Začiatok príbehu šortiek je takmer totožný so všetkými projektami “druhá šanca nechcenému oblečeniu”. Bezcieľnu prechádzku po námestí mi skrížil veľký nápis “dnes všetko za 1 EUR”. Zrazu moja prechádzka získala cieľ a moje kroky viedli do sekáča. Opäť som si to zamierila rovno k stojanu s oblečením označeným symbolom XXL. Objavila som tam túto maxi sukňu, na ktorej systém zapínania alebo viazania sme neprišli ani doma s mamou. Sukňa mala všetky predpoklady, aby so mnou odišla domov. Bola veľmi veľká, čo znamená veľa látky na tvorbu nového trendy kúsku do môjho šatníka, bola veľmi príjemná na dotyk, v krásnej farbe a uchvátil ma aj gingham vzor t.j. malinké kocky a typ látky, kde len pri veľmi detailnom sledovaní zistíte, ktorá strana je rub a ktoré líce. Sukňa bola naviac veľmi lacná a tak putovala v košíku k pokladni. Nemala som predstavu, čo z nej ušijem, len som vedela, že látka je kvalitná a vhodná na letný model. Fantázia a predstavivosť pracovala celé dni na plné obrátky až mi potom zasvietila žiarovka a napadlo mi ušiť z látky šortky. Vonku počasie bláznilo a teploty dosahovali teploty nad 30 stupňov a šortky boli ideálny kúsok do práce aj na voľný čas. Ako šortky vznikli si môžete prečítať a pozrieť v tomto článku 🙂  

Predpokladáme, že sukňa bola zavinovacia. Na boku mala šnúrky, dierky na tri gombíky a dva gombíky. Naviac na strane resp. v prednej časti na strane bola sukňa zošitá s krátkym rozparkom a v hornej časti došitý suchý zips. Osobne si myslím, že to bol výtvor šikovnej žienky resp. to bola upravená spomínaná zavinovacia sukňa, tak aby sa pri chôdzi veľmi neotvárala a v hornej časti držala pekne spolu. Pamätám si, že sa podobné zavinovacie sukne nosili v 90 rokoch. Nosili sme ich na základnej škole a látka sa prekrývala v celej prednej časti t.j. vpredu ste mali dve vrstvy látky, z jednej strany sa šnúrka prevliekla cez gombíkovú dierku okolo cez chrbát a zaviazala sa naboku so šnúrkou, ktorá išla z vrchnej látky. Niečo takéto, len dĺžka bola až po zem. 
Zo sukni teda vznikla veľmi rýchlo látka. Bola iba tri krát prestrihnutá, nemala žiadne iné skryté záložky alebo rozparky. Sem tam keď začnem párať tak zistím, že sa mi nedá vypárať začistené záložky, pretože sú ešte zašité ďalšou látkou a musím ich odstrihnúť, čím prídem o kus látky. Pri recyklovaní oblečenia je dôležitý doslova každý milimeter a nie sú povolené žiadne omyly ako zastrihnutie alebo natrhnutie látky. Hlavne pri páraní odševkov je dôležitá pevná ruka a bystré oko. Vôbec nie je hanba pomôcť si aj lupou, hlavne aby zostala látka pokope. Keď som látku vypárala vznikli mi tri veľké kusy, ktoré som oprala a vyžehlila. Šnúrky na zaväzovanie som nepárala ani nevyhodila, tie som použila na pútka na opasok a ušetrila si kopec práce. 
Keď bola látka pripravená t.j. opratá, vysušená a vyžehlená nastúpila mama. Inak odporúčam látku vždy oprať, aby ste sa nenatrápili a potom sa vám nezrazila. Mama mi urobila strih podľa mojich starších šortiek. Strih však trošku upravila a dĺžku prispôsobila možnostiam látky. Pri recyklovaní je takisto dôležité mať jasno vo všetkom. Kedže nemáte možnosť dokúpiť si látku, ak si zmyslíte, že chcete aj manžetu a vrecká napríklad aj dozadu, musíte si všetko premyslieť vopred a vypočítať. Takže mama urobila strih. Vymysleli sme šortky s manžetkou v spodnej časti, vreckami, dĺžkou kdesi nad kolená (aby som ich mohla nosiť aj do práce), zapínanie na gombík a zips vpredu a niekoľko pútiek na opasok. Nechcela som ich úplne hladné, tak sme urobili aj niekoľko záložiek (omg dúfam, že sa to tak volá 🙂 teraz si nie som istá.)
Strih bol na svete a po milionty krát som sa snažila zapamätať si ako sa šijú vrecká 🙂 Tak som si do detailne odfotila a nech sa páči rýchla škola šitia vrecka je na svete. Popis asi nebude veľmi odborný, a fotky vám povedia viac 🙂 Skúsim to … najprv teda vstrihneme resp. vrecko sa skladá z dvoch častí. Skúste si dať ruku do vrecka a vytiahnite ho von. Má zadnú časť a prednú a celé je to našité na nohaviciach. Jedna časť je vystrihnutá do oblúka t.j. nemôžu byť obidve rovnaké pretože do vrecka musíme nejako dostať ruky a zadná časť je teda vyššia a väčšia. Predná strana bude tá menšia, ktorú máte na na prednej strane ruky, keď si ju dáte do vrecka a zadná bude dlhšia, ktorú máte na zadnej časti ruky, v podstate po nej idete s dlaňou, keď si ruku dávate do vrecka 🙂 Verím, že je to zruzumiteľné, áno lepšie by to bolo na video, možno raz. Ako prvé teda prišijeme tu krajšiu, oblúkovú časť o nohavice. My používame aj plátno, aby to bolo pevnejšie. Potom nastrihneme, lebo je to predsa len oblúk, a prevrátime do vnútornej strany. Opäť zašijeme a zažehlíme. Potom pridáme zadnú dlhšiu časť a spojíme ju po okraji. Pozor aby ste vrecko neprišili k nohavici. Šijeme vlastne to čo vieme vytiahnút z hotového vrecka, jednoducho povedané, doslova vrecko. Zašijeme to pookraji a vrecko je na svete. Potom ich zošijeme s nohavicami  na bokoch, zaendlujeme a potom to už ide dole z kopca. 
Takže ako prvé sa robia vrecká a potom sa spoja boky a stred šortiek, našije sa pásik, ktorý sme inak tiež zobrali z pôvodnej sukni a nemuseli sme ho robiť. Našili sme pútka, zips, gombík a zašili dĺžku 🙂 Šortky boli hotové asi za 2 hodiny. Sama by som to šila asi tak celý deň 🙂

<<< VIAC ŠITIA >>>

Šortky som si zamilovala a nosím ich veľmi často 🙂 Čoskoro aj v outfit príspevku. Ako sa vám páči tento projekt “druhá šanca nechcenému oblečeniu?”

photo by František Vaterka  

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

2 comments

krásne 🙂 ešte keby som tak vedela šiť

dakujem 🙂

Leave a Reply