Bolo to ešte v lete, kedy ma oslovila Veronika z CEWE Fotolab s ponukou na spoluprácu. Táto spolupráca však bola úplne iná ako ostatné a nesmierne ma potešila. Išlo o vedenie workshopu, na ktorom som mohla naplno využiť svoju kreativitu a naučiť ľudí ako si vyrobiť niečo pekné za minimálne náklady. Poslala som Veronike niekoľko návrhov a nakoniec sme sa rozhodli pre fotorámiky, ktoré sa dajú vyrobiť z kamienkov, drôtu a drevených paličiek z nanuku. Kúpila som všetky potrebné pomôcky a postupy najprv doma otestovala a vyrobila niekoľko variácií ako sa dajú rámiky ešte ozvláštniť. Táto spolupráca ma veľmi tešila, robilo mi radosť, keď sa zastavovali deti aj dospelí a mali chuť niečo vytvoriť a hlavne boli ochotní stráviť v mojom stánku 20-30 minút. DIY návod som nafotila a článkom sa môžete inšpirovať pri výrobe napríklad vianočných darčekov. To či iba kúpite všetko potrebné a vytvoríte kreatívny balíček alebo rovno rámiky vyrobíte a obdarujete nimi niekoho je len a len na vás. Btw. mňa by potešil ten kreatívny balíček a možno pribalený návod ako na to 🙂 Poďme na to.

Ako prvý si vytvoríme fotorámik z drevených paličiek a na tento rámik budeme potrebovať tieto pomôcky:
  • drevené paličky – pôvodne som chcela použiť paličky na nanuky, ale nenašla som, tak som kúpila v lekárni 100ks lekárskych paličiek – 1ks stál 0,01 ks
  • tavné lepidlo v pištoli
  • farebné paličky – tie som našla v panta rhei ale boli drahé, preto odporúčam tie bezfarebné, prípadne si namaľovať paličky farbami na drevo
  • ozdobné lepiace pásky
Postup nie je veľmi zložitý:
Najprv si vedľa seba poukladajte paličky, ktoré vytvoria zadnú stranu rámika. Množstvo paličiek závisí od veľkosti fotky, ktorú chcete do rámika dať. Paličky môžete ukladať po výške aj po šírke, ako len chcete. 
Dôležité je, aby paličky, ktoré budú tvoriť rám, pokryli všetky spodné paličky. Preto neodporúčam väčšie fotky ako 10×15, a aj tie som musela trošku odstrihnúť. Druhý krok je teda vytvorenie rámu. Pomocou tavného lepidla prilepte najprv bočné strany na rámik a potom na krajoch paličiek, ktoré sú prilepené, prilepte okraje ďalšej vrstvy. Ako keby ste stavali pyramídu.
Ak zvolíte menšie fotky, tak môžete nechať takto pretŕčať strany okraja rámiku. Vyzerá to veľmi pekne. Dajte si však pozor, aby ste neprilepili okraje rámiku aj s fotkou, ktorá slúži ako vzor veľkosti.
Posledný krok je vytvoriť otvor kadiaľ fotku do rámika vložíme a spodnú časť zabezpečiť tak, aby  z nej fotky. Ak ste postupovali správne tak hore aj dole máte dieru, cez ktorú fotku dokážete dať do rámika, no druhou stranou vám vypadne. Na jednu stranu, tú ktorú chcete mať dole, jednoducho pridajte tavné lepidlo. Tým vyplníte dieru a fotky nevypadnú.
Ďalší spôsob ako ozdobiť rámik, je použiť ozdobné lepiace pásky. Tieto môžete meniť tak často ako sa vám bude chcieť, aj každý deň 🙂 Ak by vám pásky na dreve nedržali použite aj tavné lepidlo, ale len na rohy 🙂 aby ste nemali nepekné hrbolce. 

Druhý rámik je z kamienkou, drôtika a môžeme si pomôcť aj štipcami. Potrebujeme tieto pomôcky:

  • kamienky – najlepšie drsné t.j. nie takéto hladké ako vidíte na fotke
  • drôtik – neodporúčam úplne ten najtenší, ale skôr taký 0,5 mm, taký ktorý sa dobre ohýba ale udrží aj fotku
  • tavné lepidlo
  • kliešte na drôtik
  • drevené štipce
Drôtik si odstrihnite pomocou kliešťov. Potom začnite obmotávať okolo kameňa. Ja osm použila takéto hladké kamienky no drôt žiaľ padal. Takže som ho na druhej strane podlepila tavným lepidlom. Takto drôt držal na mieste a trošku som ho aj vyrovnala. Keď si takto pripravíte drôtik, vrchnú časť, ktorá nám bude držať fotku si urobíme nasledovne. Okolo niečoho okrúhleho vytvarujeme krúžok, do ktorého zastrčíme fotku. Čím väčší krúžok vytvoríte, tým bude fotka lepšie držať.
Ako prvý drôtik som kúpila takýto tenký a jemný. Nič zlé sa nestalo, len som si najprv musela drôtik vymodelovať resp. spevniť. Preto som ho okolo niekoľko krát obmotala až kým nedržal tvar. Potom som ho obmotala okolo kameňa ako v prvom prípade. Následne som si zobrala štipec a drôt som obmotala aj okolo neho. Otočila som ho smerom dole ku kameňu a opäť obmotala okolo drôtu, aby som ho poriadne spevnila. A voilá štipcový držiak na fotku je na svete.
Takto vyzerajú obidva stojany na fotky. Btw. na akciu som sa neplánovane zladila s pristaveným autom, na ktorom ste si mohli urobiť fotku, vo fotolabe vyvovať a následne si u mňa vyrobiť rámik alebo stojan na fotku. Verím, že som vás inšpirovala a aj vy si vyrobíte originálny fotorámik alebo stojan na fotku.

You May Also Like

Leave a Reply