Takmer som zabudla aká je Budapešť krásna. Bola som tu už poriadne dávno a preto som sa rozhodla, že si osviežim spomienky. Veľa krát som tu bola v zime, preto mi dobre padla aj letná verzia. Opäť išlo o jednodňový poznávací zájazd, ktorý spájal prehliadku mesta Budapešť a pobyt pri Balatone v mestečku Siofók, o ktorom budem písať v samostatnom článku. Bola som očarená architektúrou, počasím aj všetkým naokolo. Na výlet som sa balila už tak automaticky, že som si doma zabudla objektív – travel zoom – a cestovala som iba s objektívom na portréty. Bola to však výzva, čo iné som už mohla robiť. Fotila som na pevné sklo 35 mm a keď som si chcela odfotiť celú budovu, tak som jednoducho použila iPhone. Kvalita je neporovnateľná, ale ako sa hovorí, spomienky zostanú v mojej hlave 🙂 Čo sa mi v Budapešti páčilo a čo všetko sme navštívili si môžete prečítať v tomto článku 🙂Program zájazdu bol pomerne náročný. Najprv prehliadka mesta Budapešť a potom Balaton, mesto Siofók. Tieto dve mestá sú od seba vzdialené tak 1,5 hodiny cesty autobusom. Bolo to celkom dosť, ale na druhú stranu sme takmer všetci tento čas využili na načerpanie nových síl a pospali sme si. Do mesta sme prišli okolo desiatej, urobili sme si rýchlu prehliadku niektorých pamiatok z autobusu, a potom sme sa presunuli k Rybárskej bašte a kostolu sv. Mateja alebo Matyášov chrám (Mátyas templom). Na toto miesto smerujú asi všetkých turistov, takže odporúčam pripraviť sa na to, že tam bude plno. Každý chce krásnu fotku s výhľadom na celú Budapešť, takže ich budete mať aj na fotke 😀 Iba ak by ste skúsili triky fotografov, ale ja som to ešte nikdy neskúšala, že si urobíte asi 10 fotiek a potom ich stiahnete do photoshopu a niekde kliknete na funkciu medián a na fotke zostane iba to, čo tam je najčastejšie a ostatné zmizne, ale či to funguje to neviem. Potom sme išli na autobus a prišli sme k Budatínskemu hradu. Teraz trošku zaujímavosti k Budatínskemu hradu, Matyášovmu chrámu a Rybárskej bašte.

Halászbástya, Rybárska bašta je jedna z najznámejších pamätihodností Budína. Je postavená na hradných hradbách. Pomenovaná je podľa rybárov ( halász znamená v maďarčine rybár ), ktorí v 18. storočí bašty bránili. V podstate však ide o neohistorickú stavbu z obdobia mileriárnych osláv( neogotika, 1905 ). Napriek tomu patrí k najrušnejším miestam v Budíne s nádherným výhľadom na Dunaj a peštiansku časť mesta ( hl. budovy Parlamentu ). Pri pohľade na západ môžeme zbadať zrkadlovú fasádu známeho budapeštianskeho hotela Hilton, ktorý vznikol prebudovaním staršieho sakrálneho objektu. Stavba je perfektným prepojením stredovekej architektúry s moderným umením.

