Špania Dolina je čarovné miesto. Čítala som o ňom veľmi veľa, ale nikdy som tam nebola. Keď som napísala Janke, či si nájde čas na fotenie outfitu, rovno mi odpísala, že si urobíme aj výlet do Španej Doliny. Veľmi som sa potešila, ako keby vedela čítať moje myšlienky :). Vybrali sme sa tam ešte v októbri počas babieho leta, vonku bolo teplo, príroda bola sfarbená do jesenných farieb a my sme mali tričká s krátkym rukávom (na konci októbra). Nevedela som úplne presne, čo mám čakať, pretože,  po zadaní do vyhľadávača “Špania Dolina” tak uvidíte fotku kostolíka v každom ročnom období a asi zo všetkých uhlov. Preto som sa tešila ako to tam vyzerá naozaj a z kadiaľ ten kostol všetci fotia :).

Špania Dolina ma očarila už na prvý pohľad. Mali sme trošku problém aj zaparkovať, pretože tam bolo neuveriteľne veľa áut z rôznych kútov Slovenska a obávali sme sa, že sme natrafili na nejakú akciu, a teda outfit nebude mať kde odfotiť. Našťastie išlo o autá turistov, ale bolo ich tam naozaj veľa. Parkovanie je zadarmo. Ak by vás zaujímalo niečo o histórii obce, tak odporúčam oficiálne stránky obce. Prečo obec látka toľko turistov?
Osobne si myslím, že je to hlavne kvôli prudko fotogenickému kostolíku, o ktorom možno väčšina turistov veľa nevie, len vie, že je prudko fotogenický. Je dominantný a bol vysvätený v roku 1254. Nenašla som ho ani v zozname zaujímavostí na webe ŠD. Sakrálne pamiatky ma vždy fascinovali, nie len ich architektonické riešenie, ale aj to, prečo vlastne začali vznikať a ich poslanie (aj keď nie som veriaca) a preto vám o tomto kostole napíšem trošku viac, čím je tak významný. Ostatné pamiatky a rôzne turistické možnosti obce nechám na iných odborníkov a turistov, ja sa zameriam na to, prečo som chcela obec navštíviť t.j. kostol. 

Do kostola sa turista nedostane resp. možno na objednanie, požiadanie, neviem, nenašla som žiadne info. Pri vstupe je upozornenie, že je zakázané fotiť, je tam mreža a sú tam aj kamery. Prosím ak sa rozhodnete kdekoľvek resp. v akejkoľvek historickej budove fotiť, nepoužívajte blesk. Blesk nie je prospešný pre tak historické a umelecké diela. Kostol bol naozaj krásny aj zvonka a aj zvnútra. Pozri foto napríklad TU alebo TU.
Kostol vznikol v roku 1254 na základoch staršej románskej stavby. Loď kostola bola prestavaná v roku 1593 a veža v roku 1723. Z námestia, kde stojí kaplnka Božieho hrobu z roku 1594 (pravdepodobne však až z roku 1665), vedie ku kostolu unikátne drevené kryté schodište so 162 drevenými schodmi. Kostol je dominantou pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry na Španej Doline vyhlásenej v roku 1979.” zdroj V kostole sa konajú aj svadby. My sme jednu videli. Bolo zaujímavé sledovať, ako sa chce auto dostať s nevestou čo najbližšie ku kostolu. Je to poriadne do kopca a starší ľudia budú mať veľkú dilemu, či je pre nich lepšie vyšliapať veľa drevených schodov alebo si to obísť strmou cestou. Po ceste sa dostanete autom blízko kostola, ale aj tak ešte musíte ísť niekoľko metrov pešo. Je to nádherné miesto na svadbu, no má dosť komplikovaný prístup. Schodisko sme absolvovali cestou dole. Bola tam poriadna tma a svietili sme si mobilom, už by som po nich nešla 😀 a radšej si to obišla po ceste (ale to je skôr spôsobené fóbiou z drevených schodov, nejako som si to uvedomila až keď som bola v strede a jednoducho som to nejako musela zísť).
V interiéri kostola sa zachovali výmaľby od J. Hanulu, zariadenie zo 17. až 18. storočia, organ z polovice 18. storočia od banskobystrického organára, majstra Podkonického, v južnej kaplnke portál s datovaním 1593. Hlavný oltár je barok z roku 1720 – 1730 – polychrom. drevorezba. Kostol stojí na prirodzenej vyvýšenine nad námestím, od ktorého vedie ku kostolu kryté drevené schodisko so šindľovou strieškou a 162 schodmi. V areáli kostola je situovaný objekt bývalej fary, pôvodne renesančnej stavby z polovice 17. storočia, na fasáde s fragmentárne zachovanou renesančnou sgrafitovou výzdobou, skrytou pod omietkou.” zdroj Maľby boli naozaj dychberúce. Veľmi sa mi páči, keď sakrálne pamiatky skrývajú rôzne maľby na stenách a stropoch, prípadne zaujímavé riešenie klenby. Uff v tom sa vyžívam a mala som čo robiť, aby som nestlačila spúšť. Nejako mám pred kostolmi prirodzený rešpekt, a keď tam je raz napísané nefotiť, tak nefotím. Dokonca sme nejako automaticky začali aj tichšie rozprávať, aj keď sa tam nekonala omša ani tam nikto nebol. Tak a tu to máme tých schodov je 162 🙂 Čo sa týka areálu kostola, tak fara je nad kostolom a priestor okolo je označený ako súkromný majetok a nemôže sa tadiaľ prechádzať. Nad kostolom je aj priestor, s lavičkami, vyzerá to ako nejaké miesto vyhradené na koncerty a lavičky sú postavené do kopca hore, ako taký malý amfiteáter 🙂 Inak dajte si pozor na tie označenia súkromný pozemok, lebo niektorí ľudia sú fakt nepríjemný. Chceli sme sa odfotiť v tieni na jednom peknom mieste, pretože to slnko bolo aj o tretej popoludní riadne ostré, nikde nebolo žiadne označenie, tak sme tam išli. V tom na nás začala veľmi nepríjemne kričať žena, že “súkromný pozemok vám nič nehovorí?” Hovorí samozrejme hovorí, ale nikde tam nie je nič označené, nebolo to oplotené ani uzatvorené bráničkou, tak sme to nemali odkiaľ vedieť. Spýtali sme sa či si môžem urobiť jednu fotku. Naozaj odporne povedala “nie”. Tak nás to dosť rozhodilo a radšej sme odišli. Dá sa to povedať aj slušnejšie, prípadne ak ich to otravuje, tak si tam naozaj dať tabuľku (všetci to mali vytlačené na papieri), že ide o súkromný pozemok. Nechcem byť odporná, ale v zahraničí sú všetci radi, keď si vyberiete práve ich a pustia vás aj na záhradu, sú hrdí na to, že ich práca okolo domu priťahuje turistov a nie toto. No bol to veľmi nepríjemný zážitok. Ja rozumiem, že tam chodí veľa turistov, ale ten priestor pred domom pod lesom nebol nijako označený a bol pekný, tak je pochopiteľné, že to bude lákať fotografovania chtivých turistov. Prípadne nás slušne upozorniť a nie kričať a dokazovať si niečo. Dobre už končím, lebo to nemá zmysel tu riešiť. 

