tipy ako mať prehľadný a zorganizovaný šatník // môj najväčší relax a vášeň zároveň

Moja najväčšia vášeň je upratovanie, skladanie a hľadanie miesta novým veciam v skrini, v poličkách a v komodách. Spomínam si, že vždy keď som sa vracala z nejakej poznávačky s poklesnutou náladou, že už sa výlet skončil, tak som si spomenula, že predsa sa môžem vybaľovať juchúúú a ukladať. V podstate mám takú schopnosť, že sa iba pozriem na predmet/vec, ktorý chcete niekde odložiť a presne viem, či sa tam zmestí alebo nezmestí. Či už ide o knihu, ktorú chcem uložiť do regálu s knihami o móde, čajovú krabičku, ktorú by som rada doplnila do už tak preplnenej poličky alebo o krabicu od topánok, ktorú si chcem odložiť pre prípad reklamácie (myslím, že už ani nie je potrebná, ale ja ich odkladám). Druhá zaujímavá schopnosť je poukladať aj nepoukladateľné a urobiť poriadať aj v tom najväčšom neporiadku sveta. Je jedno či ide o fotky, ktoré som schopná hodinu triediť podľa štátov a rokov, kedy boli odfotené, dodacie listy, ktoré niekto neroztriedil posledné dva roky, oblečenie, ktoré po vysušení skončilo na jednej veľkej kope alebo komora, plná "potrebných" vecí, ktoré sme odkladali len pre prípad. Čím väčší chaos tým ma to viac baví. Najžiarivejšie hviezdičky v mojich očiach môžete vidieť, keď otvorím skriňu s oblečením, v ktorom je totálny chaos a majiteľka tvrdí, že si nemá čo obliecť. Je to pre mňa neskutočná vášeň a relax, vidieť po hodine - dvoch výsledok, krásne prehľadne poukladané a zavesené oblečenie. Moja logicko-matematico-štatistická časť mozgu pri pohľade na takéto veci zapne kontrolku a začne hneď všetko triediť do celkov a prepočítavať, pridáva sa priestorová predstavivosť a zisťuje čo sa kam zmestí a na čo budeme potrebovať nájsť iné miesto, a do konverzácie pozve aj esteticko-kreatívnu časť mozgu a veselo diskutujú. Sú to príjemné "rozhovory", ktoré priam milujem. Naposledy sa takto kontrolka  rozsvietila pri tomto šatníku, ktorý som mala možnosť poukladať bez námietok majiteľky (lebo nebola doma). Viem si predstaviť, že by som organizovanie šatníkov robila popri práci. Kto má záujem ruky hore :) Vyžívala by som sa v tom a celá Banská Bystrica, a časom aj Slovensko, by malo poriadok v skriniach :) och krásna to predstava. Poďme však k šatníku, ktorý som organizovala naposledy. Môžete sa inšpirovať pri organizovaní svojho šatníka a prezradím vám aj moje tipy a triky ako pri organizovaní postupujem.


Základ celého úspechu je vybrať všetko čo je v skrini. Všetko! Jedine takto zistíte, čo v skrini máte a či tam skutočne všetko chcete mať. V niektorých som našla napríklad krabice od topánok, ktoré zbytočne zaberali miesto alebo niekoľko rokov nenosené kúsky. Druhý dôležitý bod úspechu sú vešiaky. Pripravte si rôzne veľkosti, prevedenia a materiál. Ak máte v šatníku saká a ťažké kabáty, tak budete potrebovať pevné drevené vešiaky, ak máte nohavice, tak budete potrebovať vešiaky na nohavice a ak aj sukne, tak si pripravte vešiaky so štipcami alebo háčikymi na krajoch. Na tričká a ľahké letné šaty odporúčam vešiaky s protišmykovým povrchom. Všetky vešiaky sa dajú kúpiť už za pár eur napríklad aj v pepco alebo kik. Nemusíte si kupovať drahé vešiaky so saténovým poťahom a mašličkou pri háčiku.  
Oblečenie, ktoré ste vybrali zo skrine rozdeľte do jednotlivých sekcii resp. na kôpky. Blúzky, topy, nohavice, sukne, saká, svetre, mikiny, tričká, šaty a pod. Budem predpokladať, že ste už urobili kontrolu t.j. máte v skrini iba čisté oblečenie bez fľakov od rúžu, make-upu alebo stôp po dezodorante a takisto predpokladám, že v šatníku nemáte žiadne deravé oblečenie a všetky gombíky sú na mieste a zipsy sú funkčné. Ak ste to neurobili, tak to urobite hneď. Bez tejto kontroly budete mať vždy pocit, že si ráno nemáte čo obliecť, keď budete musieť rozmýšľať nad tým, či sú na svetri všetky gombíky alebo či ste nezabudli na tú škvrnu od rúžu. Moje odporučenie je, aby ste do skrine dávali IBA čisté, opravené oblečenie, ktoré bude hneď nositeľné. Nikdy tam nedávajte nič špinavé, to dajte HNEĎ do koša na špinavú bielizeň a takisto tam neodkladajte nič s chýbajúcim gombíkom, pokazeným zipsom alebo dierkou, či vytiahnutou nitkou. Dajte si to niekde na viditeľné miesto a buď opravte cez víkend alebo zaneste raz za čas krajčírke na opravu. Na žehlenie mám svoj názor, ktorý vám prezradím. Žehlím všetko (nohavice, tričká, šaty, vesty), čo viem, že sa opäť nepokrčí. Nežehlím blúzky a tričká, tie sa mi vždy opäť pokrčia, takže v tom nevidím zmysel a žehlím ich až ráno tesne pred odchodom, prípadne večer predtým ako si ju chcem obliecť. Vôbec nežehlím mikiny, pyžamá, spodnú bielizeň, domáce oblečenie, uteráky a naučila som to už aj moju mamu, že to je maximálne zbytočné. 

