SIY: ako sme šili pestrofarebné bodkované šaty // colorful polka dots summer dress

Na finálny výsledok z tejto látky som sa nesmierne tešila. Pestrofarebné bodky, nerovnomerne rozložené na tmavomodrom podklade. No nádhera. Látka ma zaujala na prvý pohľad a jednoducho som si ju musela kúpiť, aj keď som ešte nemala jasnú predstavu, čo z nej ušijeme, ale vedela som, že to budú šaty. "Z úpletu sa šije ťažko, ale nosí sa výborne" hovorí mama, a má pravdu. Šitie bola skúška nervov a tréning trpezlivosti no výsledok je do-ko-na-lý ♥ Ako šaty vznikli vám prezradím prostredníctvom fotiek aj textu v tomto článku. Poďme sa na to spolu pozrieť :)


Ako prvé som si najprv musela rozmyslieť, aký typ šiat vlastne chcem. Vymyslela som si šaty prestrihnuté v páse s polkruhovou sukňou. Základ každý šiat je to, aby sa sukňa točila :) potom ich nosím oveľa radšej. Strihy na moju postavu máme urobené, takže sme vybrali iba tie ktoré potrebujeme a vykreslili sme vrchný diel a potom aj sukňu. Sukňu nemám nafotenú, ale tam sa to robí bez strihu, iba sa meria od stredu doslovne polkruh. Raz vám to nafotím :) 
Potom nasledovalo upevnenie strihu na látku, toto je pri úplete dôležité, lebo on sa vám chce vždy niekde premiestniť :D a úplne inde kam chcete vy. Potom vystrihnúť a jednotlivé diely sú na svete. Prvý krát sme použili podložku na rezanie a kruhový orezávač na látku. Bola to pecka. Strih sa ani nepohol a bolo to raz dva. Pri strihaní sa strih vždy trošku posunie, lebo ho musíte trošku nadvihnúť, už len tým, že nožnice nie sú rovno s podložkou. Takže na úplet vrelo odporúčam kruhový orezávač + podložku prípadne použite aj linoleum (ak budete niekde meniť podlahy tak si trošku odložte a máte to zadarmo). 
Potom prekopírovať, kedže to bolo extrémne farebné resp. farebné bodky rôznych farieb, nebolo vidno ani biely ani žltý kopír, takže nakoniec som ale použila žltý a zobrala okuliare :)  Potom nasleduje spojenie jednotlivých dielov dokopy, zošitie a zaendlovanie. Potom môžete vyskúšať, či všetko sedí a pokračovať, aby ste nemuseli zbytočne párať pri konci. Nezabudnite, že pri skúšaní si vždy oblečte podprsenku, ktorú bežne nosíte, alebo ak budete mať špeciálnu podprsenku (to hovorím napríklad pri spoločenských šatách, alebo ak máte netypický výstrih a budete mať iba nalepenú) tak si na skúšku vždy oblečte tú, ktorú budete mať pod šatami.


Potom si môžete upraviť hĺbku prieramkov, výstrih a všetky záložky pekne upraviť na overlocku. Potom nasleduje spodný diel resp. sukňa. Do tohto sa pustila mama, aj keď to viem už urobiť aj ja, ale nejako ma predbehla. Takže sukňu som chcela mierne nariadenú, čo znamenalo prešiť 2x na voľnejšom stehu a potom stiahnuť šnúrky. Áno znie to jednoducho a vlastne aj komplikovane zároveň a ťažké na predstavu, ale vlastne to vidíte dole na fotke. 2x celé obšiť, látka bude rovná a potom potiahnete na kraji za nitky a takto sa vám krásne nariasi. 
Keď to je hotové spojte špendlíkmi horný a dolný diel a opäť vyskúšajte. Teraz budeme skúšať, či je spojenie presne na páse resp. v tej časti, kde chcete. Ja mám napríklad rada, keď stred, to kde sa spojí horný a dolný diel, je v najužšej časti t.j. presne na páse. Niekto má možno rád trošku nižšie alebo trošku vyššie. 
Keď je všetko OK môžete obidve časti zošiť dokopy a potom našiť zips. ten tiež našila mama, lebo ja si na toto netrúfam resp. by mi to trvalo neskutočne dlho. No na druhej strane ako inak sa chcem zlepšovať, ak to budem stále nechávať na mamu?! 


Potom zapracovať výstrih a prieramky ...
... našiť menovku ... a je VOILÁ šaty sú na svete. Vyzerajú fantasticky s ružovými doplnkami ... ale outfit nabudúce, tu je malá ochutnávka, aby ste si vedeli predstaviť, ako šaty vyzerajú na postave :)
posledné foto (koláž) by František Vaterka


 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

2 komentáre:

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)