Niekde som čítala, že upiecť makrónky je extrémne náročné a takmer nikomu sa to na prvý krát nepodarí. To ma presvedčilo o tom, že to vyskúšam. Predtým som nikdy nepiekla, maximálne bábovku ešte v detstve, takže to bola dosť výzva. Nakúpila som si všetky potrebné suroviny a aj pomôcky a pustila som sa do pečenia. Najprv som si našla recepty a prečítala niekoľko článkov. Zistila som, že existujú dva recepty. Francúzsky a taliansky. Začala som tým talianskym, ten mi však nevyšiel pretože som si zle prečítala recept a potom som už piekla iba podľa francúzskeho. Nakoniec som sa ešte raz vrátila k talianskemu a moje skúsenosti si môžete prečítať a pozrieť v tomto článku. 
Na 50 makróniek francúzskou metódou potrebujeme:

 • 190 g práškového cukru
 • 115 g mandľovej múky – dá sa kúpiť aj v obchode, prípadne si nameľte mandle ako ja t.j. pripravte si aj mixér
 • 100 g bielok  – t.j. z troch vajec
 • 70 g kryštálového cukru
 • ak chcete farebné makrónky tak aj potravinárske farbivo (gélové farby od Dr.Oetkera)
 • kuchynskú váhu – veľmi dôležité
 • papier na pečenie alebo silikónovú podložku (ak zvolíte podložky, tak budete potrebovať dve)
 • plech na pečenie
 • cukrárske vrecko – alebo obyčajný sáčok, to je už o vašej zdatnosti
 • dve misky, silikónovú varešku (volá sa stierka a naozaj ju oceníte pri premiestňovaní do vrecka)
 • šľahač na bielka (ručný alebo elektrický) Postup:
Ako prvé si pripravíme mandľovú múku. Ak ju nekúpite v obchode (majú ju vraj v kanuflande, tam som ju nikdy nenašla, potom v DM, ale tú vám neodporúčam a v bio obchodoch tá je super) tak si kúpte olúpané mandle a múčku si urobte. Dôležité je vážiť ich až keď ich dôkladne zomeliete. Takže pokojne zomeľte aj 150 g mandlí t.j. celé balenie. Namleté mandle preosejte cez husté sitko. Áno bude to trvať celú večnosť, ale chceme krásne hladké makrónky. Ja som múku preosiala aj 2x a väčšie časti vyhodila resp. odložila do vrecka na ďalšie pečenie. Až potom si odvážte múku. Potom odvážte aj práškový cukor, ktorý takisto preosejte.  
Preosiatú mandľovú múku a práškový cukor  zmiešame dokopy. Ak máte chuť môžete ich ešte raz preosiať 🙂 No mne to v ničom špeciálnom nepomohlo, len som mala lepší pocit.  
Potom z bielok vyšľahajte sneh, taký aby sa vám vytvorila na metličke pevná špička.  Potom pridajte kryštálový cukor a vymiešajte do hladka, tak aby sa sneh leskol. V tomto kroku môžete pridať farbivo. Vybrala som si farbivo, ktoré odporúčali pri všetkých receptoch, ktoré som na webe našla, dr.Oetker). Skúšala som viacero farebných variácií a nečakajte, že budete mať sýte farby, všetky boli vždy také pastelové. Btw. z jednej dávky sa dá vytvoriť iba jedna farba, pretože …
 … v ďalšom kroku do snehu pridávame postupne zmes mandlovej múky a práškového cukru. Na webe som našla rôzne postupy ako vmiešavať túto zmes do bielok, akým smerom aj koľko krát miešať. Neskúšala som ani jeden 🙂 Jednoducho som miešala ako som uznala za vhodné a toľko krát kým sa mi hmota nepáčila. Mali by to byť krúživé pohyby, ľahučké. 
Potom hmotu premiestnite do cukrárskeho vrecka alebo do sáčku a urobte dierku. Na plech aplikujte buď veľkosť aká sa vám páči, alebo použite silikónovú formu. Ja som to robila vždy od oka. Správne by mali mať priemer 2 cm a od seba vzdialené približne 1,5 cm. Potom pobúchajte pár krát plechom o stôl aby sa odstránili bublinky a zmizli špičky. Povrch má byť hladký. Ak vám zostávajú špičky, tak si namočte prst do vody a upravte špičku. Potom nechajte  30 minút odpočívať. Medzitým si môžete pripraviť krém a prehriať rúru. Po 30 minútach by sa mala vytvoriť taká škrupinka na povrchu.
Makrónky pečieme vo vyhriatej rúre na 140 stupňov 14 minút. Rúru počas pečenia neotvárajte, pretože makrónky nebudú mať nožičku. Ak sa vám nepodarí pekne odlepiť makrónku a zostáva prilepená znamená to, že sú ešte nedopečené. Preto ich vráťte na pár minúť spať. Potom nechajte vychladnúť a až keď vychladnú potom ich odlepte všetky. Spojte plnkou a je to. 

