DIY/SIY: postup ako ušiť gumičku do vlasov zo zvyškov látky

Takmer z každého nového kúsku, ktorý šijeme, zostanú nejaké zvyšky látky. Vždy každý odložím s myšlienkou, že sa ešte zíde. Takto sa nám doma nakopili dve plné krabice zbytkov. Musím však povedať, že niektoré som skutočne o dva-tri roky využila. Na jedných šatách som spálila rukáv, druhé som predlžovala a spáliť sa mi podarilo aj blúzku, tak som na nej urobila mini vrecko. Zo šiat, z ktorých som Eliške šila šaty a sukňu, mi zostali takisto zbytky. Bolo ich veľmi málo a napadlo mi, že ušijem ešte gumičku. Bola som si istá, že ju gumička poteší. Na moje prekvapenie ju ušiť bolo naozaj jednoduché, a preto som sa rozhodla, že vám postup nafotím, aby ste si mohli takúto gumičku ušiť aj vy.

Potrebujeme:
 • zbytky látky, z ktorej ušijeme gumičku do vlasov
 • gumičku - neodporúčam klobúkovú ani veľmi širokú
 • nožnice
 • prípadne pomocné špendlíky


Postup:
Ako prvé si z látky vystrihneme obdĺžnik. Rozmery závisia od toho akú veľkú gumičku chcete, koľko krát ju chcete obtočiť okolo copu, koľko chcete aby jej bolo vidno a hlavne od toho koľko zbytkov látky vám zostalo. Ja som vystrihla najviac ako to išlo asi pol metra.

Potom látku zošite na stroji alebo ručne na dlhej strane dokopy. Potom ju otočte a vznikne vám takýto valček. Pozor nezošívajte až do konca. Budme navliekať gumičku. Od kraja nechajte cca 2 cm.
Zoberte medzi prsty konce látky, ktoré nie sú zošité. Tento krát ich zošite dokopy na krátkej strane dookola t.j. zošijete látku dokopy po šírke. Zostane vám otvor, ktorý tvoria nezošité konce. Budete mať takýto "krúžok" s otvorom.Zoberte si gumičku a napríklad podľa svojej ktorú nosíte vo vlasoch odstrihnite z gumičky, ktorú budeme navliekať. Na navliekanie môžeme použiť zicherku. Pozor, odstihnite trošku viac gumičky, pretože ju musíme zošiť dokopy.
Tak a voilá, gumička je na svete :) Stred resp. otvor cez ktorý sme gumičku navliekali zašite v rukách alebo na stroji. Takto si môžete vytvoriť a ušiť gumičku ku každému outfitu. Takéto gumičky som nosila ako dieťa na základnej škole a každý mi ich závidel. Ku každej sukni a nohaviciam som mala gumičku a viem, že mi takmer každý týždeň nejakú mama ušila a mňa to vždy potešilo. 


 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

1 komentár:

 1. Tyhle tlusté/velké gumičky jsem vždy neměla ráda a je tomu do dnes :-D čím méně nápadná gumička, tím lépe.

  Přeji veselé a klidné Vánoce :)!
  Nela z blogu Růžová rtěnka

  OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)