli zámky Lednice a Valtice. Nááádhera nááádhera nááádhera. Valtický bol o trošku viac dychberúci ako Lednický. Určite by som sa sem ešte vrátila a urobila si krásne fotky do outfit príspevkov v tomto areáli. Predpoveď počasia bola zlá, preto sme sa tak aj obliekli, a nakoniec bolo slnečno. Vlastne pri všetkých cestách, okrem mestečka Volterra, nám počasie prialo.

// MaďarskoV Maďarsku som bola v roku 2018 dvakrát. Raz v lete v Budapešti a pri Balatone a druhýkrát v zime na vianočných trhoch v Budapešti. V Budapešti som dávno nebola a už som aj zabudla aké je to krásne mesto. Bola som očarená. Krásne je v lete aj v zime. Balaton bol poriadne rozbúrený a nedalo sa kúpať, ale celkom mi to vyhovovalo. Netušila som ako je tam krásne a pokojne by som tam išla aj na viac dní.

// Chorvátsko


Do Chorvátska som sa dostala v decembri. Navštívili sme vianočné trhy v Záhrebe. Trhy získali ocenenie “najkrajšie trhy v Európe” a veru zaslúžené. Na výlete som sa zoznámila s Danielou a Miriam a už teraz si plánujeme rovnaký výlet aj o rok. Záhreb bol skvelý a vrelo vám ho odporúčam.
// Slovensko a nové zážitky, skúsenosti


Na Slovensku som strávila väčšinu času a zažila aj väčšinu zážitkov. Úplne všetko, čo som stihla navštíviť ani nemám na blogu, skôr v pamäti, ale k miestam, ku ktorým existuje aj online článok, vám dám odkaz do textu. Navštívila som Banskú Štiavnicu, kde som bola už toľkokrát, ale nikdy nikto so mnou nechcel ísť na hrady. Tento sen mi splnila Janka, vlastne ona mi splnila viacero cestovateľských snov. Janka je moja kamarátka a fotografka zároveň. S Jankou a jej rodinkou sme boli aj v Španej Doline, kde som takisto bola po prvýkrát. So Simou sme navštívili Trenčiansky hrad, ktorý bol dlho na mojom top liste miest, ktoré chcem navštíviť. Do Trenčína som sa potom ešte vrátila na kurz Nikon. Článok napíšem budúci rok. Veľakrát sme boli na návšteve pri starkej na Bacúchu, pri kamarátoch v Tureckej, na svadbe kamarátov, kamarátky. Ďalej som bola v Hronseku, kde sme si pozreli hneď tri zaujímavosti. Drevený artikulárny kostol, Soosovsko-Géczyovský barokový kaštieľ  a Vodný hrad. Mohla som sa zúčastniť workshopu s thajským mníchom, prvého ročníka “Deň kroja” v Banskej Bystrici. Po asi 20 rokoch som bola na Heľpe, kde má rodinu starká. Absolvovala som súkromný kurz fotenia, ktorý ma naozaj veľa naučil. Splnila som si svoj sen a konečne som videla naživo obraz “Trh v Banskej Bystrici” od maliara Dominika Skuteckého. Absolvovala som kurz prvej pomoci, prvý krát som napiekla makrónky a pečiem ich už asi každý mesiac, lebo každému chutia :). Bola som so Simou na “Noc múzeí” a o pár dní aj na “Noc kostolov”, kde som sa zaľúbila do organovej hudby. Nadviazala som “spoluprácu” a v rámci dobrovoľníctva som mala možnosť fotiť na medzinárodnom organovom festivale v Banskej Bystrici. Bol to neuveriteľný reset pre hlavu a vždy som odtiaľ odchádzala s úsmevom na tvári. Bolo to spojenie príjemnej hudby a môjho hobby (foto+architektúra) raz do týždňa. No niečo úžasné. Potom som už fotila v rámci dobrovoľníctva až do konca roka a nadviazala “spoluprácu” so Stredoslovenskou galériou v Banskej Bystrici. Mohla som fotiť vernisáže, komentované prehliadky, workshopy. Popri svojej práci a blogu som zvládla odpracovať viac ako 50 hodín. Bolo toho neuveriteľne veľa a som za to všetko vďačná. Ďalej som navštívila Čerín, Vyhne a jedinú stavbu, ktorú na Slovensku postavil architekt Ladislav Hudec. Veľa zážitkov by som nezažila, keby som neprekonala svoj strach a nevystúpila zo svojej zóny komfortu. Strach je vždy najväčší nepriateľ a väčšinou je dobré nepočúvať ho, lebo vlastne sa bojíte niečoho, čo vlastne ani nikdy nemusí nastať. Teším sa na nové zážitky, ktoré mi ponúkne rok 2019. 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

One comment

Náádherné fotky 🙂 taky by mě takhle bavilo cestovat, tak snad 🙂

Přeji Ti krásný a úspěšný nový rok!
Nela z blogu Růžová rtěnka

Leave a Reply