Kostol Sv. Mateja , Matyášov chrám (Mátyás templom) je jednou z najznámejších dominánt Budapesti. Nachádza sa na budínskej strane Dunaja na Hradnom vrchu. Chrám sa elegantne vypína nad historickou časťou mesta a je dôležitým orientačným bodom v Budíne. Pôvodný chrám bol postavený v 13. storočí, počas tureckej okupácie bol prestavaný na mešitu a jeho steny boli pomaľované výjavmi z koránu. Počas oslobodzovacích bojov na konci 18. storočia bol vážne poškodený. Po oslobodení mesta od Turkov sa stal opäť rímskokatolíckym chrámom a bol prestavaný v barokovom štýle. V roku 1867 tu bol korunovaný František Jozef I. za uhorského kráľa, ktorého manželkou bola Alžbeta, známa pod menom Sisi. Budova chrámu bola poškodená pri zemetrasení v r. 1686. V rokoch 1873 až 1896 sa uskutočnila jeho rozsiahla rekonštrukcia do novogotickej podoby. V 20. storočí sa kostol používal ako kuchyňa okupujúcimi nemeckými vojskami. V interiéri chrámu sa nachádza krásna Loretánska kaplnka so sochou Panny Márie z červeného mramora. Na východnej strane, za oltárom je vchod do krypty, klenotnice a múzea, kde sú vystavené skutočné skvosty stredovekého sakrálneho umenia Uhorska (relikvie, monštrancie, obrazy, rúcha…). Pred chrámom si týči morový stĺp, spomienka na morovú epidémiu z 18. storočia.Budínsky hrad (maď. Budai Vár, tur. Budin Kalesi) je historický hrad uhorských kráľov v Budapešti a v poradí 63. hrad/zámok/kaštieľ, ktorý som navštívila. V minulosti sa nazýval aj Kráľovský palác (maď. Királyi-palota) a Kráľovský hrad (maď. Királyi Vár). Postavený je na južnom svahu hradného vrchu, neďaleko starého hradného areálu (maď. Várnegyed), ktorý je známy stredovekými a barokovými budovami a verejnými budovami z 19. storočia. Je prepojený na námestie Adama Clarka a Sečéniho most pomocou lanovky. Budínsky hrad je súčasťou svetového dedičstva UNESCO od roku 1987. Pred Budatínskych hradom sa nachadza jazdecká socha princa Eugena Savojského. Eugen František, princ savojský a carignanský, gróf zo Soissons, prezývaný Malý abbé bol rakúsky vojvodca a politik francúzskeho pôvodu, generalissimus vojsk rakúskych Habsburgovcov a jeden z najväčších vojvodcov konca 17. a začiatku 18. storočia.Čo okrem toho ešte navštíviť v Budapešti?

1) Parlament – Je pravdepodobne najväčším symbolom mesta a zároveň celého Maďarska. Nachádza sa na východnom brehu Dunaja. Jeho vzhľad bol do istej miery inšpirovaný vzhľadom budovy parlamentu Veľkej Británie – Westminstersky palác v Londýne. Vonkajší vzhľad budovy má preddovšetkým prvky novogotiky, dominujúca kupola je postavená v novorenesančnom slohu. Vnútorné priestory sú sú riešené  novorenesančným a novobarokovým štýlom. Stavba sa začala stavať v roku 1885 a dokončená bola v roku 1904. Je dlhá 268 metrov a 123 metrov široká má 700 miestností, 10 nádvorí, 242 súch a na výzdobu bolo použitého 40 kilogramov zlata. Ak si chcete pozrieť aj vnútrajšok, odporúča sa návšteva v ranných hodinách, kedy je tu menej turistov. Vstup do parlamentu so sprievodcom je pre občanov EU bezplatný. 

2) Jeden z mostov spájajú brehy Dunaja a napokon aj Budu a Pešť – dve predtým samostatné mestá, ktoré spolu s Óbudou v roku 1873 splynuli v Budapešť. Stačí sa prejsť po ktoromkoľvek a naskytne sa vám nádherný výhľad na mesto. 1) Reťazový most – Lánchíd 2) Alžbetin most – Erzsébet híd 3) Margitin most 4) Most slobody – Szabadság híd 5) Rákócziho most 6) Petofiho most 7) Arpádov most. 

3) Andrássyho ulica – Viac ako dvojkilometrový bulvár z centra od Baziliky Svätého Štefana smerom k mestskému parku, kde nájdete nádhernú budovu Opery, alebo Dom Teroru ako spomienku na časy socializmu, či tie najluxusnejšie obchody v Budapešti. Andrássyho ulica je niečo, čo by ste nemali vynechať. My sme po tejto ulici išli a nenašli sme ani jednu kaviareň a veľmi veľa obchodov bolo zrušených, tak neviem či sme išli po správnej ulici. Fotky nižšie sú všetky z tejto ulice.

