V decembri som bola pár dní PN a nemala som chuť nič robiť. Teraz triedim fotky a zisťujem, že som zabudla zverejniť článok o vianočných trhoch v Budapešti a jesenný outfit príspevok, ktorý som zverejnila iba včera. Prečítajte si ako nám bolo krásne na vianočných trhoch v Budapešti, ktoré sme navštívili cestou zo Záhrebu. Zdržali sme sa tam iba dve hodiny, takže článok bude viac o fotkách ako o tipoch na lacné jedlo alebo punč :). Príjemné čítanie.
Po niekoľko hodinovej ceste zo Zahrebu sme sa zastavili, na približne dve hodiny, aj na vianočných trhoch v Budapešti. Mne úplne stačili aj tie v Zahrebe, ale prispôsobila som sa. Rozdelili sme sa na skupiny a vlastne každý mohol ísť kam chcel. Niektorí navštívili trhy iní išli po pamiatkach. My sme to skombinovali a išli sme najprv na trhy, a potom aj na pamiatky.


Ako prvé sme si určili miesto, kde sa stretneme. Zhodou náhod to bolo presne to isté miesto, ako v lete. Potom sme sa vybrali na vianočné trhy na Vörösmarty tér. Nájdete ho veľmi jednoducho, len my sme boli trošku popletené po dlhej ceste, tak sme sa skúsili opýtať okoloidúcich. Všetci boli turisti a nikto netušil o čom hovoríme. Nakoniec nám pomohla apka. Trhy sú aj na iných miestach. Tieto boli pred obchodným domom. Išli sme týmto smerom preto, lebo sme chceli navštíviť známu cukráreň, ktorá je najstaršia, ak sa nemýlim, v Európe, Gerbeaud Cukrászda. Cukráreň  je priamo na spomínanom námestí. 


Cukráreň je z roku 1858 a teda sa pripravte aj na dosť vysoké ceny. My sme chceli ochutnať slávny Gerbeaud koláč. Bolo nám jedno koľko stojí, len sme vedeli, že ho chceme. Stál ehm 8 EUR za 1 kus. Bola to pekne prehnaná cena, ale iba sme sa dobre nasmiali, pretože sme nemohli platiť oddelene iba spolu. Takže to celé skomplikovalo. Btw. koláč vyzerá presne ako doboška len je tam naviac ríbezľový lekvár. Mne osobne to nechutilo, bol príliš suchý a tá chuť ríbezlí v kombinácii s čokoládou mi vôbec nechutila. Nevadí, chcela som, ochutnala som.


Potom sme sa presunuli k bazilike sv. Štefana (Szent István Bazilika). Je najväčším rímskokatolíckym chrámom v Budapešti. Leží v peštianskej časti Lipótváros, jej mohutnú, monumentálnu kupolu vidieť z veľkej vzdialenosti. Je vysoká 96 metrov, čo pripomína milénium príchodu maďarských kmeňov do Karpatskej kotliny v roku 896. Chrám bol postavený v rokoch 1851-1905. Pôvodná kopula bola búrkou v roku 1868 úplne zničená, neskoršie ju prestavali v neorenesančnom štýle. Najznámejší jeho stavitelia boli József Hild a Miklós Ybl. vysvätený bol v r. 1905. V Bazilike sú uchované sochy, obrazy, maľby na skle významných maďarských umelcov, ktorí zobrazovali národných svätcov, stredovekých cirkevných hodnostárov. V kaplnke sa nachádza vzácna relikvia, nabalzamovaná pravá ruka prvého maďarského kráľa Štefana, neskôr vyhláseného za svätého. Do chrámu sa zmestí až neuveriteľných 8500 veriacich. Z veže baziliky je nádherný výhľad na mesto. Od júla do októbra sa každý pondelok od 19:00 hod. konajú orgánové koncerty.


Najprv sme išli na výstup do veže. Platiť sa dá iba v hotovosti a iba v HUF. Mali sme na výber, či chceme ísť pešo alebo výťahom. Vybrali sme si výťah a naspäť sme išli schodmi. Čas na prehliadku nie je limitovaný, jediné čo si musíte sledovať sú otváracie hodiny (ale myslím, že vás tam nenechajú). V zimnom období je všetko otvorené kratšie, niekde iba do 16.00. Z veže je nádherný výhľad na celú Budapešť. Potom sme išli na prehliadku baziliky zvnútra. Je sprístupnená trošku dlhšie ako veža. Nie je tam žiadne vstupné, no pri vstupe stojí chlap, ktorý vás doslova núti niečo prispieť. Slušne som sa opýtala, že koľko je vstupné, povedal, že nie je, tak som pokračovala. Potom na mňa zvýšil hlas, že tam mám jednoducho niečo hodiť. Spýtala som sa ho či je to dobrovoľné a opäť iba zopakoval, že tam mám niečo hodiť. Bol veľmi nepríjemný, zvyšoval hlas a dosť výhražne sa na mňa pozeral. Neodpovedal mi vôbec na otázku, stále hovoril iba to isté “vhoďte tam jednoducho niečo” a dobre, že ma nevyhodil odtiaľ. V podstate všetkých donútil vhodiť niečo, prišlo mi to maximálne choré a z princípu som tam nič nedala. Myslite si o tom čo chcete, ale keď je niečo dobrovoľné, tak k tomu nemá nikto prečo nútiť a dobre že sa nevyhrážať. Bazilika je nádherná aj zvnútra. Časť nie je sprístupnená resp. sprístupnená je iba pre miestnych sprievodcov a turistov. Dá sa však pekne vidieť celú baziliku aj zo zadnej časti, nemusíte byť priamo pri oltári. 


Potom sme sa už premiestnili na trhy pred bazilikou, kde sme čakali na rozsvietenia stromčeka a 3D projekciu priamo na bazilike. Bolo to skutočne krásne. Potom sme si dali punč, ktorú nám servíroval asi najhorší predavač akého som kedy zažila. Bol otrávený z ľudí, rozprával sa s nami ako keby sme sme ho neskutočne otravovali, bol fakt nepríjemný. Ovocie nám do vína doslova hodil a ošpliechal všetko naokolo. Pár sekúnd sme chceli odísť, ale nechcelo sa nám vystáť ďalší rad, tak sme zaplatili a odišli. Potom sme si dali ešte haruľu a naše žalúdky rezignovali. Zlá kombinácia sladké víno a mastná haruľa. Na trhoch bolo poriadne veľa ľudí, ale aj dostatočne veľa miesta na sedenie. Po dvoch hodinách sme išli opäť na autobus a smer Slovensko. Tieto trhy boli pre mňa, po tých v Zahrebe, také obyčajné, ale bolo tam príjemne a zažili sme super chvíle.

Na záver ešte zopár fotiek: 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

One comment

V Budapešti jsem letos také byla a neskutečně se mi tam líbilo. Ten pohled na celé město z vrcholu baziliky byl k nezaplacení 🙂

Leave a Reply