PLNKY

Sladký karamel: Karamelové salko a maslo. Odporúčam dať viac salka ako masla, pretože potom sa plnka veľmi topí. Teda aspoň ja som mala takú skúsenosť. Robila som ju 3x a prvý krát som dala v pomere 1:1 ako bolo odporúčané v recepte ale plnka všade tiekla a makrónky nedržali pokope ale padali do strany.
Slaný karamel: Do stredne veľkého hrnca nalejeme mlieko, pridáme cukor a štipku soli. Na miernom ohni zmes zmiešame, dokým sa nerozpustí všetok cukor. Potom zmes chvíľu nemiešame, začnú sa v nej robiť bubliny. Potom už len čakáme, zmes občas premiešame a na miernom ohni ju varíme cca 2 hodiny. Začne postupne meniť farbu, potom ju necháme vychladnúť, trochu stuhnúť a môžeme plniť makarónky.
Levanduľa: Najskôr rozmixujeme len krémový syr, potom postupne primiešame šľahačku a práškový cukor. Nakoniec pridáme levanduľový extrakt a nasekanú levanduľu. Hotovým krémom plníme makarónky.
Vianočná plnka: V miske zmiešame cukor, škrob a všetko korenie. V inej miske rozmiešame žĺtok a v hrnci zohrejeme mlieko pod bod varu. Zatiaľ čo sa mlieko varí, žĺtka vymiešame so sypkou zmesou a potom s mliekom. Potom ju na miernom ohni ohrievame, kým nezhustne, prelejeme ju do misky, zakryjeme potravinárskou fóliou a vložíme na chvíľu do mrazničky. Medzitým vymiešame maslo s cukrom a vanilkovým extraktom a pomaly prilejeme rum. Mrazenú zmes pomaly vmiešame do maslového krému a poriadne ju premiešame.
Čokoládová plnka: Do hrnca nalejeme smotanu a tesne predtým, ako začne vrieť pridáme nasekanú čokoládu a smotanu stihneme z platničky. Pridáme maslo a miešame, dokým nám nevznikne hladká a lesklá čokoládová hmota. Zmes vložíme do chladničky, necháme ju stuhnúť a potom ňou už len plníme makarónky. (zdroj)
Takéto krásne makrónky sa mi podarili na úplne prvý krát. Ďalšie už nie. Vôbec neviem prečo. Skúšala som ich piecť 7x, mama mi radila dať do bielok soľ, citrón, nič nepomohlo. Raz vyzerali ako laskonky resp. boli také krehké a posledné vyzerali ako piškóty. Nerozumiem tomu, ale ako vidíte prvý pokus vyšiel ukážkovo. Preto som vyskúšala ešte jeden recept, ktorý si môžete prečítať nižšie.
Potom som čítala množstvo stránok na webe aj mi moje zlaté čitateľky posielali rôzne recepty a zistila som, že existujú dva recepty. Taliansky a francúzsky. Tento ktorý som skúšala ako prvý bol francúzsky. Tak som sa pustila aj do talianskeho.  A takto vyzerali moje pokusy:
Makrónky mi ale stále nevychádzali raz boli popraskané, raz boli nedopečené, raz sa nedali odlepiť, boli duté no neviem už som robila všetko možné aj nemožné, kúpila som si sitko na múku, našla som aj super mandľovú múku, dávala som si neskutočný pozor a mne sa tie makrónky stále nepáčia resp. nie sú také ako by mali byť. Vyskúšala som aj dve múky. Bio DM vám neodporúčam ale tú od Natural vám odporúčam, je super. Upozorňujem, že žiaľ aj z tej je po preosianí dosť veľký odpad, tak si kúpte aj dve. Je to však dosť drahá záležitosť, 200g stojí okolo 5 EUR.
Následne som si snažila pomôcť cukrárskym vreckom, to vám určite odporúčam uľahčí vám to život. Väčšinou kúpite už len také jednorázové, ale myslím, že určite existujú aj také, ktoré sa dajú umyť. Na jednom webe som čítala, že najlepší je korunní práškový cukor, tak som ho vyskúšala, ale nemalo to žiadny efekt. Tak som sa potom pustila do druhého receptu a to talianskej metódy. Vraj je to pôvodne talianska maškrta.
Taliansky recept (metóda):
 • 150g mandľovej múky
 • 150g práškového cukru
 • 2x 55g bielkov (pozor potrebujete dva krát 55 g bielok, ja som si myslela, že je to chyba a dala som 110 g do cesta 😀 takže naozaj si odvážte 2x po 55 g bielok, jedno pôjde do makronáže a druhé na sneh)
 • 150g kryšt. cukru
 • 40g vody