4) Synagóga – Vedeli ste, že najväčšia synagóga v Európe sa nachádza práve v Budapešti? Mimochodom, je to druhá najväčšia synagóga celosvetovo, prvenstvo patrí židovskej synagóge v New Yorku. Dlhá je 75 metrov, široká 27 metrov a vysoká 44 metrov. Kapacita je 2964 miest k sedeniu a striktne rozdelená na miesta pre mužov a ženy. So stavbou sa začalo v roku 1854 a dokončená bola v roku 1859. Stavaná je v maurském štýle, ale sú tu aj prvky románskej, gotickej a byzantskej architektúry.  Veľká synagóga sa nachádza v centre mesta v časti Pešť a v minulosti tvorila pomyselnú hranicu vtedajšieho židovského ghetta. 

5) Bazilika sv. Štefana – nachádza sa v centre mesta a jedná sa o jednu z jeho popredných dominánt. Meno nesie podľa uhorského panovníka. Jedna z bočných kaplniek chrámu ukrýva vzácnu relikviu. Mumifikovanú ruku tohto kráľa a táto kaplnka je dokonca aj prístupná verejnosti. Stavba je postavená v neoklasicistickom štýle a s jej výstavbou sa začalo v polovice 19.storočia a dokončená až v roku 1905. Mohutná kopula má výšku 96 metrov, čo je symbolická výška spojená s dátumom príchodu maďarského národa na územie dnešného Maďarska v roku 896. Tá je takisto sprístupnená verejnosti za poplatok. Bazilika je aj rovnako vysoká ako parlament, čo symbolizuje rovnoprávnosť štátu a cirkvi. Je zároveň najvýznamnejšou kresťanskou pamiatkou v Maďarsku. V interiéri sa nachádza velikánsky organ, ktorý má až 6 tisíc píšťal a kapacita baziliky je okolo 8,5 tisíc veriacich.

6) Metro Földalatti Vasút –  jubilejná linka metra v Budapešti takzvaná Földalatti Vasút je druhým najstarším metrom na svete, a to hneď po Londýnskom. Do prevádzky bola uvedená v roku 1896, čo je o skoro 80 rokov skôr ako v Prahe. Dnes je linka zaradená na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO. Napríklad TU sa o linke dočítate viac zaujímavosti.

7) Kúpele – Budapešť je známym kúpeľným mestom.  Kúpele sú postavené okolo horúcich prameňov , ktoré sú doplnené parami, saunami a masážnymi službami. Okrem miestnych sú častými návštevníkmi Rusi, Taliani a Američania. Medzi tradičné verejné kúpele patria Gellért a Széchényi, medzi moderné ( a drahšie)  Danubius Grand Hotel/Thermal Hotel Margitszige a Corinthia Grand Hotel Royal Spa. Ďalšími sú staré autentické, ale menšie Király, nekryté Palatinus na Margitsziget a staré turecké Rudas. 

8) Tropikárium – Nájdete ho na okraji mesta v nákupnom centre Campona. Obrovské žraloky, raje, aligátory, pestrofarebné morské rybky, hady, korytnačky a dažďový prales, v ktorom každú štvrťhodinu husto prší. Najväčším lákadlom je obrovské akvárium so žralokmi. Bola som tam dávnejšie a bolo to celkom pekné, pozri článok TU.

Kde je najkrajší výhľad na Budapešť?
Na pravej, západnom brehu Dunaja sa týči uprostred mesta skala Gellért. Nachádza sa medzi mostami slobody a Alžbetiným mostom, skala je vysoká 139 metrov. Na nej sa nachádza Citadella,  čo je pevnosť vybudovaná v polovice 19. storočia Habsburgovcami. Dnes sa tu nachádza vojenské múzeum. Pred citadelou bolo po 2.svetovej vojne postavené majestátne Súsošie slobody oslavujúce víťazstvo ruských vojsk. 

zdroj: text, text, text

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

2 comments

Výborný článok Iva!

dakujem 🙂

Leave a Reply