<<<  TIPY AKO SKLADOVAŤ kabelky ; šatky + DIY ; slnečné okuliare ; pančuchy ; klobúky >>>

Na sukne použite vešiaky s háčikom alebo štipcom na konci. Mne sa najviac osvedčili štipce, ktoré majú z vnútornej strany gumenú alebo silikónovú časť. Vôbec sa mi neosvedčili s hliníkovými (alebo čo je to za materiál) štipcami. Sú síce pekné, ale nepraktické. Neudržia ani jednu sukňu resp. udržia iba také, ktoré majú v páse gumičku a ešte riflovinu. Plastové vešiaky dostanete pri kúpe oblečenia väčšinou v F&F ale myslím, že vám ho pribalia už aj v iných obchodoch. Skúste sa opýtať :) Takto ušetríte na kúpe vešiakov, nebudú až tak trendy a šik, ale sú praktické a štipec sa dá posúvať podľa šírky oblečenia (ale to na všetkých nie len na plastových). Ak sukňa nemá pútka, tak ako to vidíte na druhej fotke, tak opäť odporúčam štipce. Keď budete mať takto zavesené sukne, budú vždy rovné a pripravené na nosenie. Na štipcové vešiaky môžete zavesiť aj plisované maxi sukne a elegantné kraťasy, ktoré nechcete, aby sa pokrčili.
Ľahučké letné šaty a úpletové tričká, či blúzky môžete zavesiť na plastové vešiaky. Sú úzke a nezaberajú veľa miesta. Ak máte ťažšie šaty, väčšinou zimné vlnené alebo letné podšité s kruhovou sukňou, tak odporúčam drevené vešiaky, pretože plastové sa stočia dovnútra a zdeformujú tvar šiat v oblasti ramien. Dajte si pozor aj na šírku vešiakov, aby vám nezostali na ramenách vytlačené konce vešiaka. To sa stáva celkom často na úpletových tričkách. Ak by sa to stalo, tak úplet sa na vás za pár minút vyrovná, len chvíľu budete vyzerať ako keby vám z ramien niečo rástlo :) Bavlnené tričká môžete poskladať, tie sa vám veľmi nepokrčia. Na tričká a šifónové blúzky môžete použiť vyššie spomínané tenké vešiaky s protišmykovou úpravou. Kúpite ich v pepco, kik aj v tchibo (aktuálne sú v ponuke).
Drevené vešiaky vyzerá v šatníku skvele, len väčšinou zaberajú veľa miesta, preto odporúčam používať iba na "ťažké" oblečenie t.j. saká, kabáty a nohavice. Na ostatné použite tenšie vešiaky, buď plastové alebo výborné sú aj z čistiarne. Tie sú úzučké, lahučke a na blúzky ideálne. Ja ich používam na odkladanie zimných/letných vecí, pretože veľa znesú a nezaberajú veľa miesta. Čo sa týka drevených vešiakov, tak si pri kúpe dajte pozor, či majú upravený povrch. Pretože ak sú neopracované a drsné, tak vám zničia podšívku na sakách a na nohaviciach hrozí vytiahnutie vlákna a následne diera :-/ Ak máte doma staršie vešiaky, čo je super aj ja ich mám veľa, tak ich môžete obaliť látkou, napríklad takto alebo si kúpte lak v spreji na drevo a niekde na vzduchu (záhrada, balkón) prelakujte. Na nohavice využite sklad, ktorý sa volá "savile row fold" a už sa vám nikdy nezošmyknú z vešiaka. Na saká existujú špeciálne vešiaky. Volajú sa doslovne "vešiaky na saká a kabáty" (napr. TU a TU). V oblasti ramien sú širšie. Je to hlavne kvôli vypchávkam a aby ste nemali vytlačené plecia od úzkych koncov vešiakov.