Veľkú hodnotu má aj organ. “Ide o posledný zvukovo autenticky zachovaný organ od vychýreného banskobystrického organára Martina Podkonického.” zdroj “Nástroj v Španej Doline postavil majster Martin Podkonický v roku 1751. Martin Podkonický (1709-1771) patril medzi najvýznamnejších organárov neskorého baroka na strednom Slovensku. Staval nástroje aj na Orave a v Maďarsku. —Vyučil sa v Banskej Bystrici u Daniela Valachyho st.. Od roku 1730 pracoval samostatne. Nie je uvedené u ktorého organára sa vyučil jeho majster Valachy, ale podľa dochovaných nástrojov je jasný rakúsky (juhonemecký) vplyv. Práca Podkonického podľa nástroja na Španej Doline bola vysokých umeleckých i remeslných kvalít, porovnateľná s najlepšími v Rakúsku.” zdroj & viac info. Organ sa nám nepodarilo vidieť na vlastné oči, pretože ho momentálne obnovujú, pozri TU. Vedeli ste, že ide o tak významnú pamiatku? Zaujímavé však 🙂
Ako sa dopracovať resp. odkiaľ je najlepší výhľad na kostolík? 
Ak si chcete urobiť aj vy takú krásnu fotku ako my s Jankou, musíte si obuť pevnejšiu obuv a vydať sa presne oproti kostolu. Ja som mala tenisky a pár krát som sa pošmykla a pár krát som sa zľakla, že som si vyvrtla členok. Po tom ako som publikovala fotky na facebooku som dostávala často otázky, či sa tam dá ísť s kočíkom prípadne či to zvládnu aj deti. S kočíkom určite nie, tie sme videli odparkované dole pod kopcom, ale deti to určite zvládnu. Je to trošku strmé a povrch nie je pevný, je plný kamienkov, ale obujte si trošku pevnejšiu obuv a pôjde to. Nižšie nájdete aj fotku z druhej strany, od kostola, aby ste mali predstavu ako to vyzerá. Išli sme vlastne cez námestie opačným smerom ako ku kostolu a stále po ceste. Potom sme už videli lom a tam sme sa už iba premiestňovali hore a dole a hľadali sme najvhodnejšie miesto. Hľadajte lavičku, odtiaľ sú najkrajšie fotky. Nájdete tam aj tabuľu s mapou, toto je miesto odkiaľ vzniká najviac fotiek. Ku krásnym fotkám sa dostanete aj inou trasou, tou sme my išli späť a dostali sme sa opäť ku kostolu. Takže pokojne choďte najprv ku kostolu a potom smerom hore od kostola a na kopec sa dostanete opačnou trasou cez les. Neviem či je to zrozumiteľné, ale nájdete to aj keby ste nechceli 🙂

fotila som s Nikon D5600 + tamron 18-200mm f/3.5 6.3 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

2 comments

to je nádhera 🙂

My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers

Ty fotky jsou fakt nádherné. Hlavně v kombinaci s tím počasím a barvama :3

MagicBeautyLife

Leave a Reply