Postup

Pomleté mandle zmiešame s práškovým cukrom. Nezabudnite ich aspoň 2x preosiať.  Na preosievanie používam sitko na múku. Je to také okrúhle sitko bez rúčky 🙂 Čo vám tam zostane, tak to vyhoďte, prípadne použite na nejaký iný dezert. Potom k cukru a mandliam pridajte presne 55g bielok. Potom premiešajte gumenou vareškou. Takto máme hotovú mandľovú pastu. Je to veľmi chutné, tak asi ani neochutnávajte ak nemáte pevnú vôľu.  Druhý krok je tzv. meringue alebo sneh. Ten urobíte veľmi jednoducho. Kryštálový cukor a vodu dajte variť až kým nezačne bublať. Medzitým vymiešajte bielka (tie druhé) so štipkou soli. Keď máme spolovice vyšľahané bielka prilejeme sirup, ktorý nám vznikol z cukra a vody a miešame aspoň 5 minút, kým nemáme tuhý a lesklý sneh. Potom môžete pridať cukrárske farbivo. Keď máme všetko pripravené, tak prichádza na rad makronáž, ktorá je najdôležitejšia. Primiešavame sneh k mandľovej zmesi, pozor ručne nie mixérom a po častiach nie naraz. A voilá cesto je hotové. Na plech striekajte pomocou cukrárskeho vrecka a nezabudnite na konci plechom udrieť. 

Tipy, ktoré som sa dočítala v časopisoch, na blogoch a videla v rôznych videách:

 • odporúča sa preosiať práškový cukor a pomleté mandle spolu
 • odporúča sa nechať odležať oddelené bielka 1-3 dni – ale vraj sa nič nestane keď to aj neurobíte, ja som skúšala aj aj a nikdy sa mi nepodarili 😀 vraj v talianskej metóde tento bod nemá vplyv na kvalitu cesta – iba vo francúzskej metóde majú mať izbovú teplotu, ale to zase neviem, či majú byť oddelené bielka 1-3 dni v kuchyni hmm ak máte tipy prosím napíšte mi
 • sirup z cukru a vody je hotový vtedy, keď do neho ponoríte opak metličky, niečo čo má uško a keď fúknete tak sa urobia bublinky tzv. bublinkovanie – ja som to ale nikdy nekontrolovala, lebo nič také doma nemám
 • cesto má mať v obidvoch receptoch konzistenciu tečúcej lávy – tú som nikdy nevidela naživo tak sa inšpirujte nejakými videami
 • cukrárske vrecko má mať špičku okrúhlu bez vzoru – ale ja som takú nenašla a použila som najväčšiu akú som našla a v pohode
 • cukrárske vrecko držíme kolmo na podložku alebo papier a striekame koliesko – špička, ktorá nám tam ostane je v poriadku. Snažte sa na konci pohybu urobiť fajku – nestriekate pusinky, neostávajte v strede ale spravte švih rukou 
 • makrónky sa mierne roztečú a trošku narastú pri pečení
 • TU a TU nájdete viac tipov 
Ako poslednú pomôcku som si kúpila silikónovú podložku, ale ako vidíte, boli pekné iba na povrchu, sem tam sa mi aj tak roztiekli, sem-tam popraskali a dávali sa dole veľmi ťažko. Ja si myslím, že robím niečo zle pri ceste, alebo mám zle vyhriatu rúru. Dole na piatom obrázku vidíte tmavšie, ktoré som piekla na nižšej teplote a oveľa dlhšie a vpravo je svetlá, ktorá bola pečená na vyššej teplote a kratšie. Tieto posledné boli veľmi pekné, ale asi neboli dopečené, neboli také krehké keď som do nich zahryzla. Makrónky som dávala chutnať bratom, mame, kamarátom ich deťom a každý povedal, že sú vynikajúce no ja som bola neustále nespokojná, lebo viem ako majú chutiť. Neviem asi by som potrebovala nejakého experta, ktorý by mi to ukázal na mojej rúre. Dokopy som makrónky piekla asi 10 krát a potom som si dala oddych a už som sa vlastne k tomu nikdy nevrátila. Možno na Vianoce dám tomu opäť šancu.
Ako ste na tom vy? Skúšali ste piecť makrónky? Máte nejaký iný overený recept? Pokojne mi pošlite odkazy na vaše články alebo fotky na rôznych sociálnych sieťach ako vám to ide. Veľmi rada sa inšpirujem. 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

2 comments

Téda, tie prvé sa ti podarili fakt ukážkovo! Ja by som sa do tohto veru nepúšťala, myslím, že by mi to jednoznačne nevyšlo ani na 100. raz. 😀

Sabi z blogu Beautiful savage

Vypadají bezvadně. Já jsem je zkoušela jednou, ale nějak mi nedrželi tvar, takže se chystám pořídit formu na makronky a zkusit je znovu. Mám je moc ráda :3

MagicBeautyLife

Leave a Reply