Ukladanie blúzok a topov je pre mňa samostatná kategória (a úchylka). Ak ste to ešte nepostrehli, tak si všimnite, že každý druh oblečenia (blúzka, sako, šaty) je na inom type vešiaku, takto sa mi ľahšie orientuje v skrini a keď ju otvorím, tak presne viem, kde mám blúzky a kde šaty. Poďme však k blúzkam. Tých je väčšinou v šatníku najviac a preto na blúzky vyčlením vešiaky, ktorých je najviac. Napr. v tomto šatníku som zvolila tenké plastové priesvitné vešiaky, pretože ich mám najviac. Áno, je pravda, že niekedy sa dostavia moje stavy, mať všetko perfektné, a keď si dokúpim napríklad tričko, tak som schopná všetko preorganizovať a vymeniť na všetkom vešiaky (keď už nemám rovnaký, aký som doteraz používala na tričká) len aby boli rovnaké. Netvrdila by som, že je to choroba (hahaha) jednoducho mám vo veciach systém a takto sa mi lepšie orientuje v oblečení. Blúzky rozdelím podľa dĺžky rukáva a vo väčšine prípadov aj podľa farby. Potom ich zavesím na vešiak tak, aby boli jedným smerom a horný gombík na blúzke zapnem. Takto mám istotu, že blúzka zostane na vešiaku a nebude príliš pokrčená. Blúzky mám väčšinou každú na jednom samostatnom vešiaku, ale v prípade riflových košieľ robím výnimku a tie zavesím na jeden vešiak. Riflové sú väčšinou rovnaké, len sa trošku líšia vo farbe, ale vy si ich pokojne zaveste každú zvlášť :) Vy môžete zvoliť aj iný kľúč, napríklad ich rozdeľte iba podľa farby, alebo iba podľa dĺžky rukávu. Zvoľte si to podľa svojej priority, či vám ide o farbu alebo o materiál alebo dĺžku rukávu.
Tadáááá a šatník je krásne poukladaný, je prehľadný a dobre sa v ňom orientuje.  Ak zvolíte aj vy môj systém t.j. na jeden druh oblečenia rovnaké typy vešiakov, budete mať šatník nie len krásne zorganizovaný, ale pri každom otvorení skrini budete presne vedieť, čo kde máte a nebudete sa v šatníku prehrabávať a hľadať bielu blúzku s krátkym rukávom. Otvorím skriňu a viem, že napríklad na modrých vešiakoch sú blúzky. To čo dáte doprava a čo doľava je na vás. Ja mám väčšinou na jednom kraji šatníka (pri stene) dlhšie šaty, aby som na spodok šatníka mohla ešte niečo poukladať a v strede mám kratšie veci ako sadá a nohavice. Blúzky mám buď vedľa sák alebo opäť na kraji, záleží to aj od materiálu (krčivosť atď). A teraz môžeme prejsť ku komínikom :)
Všetko ostatné môžete poskladať do komínikov. Pyžamá, svetre, mikiny, rifle, domáce oblečenie, bavlnené ričká a svetre na gombíky. Svetre veľmi neodporúčam vešať na vešiak, pretože sa vám vyťahá a na pleciach budete mať nepekné stopy po vešiaku. Môžete použiť vešiaky na saká, ale ti sú väčšinou širšie ako svetre (nezabúdajte, že svetra sa na tele naťahujú a na vešiaku sú užšie).  Do nedávna som mala na vešiaku ľahké svetríky na gombíky, ktoré nosím na šaty, ale tie som už takisto poskladala do komínikov. Zaberali mi príliš veľa vešiakov a miesta. To ako poukladáte oblečenie v komínikoch je na vás, či máte dostatok miesta na roztriedenie na pyžamá, domáce oblečenie, tričká a rifle alebo jednoducho vytvoríte komíniky podľa toho ako často jednotlivé kúsky nosíte. Prípadne naschvál dáte na vrch oblečenie, ktoré často nenosíte a chcete ho začať nosiť. 


Do šatníka vždy zavesím alebo položím medzi oblečenie voňavé vankúšiky. Najčastejšie v obchodoch nájdete levanduľové (ktoré sú aj proti moliam), prípadne v DM predávajú takéto s modrou mašličkou, ktoré voňajú niekoľko dlhých týždňov a ešte som si obľúbila vôňu bavlne. Kedysi sme do skríň dávali pevné mydlá, myslím, že sa to robí ešte aj teraz, nič tým nepokazíte. Je to taká malá ozdoba, dekorácia, ktorá naviac aj krásne vonia :) 
 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

2 komentáre:

  1. Priznám sa, že takúto organizáciu mám aj ja veľmi rada, len nie vždy sa mi do toho chce. Super tipy inak. ;) A voňavé vankúšiky sú láska, hoci ja zrovna tie levanduľové nemusím. :D

    Sabi z blogu Beautiful savage

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Tak to jsou skvělé tipy budu muset využít, protože kolikrát mám problém najít to co potřebuji a pak jsem akorát vystresovaná :D.

    TheBlondieTale

    OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)