Táto božská sukňa je zo secondhandu. Verili by ste tomu (keby ste si to neprečítali v nadpise)? Plisovanej sukni nikdy neodolám, a preto ma neodradila ani veľkosť štyridsaťdva. Pri cene jedno euro som nezaváhala ani na sekundu a už sme spolu cestovali autobusom domov. Svojim poloodborným okom som sukňu rýchlo preskúmala, aby som zistila, či sa vôbec dá upraviť, či nemá príliš zložité šitie a podobne. Zistila som, že jej úprava nebude náročná na čas a ani príliš komplikovaná. Sukňa je krásnej modrej farby s malinkými bielymi bodkami a perfektnou dĺžkou tesne pod kolená. Príliš sa netočí, čo na sukni väčšinou zbožňujem, no to tento krát nezohrávalo veľkú rolu. Približne pred rokom som upravovala plisovanú sukňu, ktorú som kúpila vo výpredaji, pozri článok >> TU <<. Na rozdiel od tejto modrej, mala v páse pevný pásik a zips. Tento krát som to mala trošku jednoduchšie, pretože je v páse gumička. Pripravila som pre vás fotopostup aj slovný opis ako si môžete jednoducho zúžiť sukňu s gumičkou v páse. Verím, že vám bude nápomocný pri vašich domácich projektoch. Poďme na to.

Potrebujeme:

  • pomôcku na páranie švov (hore na fotke taký zúbok na paličke 🙂 )
  • malé úzke nožničky 
  • šijací stroj (ihla a niť vám v tomto prípade veľmi nepomôžu, ale môžete to vyskúšať) 
  • nožnice na látku
  • krajčírsky meter
  • krajčírska krieda alebo špendlíky
Ako prvé si sukňu oblečte a poznačte si špendlíkmi alebo kriedou, o koľko budete sukňu zužovať. Odmerajte si centimetrom o koľko budete zužovať. Myslite na to, že v páse máte pevnú gumičku a chcete v nej aj dýchať, jesť a sedieť. Nepreháňajte to s tým zužovaním 🙂 Skúste si v nej sadnúť, trošku sa “pomrviť”. Potom odpárajte pásik, v ktorom je gumička, od sukni a podšívky (ak tam je). Robte to opatrne, aby ste zbytočne neroztrhli sukňu a nepridávali si viac práce s opravovaním. Táto sukňa mala najprv ušitý samostatne pásik s gumičkou a to  celé bolo prišité k sukni a podšívke. Takže najprv som odpárala stehy od sukni a podšívky (v ruke vám zostane pásik, ale nebudete vidieť ešte gumičku) a potom samostatne v pásiku (spodnú časť, a uvidíte gumičku). Verím, že to je napísané zrozumiteľne, a vlastne to budete pri páraní intuitívne vedieť aj vy po kadiaľ párať … jednoducho sa musíte dostať až ku gumičke. 
Potom rozstrihnite gumičku, niekde v strede, prípadne si ju opäť oblečte a na sebe zapnite akú úzku sukňu chcete. Ak ste si ju prvý krát dobre odmerali, tak iba z gumičky odstrihnite toľko koľko ste si odmerali vyššie. Nezabudnite na približne 0,5 centimetrové záložky. Gumičky odstrihnite a spojte dokopy a zašite. Super, Gumičku teda máme hotovú, zošitú. Sukňu si kľudne obliekajte a skúšajte koľko krát sa vám bude žiadať. Aby ste to nemuseli celé prerábať. 
Ďalej prichádza na rad pásik, v ktorom bola/je obalená gumička. Takisto si odmerajte presne tú istú dĺžku ako pri gumičke, o koľko sme ju zužovali. Zašpendlite, zošite, odstrihnite a je to. Môžete zvoliť aj opačný postup, najprv tento pásik a potom gumičku, ale myslím, že by vás to nemalo nijako brzdiť.
Už máme skoro hotovo. Nasleduje zúženie podšívky a sukni. Pri sukni si dajte pozor na sklady. Strihajte tak aby vám vyšiel sklad. Pri plisovanej sukni je to trošku komplikované, ale ak máte rovnú sukňu, tak žiadny problém. Odmerať, zašpendliť a odtrihnúť. To isté platí aj o podšívke. Pri podšívke si dajte pozor, aby nebola príliš úzka, skúste či sa v nej dá chodiť (po schodoch), sedieť a podobne, ak nie tak ju pokojne aj skráťte nad kolená. 
Sukňu odporúčam nie len zašiť na stroji, ale aj pekne začistiť na overlocku. Pri šití si dajte pozor, aby ste spodný okraj mali pekne zarovno. Pomôžte si aj troma špendlíkmi, len nech máte kraje pekne rovné a nie jeden vyššie, jeden nižšie. Pri šití, nezabudnite látku naťahovať, ale nie príliš, len tak,a by vám nevznikli vlnovky. Na boku to bude vidno. 

A posledný kroj je už iba zošitie plisovaných skladov (ak máte rovnú sukňu tak tento bod sa vás netýka) a potom už iba dokopy sukňa + podšívka + pásik s gumičkou. A je to. Voilá nositešná sukňa presne na váš pás je na svete.
a takto bude vyzerať v najbližšom outfite 🙂 

posledná foto by Janka Šípková

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

One comment

Nádherná sukně a skvělý návod celkový outfit se mi pak moc líbí! 🙂

TheBlondieTale

Leave a Reply